Znamy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znamy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich

Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej

W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).

Zgodnie z danymi ze 124 komisji wyborczych (100%), w drugiej turze, która odbyła się 21 kwietnia 2024 r., Paweł Gulewski uzyskał 39 093 głosów (65%), podczas gdy Michał Zaleski 21 048 głosów (35%).

>>> Przejdź do informacji Państwowej Komisji Wyborczej

Zaprzysiężenie nowego prezydenta odbędzie się 7 maja 2024 r.

Paweł Gulewski urodził się w 1981 roku. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 11 i II Liceum Ogólnokształcącego oraz studiów politologicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

W latach 2005-2014 pracował w biurze poselskim, a następnie senatorskim wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego. Był współzałożycielem Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Toruniu. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Biura Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiej PO. 

Od 2010 roku związany z samorządem – czterokrotnie wybrany do Rady Miasta Torunia: w 2010, 2014, 2018 i 2024 r. Od czerwca 2020 r. do stycznia 2024 r. sprawował funkcję zastępcy prezydenta miasta Torunia. Jako zastępca prezydenta nadzorował takie sfery toruńskiego samorządu jak: wizerunek i dynamika toruńskiego centrum miasta, zagospodarowanie przestrzenne, zieleń, opiekę zdrowotną i opiekę społeczną.

W pierwszej turze wyborów na prezydenta Torunia, 7 kwietnia 2024 r., Paweł Gulewski uzyskał najlepszy wynik spośród ośmiorga kandydatów - 26 548 głosów, czyli 38,28 procent poparcia. W drugiej turze zmierzył się z Michałem Zaleskim, prezydentem miasta sprawującym tę funkcję od 2002 r., który uzyskał drugi w kolejności wynik - 18 315 głosów (26,41 procent).

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
  Miasto, Sport
  Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
  Kultura, Miasto
  W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.