Życzenia dla muzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Życzenia dla muzyków

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.

Panie i Panowie,

Toruńscy Muzycy i Chórzyści!

Miasto Toruń oficjalnie rozpoczęło starania o zdobycie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wierzymy w sukces tej inicjatywy, a nadzieje z tym związane wiążemy oczywiście z atrakcyjnym i urozmaiconym życiem kulturalnym w naszym mieście. Jednym z jego najważniejszych nurtów pozostaje muzyka i dlatego toruńskie środowisko muzyczne i chóralne obdarzamy wyjątkową sympatią i uznaniem. Ta życzliwość nabiera dodatkowej wagi w kontekście Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przeżywamy 1 października 2023 r. Uprzejmie proszę o przyjęcie z tej okazji serdecznych życzeń.

Wraz z toruńskimi melomanami przyjmuję z wdzięcznością Państwa artystyczną kreatywność i mistrzowski kunszt. Myślę z sentymentem zarówno o Chórze „Lutnia” jako najstarszym zespole Torunia (to ponad 120 lat działalności!), jak i o Orkiestrze Wojskowej (ponad 75 lat), Szkolnej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Samochodowych (w tym roku świętuje ona jubileusz 50-lecia działalności) czy o Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, która dokładnie w Międzynarodowym Dniu Muzyki rozpocznie swój 45. sezon artystyczny, zapraszając nas na koncert finałowy projektu „Copernicus#550”, którym upamiętniono muzycznie postać Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin najsławniejszego torunianina.

Wszystkim profesjonalnym i amatorskim składom muzycznym i chóralnym Torunia dziękuję za dodawanie naszemu miasto wysokiej klasy. Współtworzą Państwo kulturę – tę wysoką i tę popularną – która jest jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta Kopernika.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski


Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.