Życzenia dla muzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Życzenia dla muzyków

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.

Panie i Panowie,

Toruńscy Muzycy i Chórzyści!

Miasto Toruń oficjalnie rozpoczęło starania o zdobycie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wierzymy w sukces tej inicjatywy, a nadzieje z tym związane wiążemy oczywiście z atrakcyjnym i urozmaiconym życiem kulturalnym w naszym mieście. Jednym z jego najważniejszych nurtów pozostaje muzyka i dlatego toruńskie środowisko muzyczne i chóralne obdarzamy wyjątkową sympatią i uznaniem. Ta życzliwość nabiera dodatkowej wagi w kontekście Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przeżywamy 1 października 2023 r. Uprzejmie proszę o przyjęcie z tej okazji serdecznych życzeń.

Wraz z toruńskimi melomanami przyjmuję z wdzięcznością Państwa artystyczną kreatywność i mistrzowski kunszt. Myślę z sentymentem zarówno o Chórze „Lutnia” jako najstarszym zespole Torunia (to ponad 120 lat działalności!), jak i o Orkiestrze Wojskowej (ponad 75 lat), Szkolnej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Samochodowych (w tym roku świętuje ona jubileusz 50-lecia działalności) czy o Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, która dokładnie w Międzynarodowym Dniu Muzyki rozpocznie swój 45. sezon artystyczny, zapraszając nas na koncert finałowy projektu „Copernicus#550”, którym upamiętniono muzycznie postać Mikołaja Kopernika z okazji 550. rocznicy urodzin najsławniejszego torunianina.

Wszystkim profesjonalnym i amatorskim składom muzycznym i chóralnym Torunia dziękuję za dodawanie naszemu miasto wysokiej klasy. Współtworzą Państwo kulturę – tę wysoką i tę popularną – która jest jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta Kopernika.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski


Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.