1. dzień Mistrzostw Polski w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

1. dzień Mistrzostw Polski w Toruniu

Miasto, Sport
Data publikacji: 20 lutego 2021
Autor: Filip Tomasik
Ewa Swoboda cieszy się po zdobyciu złotego medalu.

Sprinty i biegi przez płotki na 60 metrów były ozdobą pierwszego dnia 65. PZLA Halowych Mistrzostw Polski w Arenie Toruń. 

- Ponad 500 najlepszych polskich lekkoatletów przyjechało do Torunia, aby w wyjątkowym miejscu, jakim jest Arena Toruń walczyć o medale Mistrzostw Polski i kwalifikację do marcowych Halowych Mistrzostw Europy. Mam nadzieję, że podczas tego weekendu wielu zawodników spełni swoje sportowe marzenia, a kilka rekordów Polski zostanie na toruńskiej ziemi pobitych - powiedział podczas ceremonii otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Emocje w turnieju zaczęły się bardzo szybko. W pierwszej sobotniej sesji Natalia Kaczmarek i Kajetan Duszyński wypełnili w biegu na 400 metrów minima na nadchodzące Mistrzostwa Europy (5-7 marca w Toruniu).

Obrońca tytułu Kajetan Duszyński uzyskał 46.85 poprawiając rekord życiowy. Poniżej 47 sekund pobiegł także Karol Zalewski – 46.98. Trzecia serię eliminacyjną wygrał Dariusz Kowaluk (47.14), w czwartej rywali zdystansował Jakub Krzewina (47.04).

Najszybsza w eliminacjach była Natalia Kaczmarek, która w czwartej serii osiągnęła czas 52.82 i po interesującej walce na bieżni pokonała Kornelię Lesiewicz.

Wygrało moje doświadczenie. Chciałam wygrać serię z dobrym czasem, żeby mieć dobry tor w finalemówiła po zejściu z bieżni Kaczmarek.

Ewa Swoboda zdobyła piąty z rzędu tytuł mistrzyni Polski w biegu na 60 metrów. Podopieczna Iwony Krupy uzyskała w Toruniu znakomity wynik 7.10, przesuwając się na trzecie miejsce w europejskich tabelach.

– Biegło mi się dziś bardzo dobrze. Z każdym startem biegam szybciej. Za chwilę mistrzostwa Europy, tam będę bronić tytułu. Już samo bieganie tam ze złotym numerem startowym zobowiązujeprzyznała Swoboda.

Druga na mecie była Klaudia Adamek (7.34), a trzecia broniąca tytułu Marika Popowicz-Drapała (7.36).

Znakomite wyniki padły w finale biegu sprinterskiego. Zwycięzca – Remigiusz Olszewski – pokonał 60 metrów w 6.59 i poprawiając rekord życiowy przesunął się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych (dzieli je z Ryszardem Pilarczykiem).

Lubię biegać w hali i lubię tą toruńską halę. Dziś byłem gotowy na 6.55. Miałem drobny problem z kolcami, ale jest rekord życiowy w najważniejszym biegu w sezonie więc jest dobrze. Wiadomo, że mało startowałem w tym sezonie, ale pozostają mi dwa tygodnie do mistrzostw Europy, które są imprezą docelową. Tam chcę powalczyć jeszcze mocniejzapewnił Remigiusz Olszewski, który w sobotę sięgnął po siódmy z rzędu tytuł mistrza Polski w sprincie na 60 metrów.

Szybki był też wicemistrz kraju – Przemysław Słowikowski finiszował z czasem 6.65. Zaledwie 0.01 sekundy wolniej od wynoszącego 6.68 wskaźnika na halowe mistrzostwa Europy pobiegł brązowy medalista Rafał Łupiński.

W pierwszej fazie finałowego biegu na 60 metrów przez płotki pań liderką była Pia Skrzyszowska, ale w drugiej części dystansu wyprzedziła ją Karolina Kołeczek. Doświadczona zawodniczka z Sandomierza minimalnie wyprzedziła młodszą rywalkę finiszując z rekordem życiowym 7.96. Najlepszy wynik w karierze uzyskała także druga na mecie Skrzyszowska. 20-letnia warszawianka uzyskała w Toruniu 7.98. Wysoką formę młodszej koleżanki docenia złota medalistka mistrzostw.

Taka rywalizacja jest bardzo dobra. Możemy się tylko cieszyć, że mamy tak świetną ekipę płotkarską. Tutaj w Toruniu na mistrzostwach Europy będziemy za dwa tygodnie walczyć o jak najlepsze pozycjeprzyznała Karolina Kołeczek.

Brązowy medal zdobyła Klaudia Wojtunik (8.20).

W wolnym biegu na 1500 metrów złoty medal wywalczyła, z czasem 4:24.04, Martyna Galant. Srebrny medal zdobyła Klaudia Kazimierska (4:24.33), a brązowy Eliza Megger (4:24.53).

Zaciętą walkę w biegu mężczyzn na 1500 metrów stoczyli Michał Rozmys i Marcin Lewandowski. Na mecie lepszy był rekordzista kraju, który uzyskał 3:40.14. Niewiele stracił do niego Rozmys – finiszował z czasem 3:40.26.

Michał to rozwijający się chłopak. Nie jeden raz udowadniał, że umie szybko biegać. Jednak żeby takiego starego lisa jak ja pokonać to potrzebna jest cała wataha. Robię swoje, krok po kroku zmierzam ku celom. Dzisiejszy start był jednym z przystanków w drodze to tego co najważniejszemówił po biegu Lewandowski.

Trzeci był obrońca tytułu Adam Czerwiński – 3:44.13.

Od pierwszej kolejki konkursu trójskoku prowadziła Adrianna Szóstak, która zmagania rozpoczęła od próby na 13.39. Później obrończyni tytułu poprawiła się jeszcze uzyskując 13.49 oraz 13.56 i ostatecznie z takim wynikiem zdobyła trzeci z rzędu złoty medal halowych mistrzostw Polski. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Bednarek (13.15), a trzecia z wynikiem słabszym zaledwie o trzy centymetry od wyniku wicemistrzyni Polski była Karolina Młodawska.

Dziewiąty w karierze tytuł halowego mistrza Polski w trójskoku wywalczył w sobotni wieczór Adrian Świderski. W najdalszej próbie osiągnął 16.62. Drugie miejsce zajął Karol Hoffmann (16.05), a trzecie Filip Sacha (15.39).

W skoku wzwyż Norbert Kobielski wygrał z wynikiem 2.22. Srebrny medal zdobył Mateusz Kołodziejski (2.19), a brązowy Gracjan Wiśniewski (2.12).

Naama Berenstein mistrzostwo Polski w skoku o tyczce wywalczyła pokonując w pierwszej próbie 4.10. Później bez powodzenia atakowała jeszcze 4.30. Srebrny i brązowy medal zdobyły Anna Łyko i Victoria Kalitta – obie zaliczyły w Toruniu 4.00.

Kulomiotka Klaudia Kardasz trzykrotnie w konkursie przekroczyła 18 metrów, a wynikiem 18.57 zapewniła sobie prawo startu w halowych mistrzostwach Europy oraz na igrzyskach w Tokio.

– Wiedziałam, że stać mnie na próbę powyżej 18 metrów, ale 18.57 to dla mnie pozytywne i duże zaskoczeniecieszyła się po konkursie Klaudia Kardasz.

Drugie miejsce zajęła w sobotę Maja Ślepowrońska (16.56), a trzecie Ewa Różańska (15.91).

Po skoku w dal Paulinę Ligarską i Adriannę Sułek dzieliło zaledwie 9 punktów. Bydgoszczanka w finałowym biegu na 800 metrów początkowo biegła z tyłu stawki, ale zaimponowała ekspresowym finiszem. Ruszyła na nieco ponad okrążenie przed metą i w iście sprinterskim tempie mijała rywalki. Na mecie uzyskała czas 2:24.73, ale ostatecznie została zdyskwalifikowana za przekroczenie wewnętrznej linii bieżni. W obliczu tego złoto odebrała Paulina Ligarska (4353 pkt.), srebro Julia Słocka (4076 pkt.), a brąz Edyta Bielska (3902 pkt.).

Drugie miejsce z wartościowym wynikiem 4353 pkt. zajęła Paulina Ligarska. Pierwszy medal halowych mistrzostw Polski w kategorii seniorów zdobyła Julia Słocka – podopieczna Marka Rzepki brąz okrasiła dorobkiem 4076 pkt.

W eliminacjach biegu na 800 metrów najlepsze czasy uzyskały Angelika Cichocka (2:05.79) i Joanna Jóźwik (2:05.82) oraz Adam Kszczot (1:49.10).

Zmieniłem bardzo dużo w przygotowaniach, a dziś czuję, że mogę pobiec na rekord życiowy, czyli poprawić własny rekord Polskiprzyznał po eliminacjach Kszczot.

Na półmetku rywalizacji siedmioboistów ze dobrym wynikiem 3446 pkt. liderem jest Paweł Wiesiołek. Zawodnik Warszawianki ma realne szanse na przekroczenie w siedmioboju 6000 punktów i ustanowienie rekordu życiowego. Warto dodać, że Wiesiołek jest już pewny udziału w marcowych halowych mistrzostwach Europy.

Tekst: Maciej Jałoszyński
Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.