Starówka - trasa krótka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Starówka - trasa krótka

Fragment ul. SzerokiejWielka kamienicaCzerwony SpichrzBrama ŻeglarskaPałac DąmbskichKatedra śś. JanówDom Mikołaja KopernikaBrama KlasztornaSpichlerz gotycki z XIV w.Wielki spichlerz barokowyKrzywa WieżaŁuk CezaraKościół NMPBudynek neogotyckiej pocztyFontanna FlisakaKościół św. DuchaKamienica pod GwiazdąPomnik Mikołaja KopernikaDwór ArtusaRatusz Staromiejski

  1. Ratusz Staromiejski - budowla gotycko-barokowa z XIII do XVIII wieku. Dawniejsze centrum administracyjne i handlowe, obecnie muzeum. Jest okazja wejścia na 40 metrową wieżę widokową.
  2. Dwór Artusa - wzniesiony w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie "Centrum Kultury".
  3. Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r.
  4. Dom pod Gwiazdą - jedna z najwspanialszych kamienic barokowych w Toruniu pochodząca z końca XVII wieku.
  5. Budynek neogotyckiej poczty z końca XIX wieku.
  6. Kościół św. Ducha - wzniesiony w 1756 r. przez toruńskich luteran, obecnie użytkowany przez oo. jezuitów.
  7. Fontanna Flisaka - z początku XX w. Nawiązuje do legendy związanej z wypędzeniem z miasta żaby.
  8. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - franciszkański trójnawowy z wydzielonym prezbiterium. Wystrój ołtarzowy z XVIII wieku, zachowane manierystyczne organy i ambona, gotyckie ławy-stalle w prezbiterium oraz mauzoleum królewny Anny Wazówny z 1636 r.
  9. Łuk Cezara - przebite kamienice dla usprawnienia komunikacji miejskiej na początku XX wieku.
  10. Krzywa Wieża - jedna z wielu baszt w murach miejskich. Pochodzi z XIV wieku, pochylona o 1.4 metra od pionu z powodu niestabilnego gruntu.
  11. Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.
  12. Spichlerz gotycki z XIV wieku - zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym.
  13. Brama Klasztorna - gotycka, jedna z trzech zachowanych w Toruniu.
  14. Dom Mikołaja Kopernika - miejsce urodzenia astronoma, obecnie muzeum.
  15. Katedra śś. Janów - fara staromiejska, obecnie katedra pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, wznoszona od XIII do XV wieku, bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne. Jest budowlą trójnawową halową z wydzielonym prezbiterium.
  16. Pałac Dąmbskich - z okresu barokowego z końca XVII wieku, z bogatą fasadą florystyczną i zrekonstruowanym przedprożem.
  17. Brama Żeglarska z XVI wieku - prowadziła na nadbrzeże Wisły do portu.
  18. Czerwony Spichrz - dawny dom bogatej rodziny patrycjuszy toruńskich, Eskenów, obecnie Oddział Muzeum Okręgowego.
  19. Dwie odrestaurowane kamienice neoklasycystyczne.
  20. Jedna z najpiękniejszych odrestaurowanych gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu.
  21. Wielka kamienica - pochodząca z końca XIX wieku w kolorze niebieskim w stylu zwanym "historyzm".
  22. Fragment ulicy Szerokiej z licznymi kamienicami z XIX.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Park Kultury - plakat
    Kultura, Miasto
    Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • Miasto
    Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.