Dom Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Dom Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika

Dom Mikołaja Kopernika to średniowieczna kamienica, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników.

Wielu historyków wskazuje ją jako miejsce, gdzie w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom - Mikołaj Kopernik, który jako pierwszy dowiódł, że Ziemia nie jest nieruchomym centrum wszechświata a jedynie jedną z planet krążących po orbitach wokół Słońca.

Nie można jednak wykluczyć, że miejscem narodzin twórcy teorii heliocentrycznej była inna kamienica, gdyż w 1473 roku Kopernikowie posiadali jeszcze część domu położonego przy Rynku Staromiejskim. Ponieważ do czasów dzisiejszych zachował się tylko dom przy ulicy Kopernika, dawniej nazywanej ulicą św. Anny, to właśnie on tradycyjnie wskazywany jest jako dom rodzinny i miejsce urodzin wielkiego astronoma.

Dom Kopernika swój obecny wygląd otrzymał w XV wieku. Fasada kamienicy ozdobiona jest ostrołukowym portalem, ceglanymi fryzami i pionowymi wnękami, w których namalowano charakterystyczne dla średniowiecznego Torunia dwubarwne wzory. Dom - podobnie jak w innych miastach hanzeatyckich - pełnił w czasach Kopernika jednocześnie funkcje mieszkania i magazynu. Na parterze od strony ulicy znajdowała się wysoka sień z kątem kuchennym, klatką schodową i nadwieszoną drewnianą izdebką. W tylnym trakcie mieścił się niższy i mniejszy pokój, nad którym ulokowana była jeszcze jedna izba, używana zazwyczaj jako sypialnia dla całej mieszkającej tu rodziny. Wszystkie inne pomieszczenia, w tym również obszerne piwnice, używane były w średniowieczu do przechowywania żywności i towarów handlowych.

Obecnie wewnątrz tej i sąsiedniej - również gotyckiej - kamienicy mieści się oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego noszący nazwę Dom Mikołaja Kopernika. W kamienicy należącej w XV w. do rodziców astronoma zapoznać się można z odtworzonym średniowiecznym układem wnętrz i ich wystrojem z okresu od XV do XVIII wieku. Szczególnie cenne są belkowane stropy oraz ściany pokryte dekoracją malarską, niekiedy pamiętającą nawet czasy Kopernika. W drugiej części muzeum prezentowane są koleje życia Mikołaja Kopernika. Obok pamiątek po astronomie i jego rodzinie zebrano tu również kolekcję różnych wydań przełomowego dzieła Kopernika "De Revolutionibus", a także przedmioty dokumentujące wszechstronną działalność wielkiego uczonego w I połowie XV wieku. Z kolei obszerne piwnice pod obiema kamienicami są miejscem stałej wystawy zatytułowanej "Świat toruńskiego piernika". Można tu między innymi zobaczyć barokowe formy do wyrabiania piernikowego ciasta i poznać oryginalny skład jego składników, a nawet spróbować swoich sił w piernikarskim rzemiośle. Atrakcją muzuem jest również zlokalizowany w oficynie Domu Kopernika model dawnego Torunia, przy którym prezentowany jest spektakl światło-dźwięk poświęcony młodości toruńskiego astronoma i historii jego rodzinnego miasta w średniowieczu. Sława Kopernika jest magnesem nieustannie przyciągającym do jego kamienicy setki tysięcy turystów rocznie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Widok z lotu ptaka na remontowany odcinek ulicy Grudziądzkiej
    Drogi
    W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Inauguracja wakacji na basenie Aqua Toruń za nami. W piątek 28 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie „Aqua & Music & Sport”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży na wydarzenie był bezpłatny.
  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie – poznać, zrozumieć, wspierać”. W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.
  • Nowym Komendantem Miejskim Policji w Toruniu został insp. Witold Markiewicz. Uroczysta zbiórka z okazji przejęcia obowiązków odbyła się 1 lipca 2024 r.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Ponad 1000 prac plastycznych wpłynęło do Muzeum Okręgowego w ramach 45. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.
  • Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...