Ogród Zoobotaniczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Ogród Zoobotaniczny

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu to placówka o wyjątkowym charakterze, łącząca w sobie walory ogrodu zoologicznego oraz botanicznego. Ciekawe zasoby przyrodnicze, ponad 200-letnia historia i położenie w pobliżu słynnej toruńskiej starówki sprawiają, że jest to miejsce godne polecenia każdemu, idealne do wypoczynku, a przede wszystkim, do zdobywania wiedzy przyrodniczej. Obecnie kolekcja zwierząt liczy ponad 250 sztuk, reprezentujących około 100 gatunków. Do najciekawszych należą: takiny miszmi, tukan tęczodzioby, ary oliwkowe, szpaki balijskie, wari czarnobiałe i lwiatki złotogłowe.

Hodowla zwierząt, w tym najbardziej zagrożonych gatunków, jest podstawową funkcją współczesnych ogrodów zoologicznych, którą toruńska placówka stara się jak najlepiej realizować. Nowo pozyskiwane gatunki w większości objęte są Europejskimi Programami  Hodowlanymi (EEP).

Kolejną ważną rolą Ogrodu Zoobotanicznego jest edukacja w zakresie wiedzy przyrodniczej. Różnorodne działania w tym obszarze są doceniane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. Dobrą formą nauki jest zabawa i dlatego na stałe wpisane w plan działania naszego ogrodu są organizowane kilka razy do roku festyny rodzinne. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wystawy prezentowane w Galerii Sztuki Przyrodniczej, znajdującej się w zabytkowym budynku „Generałówki”.

Mimo swego położenia w centrum miasta i braku możliwości powiększenia obszaru, Ogród Zoobotaniczny cały czas się zmienia i rozwija. Dużą troską placówka stara się otaczać ogrodową roślinność, w tym 11 pomników przyrody. Wspomniane walory oraz fakt, że za swoją działalność Ogród Zoobotaniczny w Toruniu był niejednokrotnie nagradzany, sprawiają, że jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić.


>>> Przejdź na stronę internetową Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.