Łuck | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Łuck

 

Łuck (Луцьк), Ukraina
2008 rok

Podstawowe informacje:
Łuck, miasto w zachodniej Ukrainie, nad rzeką Styr (dopływ Prypeci), stolica obwodu wołyńskiego. Liczy ok. 205 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się siedziba Konsulatu Generalnego RP. Łuck jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym. W mieście działa wyższa szkoła pedagogiczna, filia Politechniki Lwowskiej, filharmonia, muzeum regionalne z galerią sztuki.

Rys historyczny:
Łuck to jedno z najstarszych miast Ukrainy. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1085 r. W XII wieku Łuck stał się stolicą księstwa ruskiego. Od 1321 r. pozostawał w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1429 r. na zamku w Łucku odbył się słynny zjazd monarchów europejskich, którzy debatowali nad sposobami obrony przed Imperium Osmańskim.

W 1432 r. Łuck otrzymał prawa miejskie, w 1569 r. na mocy Unii Lubelskiej został włączony do Korony Królestwa Polskiego.  W czasach I i II Rzeczypospolitej był siedzibą władz województwa wołyńskiego. W 1795 r. został zagarnięty przez Rosję. W 1919 r. miasto wróciło do Polski, ponownie stając się stolicą województwa wołyńskiego.  1991 Łuck znalazł się w granicach niepodległej Ukrainy. Obecnie Łuck jest siedzibą władz obwodu wołyńskiego.

Warto zobaczyć:
W czasach rozkwitu (do 1648 r.) Łuck był nazywany „wołyńskim Rzymem”.  Ślady historii widać w mieście na każdym kroku. Łuck może pochwalić się m.in. okazałym średniowiecznym zamkiem, wczesnobarokową Katedrą Świętych Apostołów Piotra i Pawła, katedrą prawosławną, Wielką Synagogą.

Więcej Informacji:
www.lutsk.ua (oficjalny serwis miejski)

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
    Kultura, Miasto
    Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.