Wyniki głosowania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Wyniki głosowania

Znamy wyniki głosowania!

67 projektów wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Budżet Partycypacyjny Torunia na rok 2019.

LISTY Z WYNIKAMI GŁOSOWANIA

  


Budżet partycypacyjny roku 2019 wchodzi w etap realizacji. Mieszkańcy Torunia, a było ich prawie trzynaście tysięcy, podjęli decyzję co do wyboru 67 projektów. Dziewięć z nich ma charakter ogólnomiejski, a 58 będzie zrealizowanych w trzynastu osiedlach Torunia. 25 lipca 2018 roku w Urzędzie Miasta Torunia ogłoszono wyniki tegorocznego głosowania.

Budżet partycypacyjny Torunia na rok 2019 to już szósta edycja budżetu partycypacyjnego w naszym mieście. Torunianie dzielili kwotę 7,07 mln zł (jest to 6% dochodów Gminy Miasta Toruń z tytułu podatku od nieruchomości, które wpłynęły do kasy miasta w roku 2017). 30% to środki ogólnomiejskie (2,121 mln zł),  70% to pule lokalne (4,949 mln zł), które z kolei są dzielone na 13 okręgów według reguły: połowa na 13 równych części, 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu i 1/4 proporcjonalnie do liczby mieszkańców w danym okręgu. W ciągu dotychczasowej realizacji budżetu partycypacyjnego pula dostępnych pienięzy wzrosła prawie o 10%.

- Rozpoczyna się czas w którym wszystkie projekty będą poddawane formalno-prawnej obróbce przygotowawczej. Niektóre mają charakter inwestycyjny, prawie połowa jest związana ze sportem i rekreacją oraz zielenią i zagospodarowaniem terenu, pozostałe, to inne projekty, np. drogowe, czy związane z kulturą, festynami, z wydarzeniami, które dzieją się na toruńskich osiedlachpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Miasto przewiduje, że tendencja, jeśli chodzi o liczbę osób głosujących, będzie się stabilizowała i już istotnie się nie zmniejszy (w tym roku mniej osób oddało swój głos, niż w roku ubiegłym).  

- To wynik pewnego nasycenia. Część projektów została już zrealizowana. Warto przypomnieć, że od roku 2014 do 2018 zrealizowaliśmy bądź realizujemy 253 projekty. Pewne oczekiwania zostały spełnione. Zainteresowanie w kolejnych budżetach partycypacyjnych może być takie, jak pokazało tegoroczne głosowanie – około 13 tysięcy mieszkańców naszego miastapoinformował prezydent Zaleski.

Ponad 30% projektów to zadania z zakresu sportu i rekreacji, ale analiza wyborów dokonanych na liście ogólnomiejkiej pokazuje, że pierwszych pozycjach uplasowały się zadania związane ze zwierzętami – remont kojców dla psów, zakup pojazdu dla ratowania zwierząt czy sterylizacja kotów.

- Przyjmujemy - jako dobry sygnał ze strony mieszkańców, że opieka nad zwierzętami, w tym w szczególności nad zwierzętami bezdomnymi, powinna być szczególnie zauważana w takim mieście jak Toruń. Myślę, że to dobry kierunek, które jest widoczny w polityce miasta – mówił gospodarz Torunia.

Okres realizacji projektów, które zostały wybrane dla roku 2019 to cały rok 2019, a w przypadku projektów inwestycyjnych, także pierwsza połowa roku 2020.

Wśród projektów wybranych w głosowaniu znalazł się także (chociaż warunkowo) pomysł spłaty części zadłużenia miasta.

 - Mieszkańcy wybrali projekt w postaci spłaty długu miasta w kwocie 312 tysięcy złotych. Czy zostanie on zrealizowany jeszcze nie wiadomo, ponieważ trochę więcej głosów uzyskał projekt związany z budową bieżni okólnej i boiska przy Szkole Podstawowej Nr 10 na ulicy Bażyńskich. Ten projekt jest o 260 tys. droższy niż spłata długu miasta. O realizacji spłaty zadłużenia zadecyduje to, czy w ramach wykonania zadań z poszczególnych osiedli uzyskamy oszczędności. Jeżeli tak się stanie i uzyskamy oszczędności na poszczególnych osiedlach w wysokości około 255 tys. złotych, będziemy mogli zrealizować kolejną inwestycję, a dług miasta oczywiście spłacimy ze środków budżetowych – poinformowała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik Torunia.

W tegorocznym budżecie partycypacyjnym są również projekty, które uzyskały mniejsza liczbę głosów, ale będą realizowane, ponieważ te, które zdobyły więcej głosów, przekraczały pulę środków zarezerwowaną na dane osiedle.

- Aż na pięciu osiedlach będziemy realizowali wszystkie projekty, ponieważ mieszczą się one w puli środków. Są także osiedla, np. Czerniewice, gdzie projekt, który uzyskał na liście trzecią lokatę pod względem liczby głosów, nie będzie mógł zostać zrealizowany, ponieważ jest zbyt drogi, żeby móc go wykonać w ramach puli środków zarezerwowanych dla osiedla. W to miejsce weszło sześć kolejnych projektów. Taki jest regulamin. Decyduje ilość środków dostępna dla danego osiedla – dodała skarbnik.

Często zdarza się, że wycenia się projekt prawie rok przed jego realizacją nie do końca znając zakres rzeczowy, bo on często jest ustalany na etapie przygotowywania dokumentacji. Po jakims czasie okazuje się, że pula środków przeznaczona na ten projekt jest jednak zbyt mała. W takim przypadku są dwie możliwości dalszych działań: ograniczenie zakresu projektu, żeby mieścił się w puli zaplanowanych pieniędzy lub dołożenie brakującej kwoty z budżetu miasta.

- Zrobiliśmy wycenę każdego projektu wg aktualnych cen, które uzyskiwane są w przetargach. Nie wiemy co będzie w przyszłym roku, więc póki co rezerwa, łącznie na wszystkich osiedlach wynosi 255 tys. złotych. Zgodnie z regulaminem budżetu partycypacyjnego kwota przejdzie  do puli ogólnomiejskiej. Ewentualnie za te pieniądze, jeśli nie zostaną wykorzystane, zrealizowana zostanie kolejna inwestycja. Jeśli rezerwy nie będzie,  spłacimy zadłużenie miasta – mówiła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Podobnie jak w poprzednich latach na liście ogólnomiejskiej królują projekty, które dotyczą ochrony zwierząt – szczególnie psów.

- Tradycyjnie mieszkańcy lubią głosować na projekty, które są związane ze zwierzętami i ekologiąpowiedział Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji toruńskiego urzędu miasta.

Jeśli chodzi o tematykę projektów najczęściej wybieranych przez torunian, najwięcej dotyczy sportu, spędzania wolnego czasu, rekreacji oraz zieleni.

- W zasadzie połowa wszystkich projektów wybieranych przez mieszkańców dotyczy tego zakresu. Tylko około 13% stanowią projekty drogowe, które królowały w pierwszych edycjach budżetu. W Toruniu powstały solidne drogi, dużo w tej materii wydarzyło się w ostatnich latach. Mieszkańcy wybierają więc inne tematy. Kierują swoje zainteresowanie w stronę sportu, rekreacji i rozrywki – mówił dyrektor Piotrowicz.


Do pobrania:


Warto wiedzieć, że pierwsza pełna edycja budżetu partycypacyjnego odbyła się w Toruniu w roku 2014. Wybieraliśmy wtedy zadania na rok 2014 oraz na rok 2015. Podstawą działania jest Regulamin budżetu partycypacyjnego w Toruniu, przyjęty uchwałą Rady Miasta Torunia z 21 listopada 2013 roku.

Łącznie w latach 2014-2018 mieszkańcy wybrali do realizacji 253 projekty. Liczba ta zostanie powiększona w roku 2019 o kolejne 67 projektów - tj. do 320 zadań.

Kwoty do podziału w Budżecie partycypacyjnym na każdy rok wynosiła:

  • 2014: 6,44 mln zł
  • 2015: 6,58 mln zł
  • 2016: 6,6 mln zł
  • 2017: 7,03 mln zł
  • 2018: 7,05 mln zł
  • 2019: 7,07 mln zł

Jeżeli chodzi o tematykę projektów wybieranych przez mieszkańców - w pierwszych latach funkcjonowania budżetu przeważały zadania związane z infrastrukturą, drogami, sportem, rekreacją i ofertą dla dzieci. W ostatnich latach, co także pokazują wyniki tegoroczne, wyraźną przewagę uzyskały projekty z zakresu rekreacji i sportu, a potem zieleni i środowiska. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się kwestie drogowe, zwykle drobne jak chodniki, parkingi czy sygnalizacja świetlna. Dalej uplasowały się place zabaw dla dzieci.

Warto dodać, że największa grupa głosujących to osoby w wieku 35-44 lata. Dla porównana w zeszłym roku najliczniejszą grupę głosujących stanowiły osoby w wieku 45-64 lata.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...