Ulica Łazienna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulica Łazienna

Czerwony Spichlerz - Dom Eskenów - ul. Łazienna 16

Czerwony Spichlerz - Dom Eskenów - ul. Łazienna 16

Czerwony Spichlerz to dawny pałac Eskenów, zamożnej toruńskiej rodziny kupieckiej. Pochodzi z końca XIV w., a przebudowany został w drugiej połowie XVI w. Z tego okresu zachował się wspaniały portal z piaskowca oraz szereg innych ozdobnych elementów widocznych na elewacji bocznej spichlerza, które przypisuje się gdańskiemu rzeźbiarzowi Wilhelmowi van den Blockowi. W XIX w. przeprowadzono przebudowę pałacu i sąsiednich budynków na jeden duży spichlerz. Nazwa zabytku wiąże się z jego czerwonym kolorem pochodzącym z XIX w. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.


Kolegium Jezuickie

Kolegium Jezuickie

Na skrzyżowaniu ul. Łaziennej oraz ul. św. Jana wznosi się potężny gmach dawnego kolegium jezuickiego, który zbudowany został w końcu XVII w. przez jezuitów, sprowadzonych do Torunia w 1596 r. W tym miejscu w średniowieczu mieściła się szkoła staromiejska, do której przypuszczalnie uczęszczał późniejszy wielki astronom Mikołaj Kopernik. W XVII w. fasada budynku ozdobiona była bogatą dekoracją sztukatorską tak charakterystyczną dla epoki baroku. W 1724 r. przy tym budynku rozegrały się tragiczne w skutkach wydarzenia zwane "tumultem toruńskim". Po kasacie zakonu jezuitów w 1773 r. kolegium przestało działać, a wielki budynek przeszedł w ręce duchowieństwa świeckiego. Po II rozbiorze (1793 r.) gmach kolegium zamieniony został na koszary pruskie. Usunięto z niego bogatą sztukaterię i położono nowe tynki oraz zmieniono całkowicie elementy ozdobne gmachu. Podczas remontu w 1972 r. ponownie usunięto stare tynki wraz z ozdobami klasycystycznymi i zastąpiono je nowymi, które wokół okien i na narożach nawiązywać mają do tradycji barokowych. Obecnie mieści się tu Studium Medyczne.


Kamienica - ul. Łazienna 18 i 20

Kamienica - ul. Łazienna 18 i 20

Pod nr 18 wielka pięcioosiowa kamienica o fasadzie XIX-wiecznej. Mieściła się w niej loża masońska "Pod Pszczelim Ulem" (Zum Bienenkorb), która powstała w grudniu 1793 r. Należała do Wielkiej Loży Krajowej w Berlinie. Po likwidacji loży w 1937 r. budynek przeszedł na własność parafii kościoła św. Janów. Obecnie mieści się tu Kuria Diecezji Toruńskiej. Pod nr 20 kamienica neoklasycystyczna z końca XIX w. W tym domu odpoczywał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swego pobytu w Toruniu 7 czerwca 1999 r. Z tego powodu budynek określany jest jako "Dom Papieża".


Kamienica - ul. Łazienna 22

Kamienica - ul. Łazienna 22

Jest to jak dotychczas najpiękniejsza kamienica w Toruniu. To jedyna albo jedna z niewielu średniowiecznych kamienic w Polsce z bardzo bogatym zdobnictwem na fasadzie, we wnętrzu i pozostałych pomieszczeniach w oficynie. Ślady, i to dobrze zachowane, widoczne są dosłownie we wszystkich pomieszczeniach na wszystkich kondygnacjach. Kamienica jest trójosiowa, z fasadą gotycką do drugiego piętra, z malowidłami geometrycznymi nad oknami i w blendach. Zachowano tu szczyt barokowy, aby podkreślić znaczenie dziedzictwa okresu, który pozostawił trwałe ślady w toruńskiej architekturze.


Kamienica - ul. Łazienna 26

Kamienica - ul. Łazienna 26

Rodowód tej kamienicy sięga średniowiecza. Przechodziła różne przebudowy, by wreszcie w końcu XIX w. otrzymać obecną fasadę. zachował się tu jeden z piękniejszych portali barokowych, reprezentujący typ odmienny od tych, jakie w tym okresie powstały w naszym mieście. Został on umieszczony w prostokątnej wnęce. Przedstawia unoszące się nad archiwoltą dwa anioły w pofałdowanych szatach i z palmami w ręku, podtrzymujące kartusz herbowy z koroną. Z tego też portalu zachowała się wspaniała brama z 1640 r., rzeźbiona w drewnie dębowym, zaliczana do najpiękniejszych, jakie można spotkać w Toruniu. Jej wzorów szukać należy w gdańskiej pracowni Jana Kramera. Brama znajduje się obecnie w Muzeum Okręgowym w Ratuszu.


Kamienica - ul. Łazienna 28

Kamienica - ul. Łazienna 28

Obecna wielka kamienica przy ul. Łaziennej 28 to dawne dwie trójosiowe kamienice gotyckie połączone w połowie XIX w. Na początku XX w. dokonano generalnej przebudowy, nadbudowano czwarte piętro i nadano fasadzie wystrój zwany historyzmem. Obecnie mówi się o tym budynku "niebieski dom aniołów", gdyż pod oknami pierwszego piętra umieszczono uskrzydlone główki aniołków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
    Kultura, Miasto
    Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.