Ulice: Piekary, Kopernika, Ducha Św. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulice: Piekary, Kopernika, Ducha Św.

Spichlerz - ul. Piekary 2

Spichlerz - ul. Piekary 2

Pochodzi z pierwszej połowy XVII w., zbudowany w miejscu dawnego gotyckiego, szczytem zwrócony do ulicy. Reprezentuje styl barokowy, fasada z wieloma otworami okiennymi ozdobionymi opaskami mającymi przypominać związane worki ze zbożem. Spichlerz ten jest zaliczany do jednej z największych i najciekawszych budowli tego typu w Polsce.


Spichlerz - ul. Piekary 4

Spichlerz - ul. Piekary 4

Spichlerz gotycki z drugiej połowy XIV w. z doskonale zachowanym szczytem schodkowym, rozczłonkowanym wysmukłymi blendami ostrołukowymi. Reprezentuje wysoki poziom budownictwa magazynowego z okresu wielkiego handlu Torunia.


Kamienica gotycka - ul. Piekary 25

Kamienica gotycka - ul. Piekary 25

Dawna dwuosiowa kamienica gotycka o XIX-wiecznej fasadzie. Dziś mieści się w niej hotel i restauracja "Petite Fleur". W dawnych pomieszczeniach piwnicznych urządzono jedną z najpiękniejszych restauracji w Toruniu.


Dawna ekonomia gimnazjum akademickiego - ul. Piekary 34

Dawna ekonomia gimnazjum akademickiego - ul. Piekary 34

 

Zbudowana w latach 1596-1601 za panowania świetnego burmistrza Henryka Strobanda. Po głośnym "tumulcie" w 1724 r. przeniesiono w to miejsce również gimnazjum toruńskie. Dziś jest tu budynek Sądu Okręgowego.


Łuk Cezara - ul. Piekary 37/39

Łuk Cezara - ul. Piekary 37/39   Łuk Cezara - ul. Piekary 37/39

Są to trzy kamienice, które przebito w dolnej części dla celów komunikacyjnych. Kamienica nr 37 posiada barokową fasadę z XVIII w. przebicia dokonano w 1911 r., pozostałe przeloty pochodzą z 1936 r. Nazwa Łuk Cezara wiąże się z architektem o nazwisku Karl Caesar, który dokonał pierwszego przebicia. W budynku pod nr 39 umieszczono tablice pamiątkową, która przypomina, że w drukarni Ernsta Lambecha w 1858 r. wydrukowano po raz pierwszy na ziemiach polskich dzieło Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".


Dom przy ul. Kopernika 40

Dom przy ul. Kopernika 40

Jest to dom, który pokazano w 1812 r. Napoleonowi Bonaparte jako rzekomy dom urodzin Mikołaja Kopernika.


Wozownia - ul. Ducha Świętego 6

Wozownia - ul. Ducha Świętego 6

Dawna wozownia artyleryjska z początku XX w., obecnie Galeria Sztuki "Wozownia" z zachowanym oryginalnym wnętrzem.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
    Miasto
    Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.