Mieszkańcy wybrali projekty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Mieszkańcy wybrali projekty

Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 24 lipca 2015
Autor: Małgorzata Litwin
Konferencja prasowa w UMT

Tereny rekreacyjne, place zabaw, drogi, oświetlenie – na takie projekty głosowali najczęściej mieszkańcy Torunia w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Wybrane zostały 53 projekty spośród 119 poddanych pod głosowanie.

- To już trzecia, pełna edycja budżetu partycypacyjnego Torunia. Jak widać ta forma współuczestniczenia w życiu miasta i wpływania na kształt budżetu zyskała akceptację torunian mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mieszkańcy zadecydowali o sposobie rozdysponowania kwoty 6,6 mln zł, a naszym zadaniem jest teraz przygotowanie i realizacja wskazanych projektów.

Podobnie jak w poprzednich latach projekty zgromadzone były na 14 listach: trzynaście z nich to listy lokalne (osiedlowe), a czternastą listę stanowiły projekty ogólnomiejskie.

Łączenie głosowało 27 925 osób - to nieco więcej niż w roku ubiegłym (o 644 osoby). 63,7% z nich głosowało na kartach papierowych, pozostałe 36,3% przez Internet. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się udział głosowania elektronicznego (o ponad 3 pkt procentowe), ale ciągle jeszcze przewaga tradycyjnej formy głosowania - na papierze - jest bardzo wyraźna.

Wszystkich kart do głosowania wpłynęło do urzędu ponad 41,6 tys. Kart nieważnych było ok. 9% - to wynik lepszy niż przed rokiem. Najczęstsze przyczyny nieważności głosów to błędy w numerze PESEL, brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, podwójne głosowanie (papier i Internet).

Ostatecznie wszystkich głosów ważnych było 76 655. To więcej niż przed rokiem o ponad 6 tysięcy i oznacza to, że tym razem mieszkańcy wpisywali na karty średnio większą ilość projektów - nieco ponad 2 projekty na kartę (z trzech możliwych).

- Torunianie wybrali 53 projekty do realizacji w roku 2016 - to jest dokładnie tyle samo, co w roku bieżącymmówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.Najwięcej, bo aż 8 zadań zostanie zrealizowanych w Czerniewicach. Co ciekawe na tym osiedlu, a także w Kaszczorku, łączna wartość projektów znajdujących się na listach nie przekraczała dostępnej puli środków, a więc było pewne, że wszystkie z nich zostaną wybrane do realizacji.

Na drugim miejscu pod względem liczby wybranych projektów znajduje się Jakubskie-Mokre (7 zadań), a dalej dwa osiedla z 5 zadaniami: Bydgoskie, Rubinkowo i lista ogólnomiejska - także z 5 projektami. Natomiast najmniej projektów - bo tylko po jednym - wybrano na Stawkach i w okręgu Staromiejskie. W obydwu przypadkach te zwycięskie projekty skonsumowały całe pule dostępnych środków.

Jeżeli chodzi o rodzaje wybranych projektów to najwięcej, bo aż 57% to zadania z zakresu sportu i rekreacji: osiedlowe parki sportowe, przestrzenie rekreacyjne, siłownie, boiska, place zabaw i placyki edukacyjne, alejki spacerowe czy ławki. Na drugim miejscu (17%) znalazły się tematy drogowe.

Wyodrębniamy też grupę działań o charakterze integrującym lokalne społeczności - festyny czy świetlice osiedlowe. W grupie inne znalazły się m.in. murale o tematyce patriotycznej i ekologicznej czy monitoring osiedlowy.

Podobnie kwotowo: przoduje sport i rekreacja - to aż 66% kwoty przeznaczonej na finansowanie budżetu partycypacyjnego w roku 2016.

Spośród głosujących najwięcej osób było w grupie wiekowej 45-64 lata (prawie 28%). Potem 25-34 lata (24,6%) oraz 35-44 (20,5%). Wiek studencki to ok. 10% uczestników głosowania.


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
    Kultura, Miasto
    Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.