Ulice: Żeglarska i Chełmińska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulice: Żeglarska i Chełmińska

Kamienica - ul. Żeglarska 7

Kamienica - ul. Żeglarska 7

Późnogotycka kamienica przy ul. Żeglarskiej 7. Do 1601 r. mieścił się tu odwach straży miejskiej. Wewnątrz, na parterze, polichromowany strop barokowy oraz spiralna klatka schodowa. Szara kolorystyka elewacji odtworzona wiernie na podstawie zachowanych fragmentów. Zabytek pierwszej klasy.


Pałac Dąmbskich - ul. Żeglarska 8

Kamienica - ul. Żeglarska 7

Wybudowany w końcu XVII w. na miejscu dwóch gotyckich kamienic mieszczańskich. Wyróżnia się piękną barokową fasadą pokrytą dekoracją sztukatorską o motywach roślinno–kwiatowych oraz zrekonstruowanym imponującym portalem. Nazwę swą zawdzięcza fundatorowi i pierwszemu właścicielowi Stanisławowi Kazimierzowi Dąmbskiemu, politykowi i biskupowi chełmińskiemu. Do końca XVIII w. pałac stanowił własność rodziny Dąmbskich, następnie przez długie lata służył jako kasyno oficerskie (początkowo pruskie, a potem polskie). W latach 50. XX w. przystosowano gmach na potrzeby uniwersyteckie i umieszczono w nim Wydział Sztuk Pięknych UMK.


Dom przy ul. Żeglarskiej 13

Dom przy ul. Żeglarskiej 13

Należy do najstarszych toruńskich kamienic, stanowił własność bogatych patrycjuszy miejskich. W ostatnich latach przeprowadzono jego generalną przebudowę i regotyzację, nadając mu wspaniały wygląd przez dodanie nowego szczytu, w dużej części oszklonego. Frontowa część kamienicy ma charakter średniowieczny przeplatany późniejszymi obramowaniami okiennymi. Obecnie mieści się w niej siedziba PZU Życie.


Kamienice Roesnera - Chełmińska 28

Kamienice Roesnera - Chełmińska 28

Są to dwie niemal bliźniacze kamienice barokowe, swym rodowodem sięgające czasów średniowiecznych. W ciągu stuleci przeszły różnego rodzaju przebudowy, aż wreszcie nastąpiła generalna przebudowa w 1712 r., podczas której kamienice te otrzymały charakter barokowy. Fasadę frontową kamienic ozdobiono charakterystyczną dla tego okresu dekoracją sztukatorską o motywach roślinnych. Narożna, większa, służyła celom mieszkalnym, o czym świadczy ciekawy portal ozdobiony obfitością ornamentów stiukowych. Całość portalu wykonana jest z piaskowca. Wśród ozdób wyróżnić należy kwiat słonecznika oraz postacie aniołów z palmami w jednej ręce i z wieńcem w drugiej. Podczas generalnego remontu i konserwacji kamienicom tym przywrócono dawny układ wnętrza, a bocznym ścianom pozostawiono ich gotycki charakter. Obecnie w kamienicach tych znajduje się siedziba jednego z toruńskich banków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Kultura, Miasto
    Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
    Miasto
    17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
  • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
  • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
  • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
  • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.