Ulice: Mostowa i Podmurna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulice: Mostowa i Podmurna

Kamienica - ul. Mostowa 30

Kamienica - ul. Mostowa 30

Jest to wielka kamienica neoklasycystyczna z przełomu XIX/XX w. z wysuniętym wykuszem. Była to własność bogatej rodziny Hozakowskich. Ostatni z tego rodu był konsulem francuskim w okresie międzywojennym i zaraz po II wojnie światowej. W tym czasie zawsze wisiała flaga Francji, po której pozostał sztandar przy fasadzie. Na uwagę zasługuje portal barokowy z 1648 r.


Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Pod numerem 24 zachowała się dwuosiowa gotycka kamienica z malowidłami geometrycznymi na fasadzie. Malowidła te były charakterystyczne w średniowiecznym Toruniu i to w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Pod numerem 22 znajduje się również kamienica gotycka trójosiowa (trzy rzędy okien w pionie). Przez całą fasadę biegną w części środkowej dwie lizeny, rozdzielające boczne rzędy okienne od rzędu środkowego. Natomiast szczyt otrzymał wystrój barokowy.


Kamienica - ul. Mostowa 18

Kamienica - ul. Mostowa 18

W domu tym w latach 20. XX w. mieszkała jeszcze w wieku dziewczęcym późniejsza noblistka, wybitna poetka polska Wisława Szymborska.


Kamienica - ul. Mostowa 17

Kamienica - ul. Mostowa 17

Pod nr 17 w neoklasycystycznej kamienicy mieścił i mieści się nadal hotel "Pod Orłem" dawniej "Pod Czarnym Orłem". Już w okresie pruskim (przełom XIX/XX w.) był tu hotel, który w okresie międzywojennym kupił, powróciwszy z USA, Sackiewicz. W 1948 r. został wywłaszczony, nie doczekawszy zwrotu swej własności. Obecnie hotel jest spółką polsko-włoską.


Kamienica - ul. Mostowa 14

Kamienica - ul. Mostowa 14

Pod nr 14 przy ul. Mostowej stoi wielka kamienica o skromnych formach neoklasycystycznych z końca XIX w. Był to dawny pałac zamożnej rodziny bankierów Fengerów, czyli Pałac Fengerów, pochodzący z połowy XVIII w. W tym domu urodził się Fryderyk Skarbek, doskonały ekonomista, późniejszy ojciec chrzestny kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Chopin, przebywając w 1825 r. w Szafarni, odwiedził rodzinę Fengerów - dziadków ojca chrzestnego. Dwie tablice wmurowane na frontonie domu mówią o urodzinach Fryderyka Skarbka oraz o odwiedzinach Fryderyka Chopina.


Kamienica - ul. Mostowa 6

Kamienica - ul. Mostowa 6

Przy ul. Mostowej 6 stoją trzy późnogotyckie kamienice, które stanowią ciekawy zespół budownictwa mieszczańskiego w Toruniu. Do początku XVI w. były to trzy oddzielne kamienice, które w okresie późniejszym połączono sterczynami, wspólnymi półkolistymi szczytami flankowanymi. W okresie baroku kamienice przeszły kolejną modernizację (zwłaszcza ich wnętrze), po której zachowała się między innymi kręcona-spiralna klatka schodowa z rzeźbą lwa, trzymającego tarczę z datą 1699 r. Z lewej strony klatki schodowej stała drewniana postać rycerza, która obecnie znajduje się w Muzeum Okręgowym w toruńskim ratuszu.


Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Przy ul. Mostowej 1 znajduje się wielki dwuskrzydłowy spichlerz barokowy pochodzący z 1719 r. Zbudowany zaraz przy bramie miejskiej świadczy o tym, że głównym jego przeznaczeniem było magazynowanie różnych towarów przywożonych Wisłą do Torunia. W 1823 r. został on rozbudowany na potrzeby twierdzy toruńskiej i połączony z basztą miejską, stając się równocześnie największym spichlerzem Torunia i jednym z największych w Polsce (być może największym). Dziś mieści się w nim hotel.


Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Spichlerz - ul. Podmurna 1/3   Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Przy ul. Podmurnej 1/3 znajduje się jeden z najstarszych spichlerzy Torunia, pochodzący z przełomu XIII/XIV w. W jego górnej części przechodzi wokół całego budynku podwójny fryz ząbkowy. W XIX i XX w. służył do celów mieszkalnych, a po II wojnie światowej znajdował się tu warsztat elektryczny. Obecnie służy do celów kulturalnych - mieści się tu miejska jednostka kultury Dom Muz.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.