Projekt: Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Projekt: Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego

Logotypy instytucji finansujących projekt

   

Nie ociągaj się, czeka na Ciebie miasto, które tylko wydaje się, że już dobrze znasz. W Toruniu każdy nieustannie może znajdować nowe atrakcje i odkrywać nieznane mu dotąd oblicza miasta.

Toruńskie nabrzeże przez kilkaset lat tętniło życiem, zapewniając bogactwo i rozwój miasta, to tutaj spotykali się kupcy związani ze Związkiem Hanzeatyckim, przybywający do Torunia z najodleglejszych zakątków Europy. Do portu zawijały pełnomorskie statki, przywożąc drogocenne sukno, luksusowe wyroby, a także … solone śledzie.

Nawiązanie do tej tradycji zapewni nowa infrastruktura, która powstanie dzięki realizowanemu przez Miasto Toruń projektowi pn. "Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego pod kątem rozwoju infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej na potrzeby związane z obsługą ruchu turystycznego generowanego przez rzekę".  Pawilony zlokalizowane na Bulwarze Filadelfijskim czy nowo zbudowane łodzie typu "bat wiślany", które jako rekonstrukcje historycznych łodzi flisaczych posłużą do organizacji niezapomnianych rejsów, stworzą nową atrakcję turystyczną.

Pomosty pływające do cumowania małych jednostek, które zlokalizowane będą zarówno przy bulwarach nadwiślańskich, jak i na wysokości Zamku Dybowskiego, po przeciwnej stronie rzeki, zapewnią możliwość rekreacyjnego wykorzystania jej walorów. Regularne rejsy po Wiśle, w dodatku w zrekonstruowanych łodziach, to z pewnością atrakcja, która poszerzy ofertę turystyczną miasta.

W pawilonach prezentowane będzie dziedzictwo flisactwa i związku Torunia z rzeką oraz będą prowadzone działania edukacyjne poświęcone tej tematyce. Należy zaznaczyć, że historyczne flisactwo, jak również przynależność Torunia do Związku Hanzy, przyczyniły się do rozwoju miasta, które stało się ważnym punktem handlu już na mapach średniowiecznej Europy, a dziś jest elementem tożsamości miasta i powodem dumy jego mieszkańców.

Dzięki zrealizowanemu projektowi, dofinansowanemu ze środków europejskich - z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, powstanie w Toruniu nowe miejsce spotkań i relaksu, zbliżające odwiedzających do rzeki Wisły, umożliwiające odpoczynek na nadwiślańskich bulwarach po spacerze uliczkami starego miasta oraz skorzystanie z oferty przeprawy rzecznej  historycznymi łodziami toruńskich flisaków.

 


>>> Przejdź do fiszki informacyjnej o projekcie (baza projektów realizowanych przez Miasta Toruń).


 

Logotypy instytucji finansujących projekt

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Widok z lotu ptaka na remontowany odcinek ulicy Grudziądzkiej
    Drogi
    W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Inauguracja wakacji na basenie Aqua Toruń za nami. W piątek 28 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie „Aqua & Music & Sport”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży na wydarzenie był bezpłatny.
  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie – poznać, zrozumieć, wspierać”. W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.
  • Nowym Komendantem Miejskim Policji w Toruniu został insp. Witold Markiewicz. Uroczysta zbiórka z okazji przejęcia obowiązków odbyła się 1 lipca 2024 r.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Ponad 1000 prac plastycznych wpłynęło do Muzeum Okręgowego w ramach 45. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.
  • Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...