12. Bella Skyway Festival | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

12. Bella Skyway Festival

Data wydarzenia
-
zdjęcie z poprzedniej edycji festiwalu
Opis wydarzenia: 

Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta. W tym roku jeden z budynków zrobi na widzach szczególne wrażenie!

Toruński festiwal światła powróci w towarzystwie wyjątkowego partnera, dzięki któremu na budynku Collegium Maximum UMK zaprezentowany zostanie najbardziej magiczny mapping w historii festiwalu. Tym partnerem będzie Disney, obchodzący w tym roku Wielkie Święto Księżniczek.

W ramach obchodów wydarzenia, specjalnie dla Bella Skyway Festival, powstanie niezwykły mapping stworzony przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D. Bohaterkami mappingu pod nazwą „Wielkie Święto Księżniczek: Niebo pełne odwagi i dobroci” będą Księżniczki i Królowe Disneya. Widzowie zobaczą najsłyniejsze filmowe sceny z udziałem ciekawej świata Ariel z „Małej syrenki”, niestrudzonej Tiany z „Księżniczki i żaby”, rzucającej się w wir przygód Roszpunki z „Zaplątanych”, niezależnej Meridy z „Meridy Walecznej”, Vaiany — nieustraszonej odkrywczyni z filmu „Vaiana: Skarb oceanu” oraz królowych Anny i Elsy z „Krainy lodu”. Widowisko będzie okazją, by dać się zainspirować bohaterkom Disneya i zmieniać świat na lepsze każdym najmniejszym dobrym uczynkiem i każdym codziennym aktem odwagi.

Jak mówi Krystian Kubjaczyk, dyrektor festiwalu: Takiego projektu jeszcze w historii Bella Skyway Festival nie było. Po raz pierwszy publiczność będzie oglądać mapping nie na jednej, a jednocześnie na dwóch ścianach Collegium Maximum UMK. To otworzy przed artystami niedostępne dotąd możliwości opowiedzenia historii — a ta, w przypadku tego mappingu też będzie wyjątkowa, bo związana z wartościami z jakimi kojarzą się nam wszystkim dobrze znane bohaterki z filmów Disneya.

Uzupełnieniem projekcji będą efekty wodne i lasery. Szczególnym momentem mappingu — i niespodzianką dla publiczności, o której teraz za dużo nie chce opowiadać — będzie interaktywny moment z toruńskim, bo astronomicznym akcentem, w którym swój udział będzie miał szczęśliwiec z publiczności.

Niepowtarzalny mapping Disneya wyświetlany na Collegium Maximum UMK, najbardziej rozpoznawalnym budynku festiwalu, będzie stanowił główną atrakcję tegorocznej edycji festiwalu. Otoczenie budynku, na którym pokazana będzie projekcja, stanowić będzie festiwalową strefę skierowaną dla rodzin i widzów w każdym wieku.

Idea festiwalu

Toruński festiwal światła to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.

Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:

  • Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
  • Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
  • Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.

Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Toruński festiwal światła to odzwierciedlenie duszy Torunia.

Data: 
17.08.2021 20:30 — 21.08.2021 23:45
Miejsce: 
starówka
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.