2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze

 

Olga Tokarczuk -
polska powieściopisarka, eseistka i nowelistka, urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie k. Zielonej Góry.

W 1985 ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1986 roku zamieszkała w Wałbrzychu, gdzie przez dwa lata pracowała jako psychoterapeutka.

Debiutowała w 1987 roku zbiorkiem wierszy "Miasto w lustrach". Następnie opublikowała m.in. powieści: "Podróż ludzi księgi" (1993), "E.E." (1995), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998) i "Bieguni" (2007), zbiory opowiadań "Szafa" (1997), "Gra na wielu bębenkach" (2001) i "Ostatnie historie" (2004) oraz rozległy esej "Lalka i perła" (2001), w którym autorka zaproponowała nowe odczytanie słynnej powieści Bolesława Prusa.

Na podstawie jej utworów powstały inscenizacje teatralne i adaptacje filmowe. Mieszka w Krajanowie k. Nowej Rudy, gdzie prowadzi wydawnictwo "Ruta", a od 2008 roku także wykłada na Uniwersytecie Opolskim.

Jest jedną z najwyżej cenionych przez krytykę i najbardziej popularnych wśród czytelników pisarek polskich, laureatką licznych krajowych i zagranicznych nagród literackich.

W roku 2008 została wyróżniona Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jej utwory przełożono na wiele języków obcych m.in. niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański, węgierski, estoński, litewski, duński, szwedzki i serbski.

Ingo SchultzeIngo Schulze -
niemiecki prozaik i publicysta, urodził się 15 grudnia 1962 roku w Dreźnie.

Po uzyskaniu matury w 1981 przez półtora roku odbywał obowiązkową służbę wojskową w armii NRD. Następnie, w latach 1983-1988, studiował filologię klasyczną i germanistykę na uniwersytecie w Jenie.

Po ukończeniu studiów od 1988 do 1990 roku był kierownikiem literackim teatru w Altenburgu, a przez kolejne dwa lata pracował jako dziennikarz w czasopismach "Altenburger Wochenblatt" i "Anzeiger". W 1993 roku wyjechał do Sankt Petersburga. Efektem sześciomiesięcznego pobytu był jego debiut literacki, jedyna jak dotąd książka przełożona na język polski (2003), "33 mgnienia szczęścia. Pamiętnik znaleziony w drodze do Petersburga" (1995).

Od połowy lat 90. mieszka w Berlinie. Jest autorem ośmiu książek prozatorskich i jednym z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich średniego pokolenia, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich [m.in. im. Alfreda Döblina (1995), im. Ernsta Willnera (1995), im. Johannesa Bobrowskiego (1998), im. Josepha Breitbacha (2001), im. Petera Weissa (2006), nagrody literackiej Landu Turyngii (2007), nagrody literackiej Lipskich Targów książki (2007).

W roku 2008 został uhonorowany Nagrodą Miast partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jego utwory zostały przełożone na ponad dwadzieścia języków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.