22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Tytuł projektu:
22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne - edycja 2018

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 498 601,35 zł
Kwota dofinansowania: 70 000 zł
Wkład własny: 428 601,35 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Realizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna w Toruniu

Termin realizacji:
22.06.2018 r. – 2.09.2018 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”. W dniu 19.12.2018 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 5/210/18 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2018”.

22 Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” odbył się w dniach 22.06.2018 r.– 2.09.2018 r. w Toruniu. Główną jego ideą było prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Projekt składał się z 23 wydarzeń, w tym: 19 koncertów i 4 projekcji filmowych. Festiwal realizowany był m.in. w: salach CKK Jordanki, Dworze Artusa, Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego,  Młodzieżowym Domu Kultury, Kościele św. Ducha.

W projekcie udział wzięli artyści z następujących krajów: Polska, USA, Hiszpania,  Finlandia, Niemcy, Litwa. Zaproszeni goście to muzycy najwyższej klasy, uznani na arenie międzynarodowej, a także muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych. W ramach zadania obchodzono następujące jubileusze: 40-lecie współpracy miast partnerskich Torunia oraz Getyngi, 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rezultatem projektu było nawiązanie współpracy z  Goettinger Symphonie Orchester, chórami: Stadtkantorei Goettinger oraz Kantorei St. Jacobi (Niemcy), z którymi Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykonała po raz pierwszy w Toruniu II Symfonię "Zmartwychwstanie" G. Mahlera. W ramach współpracy z Praire View A & M University w Teksasie zrealizowano 3 koncerty: z chórzystami oraz solistami związanymi z uczelnią.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura. Ponadto:
- Popularyzacja najwybitniejszych dzieł wielowiekowego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
- Międzynarodowa współpraca kulturalna z miastem partnerskim Torunia - Getyngą oraz Praire View A & M University w Teksasie (USA).
- Promocja regionu, podnoszenie poziomu jego atrakcyjności dla mieszkańców i turystów.
- Zaspokojenie potrzeb kulturalnych w zakresie uczestnictwa w wydarzeniach z zakresu kultury wysokiej.
- Zwiększenie liczby uczestników w wydarzeniach popularyzujących muzykę klasyczną.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończono pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.