Aktywizacja osób młodych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aktywizacja osób młodych

Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy

Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.

Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 322 osób młodych (180 kobiet i 142 mężczyzn) w wieku poniżej 30. roku życia, pozostających bez pracy w Toruniu, w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu.

Uczestnikami projektu są osoby, które nie ukończyły 30. roku życia, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia jako bezrobotne (należące do I lub II profilu pomocy), które nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym (kształcenie formalne szkolne - publiczne lub niepubliczne - w trybie stacjonarnym tj. na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły średniej ogólnokształcącej lub zawodowej, szkoły policealnej, studiów wyższych lub doktoranckich) i szkoleniu (nieuczestniczące w szkoleniu finansowanym ze środków publicznych w ciągu ostatnich 4 tygodni), w tym należące do jednej z poniższych grup:

  • Osoby długotrwale bezrobotne: w wieku 18-24 lata (przed ukończeniem 25. roku życia) pozostające bez pracy jako bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy, oraz w wieku 25-29 lat (przed ukończeniem 30. roku życia) pozostające bez pracy jako bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy.
  • Osoby bezrobotne z niepełnosprawnościami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Rekrutacja uczestników jest prowadzona rzez cały okres realizacji projektu, czyli od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

Z osobami spełniającymi kryteria udziału w projekcie doradcy klienta przeprowadzą rozmowy, w wyniku których zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania, a następnie dobrana indywidualna ścieżka rozwoju zawodowego. Kompleksowość działań w projekcie opierała się będzie na usługach pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowaniu staży, prac interwencyjnych, przyznaniu bonów na zasiedlenie, finansowaniu kosztów studiów podyplomowych, udzieleniu jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej osobom zamierzającym założyć własną firmę, refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. W zależności od rodzaju formy wsparcia, uczestnikom przysługiwać będzie stypendium szkoleniowe lub stażowe. Projekt realizowany będzie zgodnie z polityką równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą  zrównoważonego rozwoju.

Planowane rezultaty:
•    322 osoby bezrobotne zostaną objęte wsparciem w projekcie (w tym 40 osób długotrwale bezrobotnych),
•    322 osoby bezrobotne zostaną objęte pośrednictwem pracy i/lub doradztwem zawodowym,
•    115 osób odbędzie staż realizowany u pracodawców na lokalnym rynku pracy,
•    65 osób zostanie skierowanych do pracy w ramach prac interwencyjnych,
•    20 osób uzyska jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
•    87 osób otrzyma bony na zasiedlenie z tytułu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub rozpoczęcia działalności gospodarczej w odległości min. 80 km od miejsca zamieszkania lub gdy dojazd przekracza łącznie 3 godziny,
•    10 osób rozpocznie studia podyplomowe,
•    zostanie wypłaconych 25 refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Realizatorem programu jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia – kliknij, aby przejść do strony internetowej.

Koordynacja projektu: tel. 56 65 80 216, m.zamojska@muptorun.praca.gov.pl

Dane finansowe:
Wartość projektu: 3 705 974,26 zł
Kwota dofinansowania: 3 705 974,26 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (84,28%), Budżet Państwa (15,72%)

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa I „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”
Działanie 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy”
Poddziałanie 1.1.1 „Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego”

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.