Aktywne włączenie społeczne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Aktywne włączenie społeczne

Tytuł projektu:
Aktywne włączenie społeczne na terenie Gminy Miasta Toruń

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014 – 2020
Oś Priorytetowa 9 „Solidarne społeczeństwo”
Działanie 9.2 „Włączenie społeczne”
Poddziałanie 9.2.1 „Aktywne włączenie społeczne”

Realizator:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu

Dane finansowe:
Kosz całkowity: 1 239 061,22 zł
Kwota dofinansowania: 1 053 259,79 zł
Wkład własny pieniężny Gminy Miasta Toruń: 185 801,43 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
13.10.2017 r.

Termin realizacji:
1.10.2017 r. – 30.09.2019 r.

Opis projektu:
Celem projektu był powrót do aktywnego funkcjonowania społecznego i zawodowego 80 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zamieszkujących na terenie Gminy Miasta Toruń, w oparciu o zastosowanie działań Programu Aktywności Lokalnej oraz zwiększenie umiejętności opiekuńczych i świadomości nt. dostępnych form pomocy u 40 członków otoczenia tych osób.

Projekt był skierowany do 120 osób z następujących grup odbiorców:
1) 80 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym:
     - 32 osób bezrobotnych zakwalifikowanych do III profilu,
     - 32 osób bezrobotnych zakwalifikowanych do I i II profilu, spełniających co najmniej 1 przesłankę pozwalającą je zakwalifikować do grupy osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (za wyjątkiem bezrobocia),
     - 16 osób biernych zawodowo i nieposzukujących pracy w momencie przystąpienia do projektu;
2) 40 osób z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Na etapie rekrutacji preferowane były osoby:
- doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego;
- ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;
- z niepełnosprawnością sprzężoną, z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;
- zamieszkujące na obszarach zdegradowanych, wyznaczonych w lokalnych programach rewitalizacji lub gminnych programach rewitalizacji;
- korzystające ze wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (lub ich rodziny).

W projekcie realizowane były zindywidualizowanie i kompleksowe działania umożliwiające aktywne włączenie społeczne, a także powrót na rynek pracy realizowane poprzez kontrakt socjalny oraz Program Aktywności Lokalnej. Ponadto były podejmowane działania z udziałem instrumentów aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, społecznej oraz o charakterze zdrowotnym.

Proces wsparcia osób, rodzin i środowisk zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym odbywał się w oparciu o ścieżkę reintegracji, stworzoną indywidualnie dla każdej osoby, rodziny, środowiska zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji i potrzeb.

Przy realizacji projektu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ściśle współpracował z Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia.

Wsparcie było realizowane w ramach następujących zadań:
Zadanie 1 – AKTYWNA INTEGRACJA:
•  Kontrakty socjalne,
•  Praca animacyjna na rzecz społeczności lokalnej,
•  Warsztaty inicjatyw lokalnych,
•  Zajęcia warsztatowe i aktywizacyjne,
•  Grupy samopomocowe,
•  Warsztaty rozwoju umiejętności życiowych,
•  Terapia psychologiczna,
•  Terapia rodzinna.

Zadanie 2 – AKTYWIZACJA ZAWODOWA I EDUKACYJNA:
•  Doradztwo zawodowe,
•  Kursy i szkolenia zawodowe,
•  Staże zawodowe,
•  Pośrednictwo pracy.

Zadanie 3 – WSPARCIE DLA OTOCZENIA I DZIAŁANIA ŚRODOWISKOWE:
• Warsztaty dla otoczenia,
• Doradztwo prawne,
• Działania środowiskowe i integrujące,
• Grupa samopomocowa,
• Wyjazd edukacyjny.

W wyniku realizacji projektu nastąpiło podniesienie aktywności społecznej i zawodowej uczestników. Projekt zakładał efektywność społeczną, nie mniejszą niż 34% ogólnej liczby osób uczestniczących w projekcie oraz efektywność zatrudnieniową, nie mniejszą niż 22% ogólnej liczby uczestników projektu.

Dane kontaktowe realizatora:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu
ul. Słowackiego 118A, 87-100 Toruń
www.mopr.torun.pl

Projekt zakończony pod względem rzeczowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.