Bądź szlachetny - pomóż | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bądź szlachetny - pomóż

Miasto
Data publikacji: 05 grudnia 2008
Autor: admin_vobacom

4.5 mln Polaków żyje na granicy tzw. minimum egzystencjalnego. Brakuje im pieniędzy na jedzenie, ubrania, środki higieny i czystości. Przynajmniej niektórym, najbardziej potrzebującym, można pomóc. Święta to doskonały czas, żeby udzielić wsparcia rodzinom zmagającym się z trudną sytuacją materialną. Służy temu m.in. akcja Szlachetna Paczka.

Szlachetna Paczka dociera do najbardziej potrzebujących od 2000 r. Organizatorem przedsięwzięcia jest krakowskie Stowarzyszenie Wiosna. Również w Toruniu działają trzy sztaby koordynujący akcję - pracują w nich wolontariusze pochodzący z różnych środowisk, m.in. uczniowie z Klubu Ludzi Aktywnych przy III Liceum Ogólnokształcącym (w którym mieści się również toruński magazyn Szlachetnej Paczki), studenci i panie z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wolontariuszom pomagają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz uczniowie Szkoły Pracowników Służb Społecznych.

Udzielając wsparcia mamy gwarancję, że pomoc trafi do konkretnych osób. - Pomagać trzeba w sposób przemyślany i zaplanowany, odpowiadając na konkretne potrzeby - mówi Marta Kaźmierczak, kierująca działaniami PR w Stowarzyszeniu Wiosna na region kujawsko-pomorski. - Potrzebujący dostają dokładnie to, o co prosili - zapewnia.

Dzieje się tak dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy, którzy docierają do najuboższych rodzin, starają się rozpoznać ich potrzeby, pytają czego najbardziej im brakuje. - Bieda jest jak choroba; by skutecznie jej przeciwdziałać, trzeba ją dobrze zdiagnozować, dlatego zbieramy szczegółowe informacje - wyjaśnia Kaźmierczak. - W tym roku chcemy przekazać wigilijną pomoc 6.000 najuboższych rodzin z całej Polski. Dzięki ofiarności naszych darczyńców obdarowani czują się wyróżnieni, mają poczucie, że ktoś o nich pamięta.

Podczas siedmiu ubiegłych edycji Szlachetnej Paczki udało się zebrać pomoc o łącznej wartości 3.055.500 zł. Dzięki hojności Polaków wolontariusze obdarowali 35,5 tys. osób. W tym roku w całym kraju powstało 200 lokalnych sztabów, w których pracuje 2000 "wiosennych" ochotników. Wszyscy mają jeden cel: przekazać świąteczną pomoc najuboższym.

Jak zrobić paczkę?

Krok 1 - Zbierz znajomych, rodzinę.
Paczkę najlepiej przygotowywać w grupie. Łatwiej spełnić potrzeby wybranej rodziny, kiedy kilka osób składa się na prezent. Poproś o pomoc rodzinę, znajomych, kolegów lub koleżanki z pracy. Paczkę można też przygotowywać z uczniami w klasie.

Krok 2 - Wybierzcie rodzinę.
Z bazy Stowarzyszenia Wiosna wybierz rodzinę, dla której chcesz przygotować paczkę. Przeczytaj opis jej sytuacji i poznaj jej konkretne potrzeby. Aby wybrać rodzinę, należy wejść do Bazy Rodzin dla Darczyńców na stronie www.szlachetnapaczka.pl (najpierw wybierz województwo i miasto, potem konkretną rodzinę).

Krok 3- Przygotuj paczkę i zawieź do magazynu.
Mailem otrzymasz listę potrzeb wybranej rodziny. W oparciu o listę przygotuj paczkę. 12 lub 13 grudnia 2008 r. zawieź ją do magazynu - jego adres również dostaniesz w mailu. Stamtąd wolontariusze zawiozą paczkę do rodziny.

Krok 4 - Świętuj z nami.
W grudniu odbędzie się w Krakowie wielki finał Szlachetnej Paczki. Jeśli nie będziesz mógł przyjechać, organizatorzy akcji zapraszają na relację w Teleexpressie.

Krok 5 - Czekaj na list od rodziny.
Organizatorzy prześlą Ci list od obdarowanej rodziny. Co roku wolontariusze pytają rodziny, co im się najbardziej przydało, co sprawiło największą radość.

Krok 6 - Radosne święta.
Dzięki Twojej pomocy wybrana rodzina będzie miały lepsze święta. Oprócz pomocy materialnej, otrzymają wiadomość, że ktoś o nich pamięta, że wokoło są życzliwi ludzie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.