Będzie ekspertyza na Wrzosach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Będzie ekspertyza na Wrzosach

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok na Wrzosowisko z drona

Znamy wykonawcę ekspertyzy, na bazie której będzie procedowane utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu.

Wykonawca - Piotr Kwiatkowski Usługi Ochrony Środowiska KORONGO został wyłoniony 24 marca 2023 r. Z uwagi na sezonowe występowanie poszczególnych grup fauny i flory badania będą obejmować cały okres wegetacyjny. Czas realizacji zadania określono do 30 listopada br.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy to fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na walory widokowe lub estetyczne (art. 43 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Zakres inwentaryzacji terenu w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory obejmie:

  1. Wskazanie położenia – opis lokalizacji wraz z załącznikiem mapowym.
  2. Szczegółowa analiza zasobów przyrodniczych: analiza zbiorowisk roślinnych wraz z ich charakterystyką i szczegółową lokalizacją oraz identyfikacja gatunków chronionych, rzadkich i cennych, identyfikacja gatunków chronionych fauny, waloryzacja uwzględniająca zakres bioróżnorodności w obrębie analizowanych grup organizmów.
  3. Szczegółowa analiza zasobów krajobrazowych: stopień antropologicznego przekształcenia krajobrazu, rozpoznanie zasobów krajobrazowych, określenie cech wizualnych i kompozycji wnętrz krajobrazowych i otwarć widokowych, waloryzacja krajobrazowa, identyfikacja zagrożeń.
  4. Szczegółowa analiza zasobów kulturowych: rozpoznanie zasobów kultury, wykaz i charakterystyka obiektów kulturowych, identyfikacja zagrożeń.
  5. Podsumowanie: charakterystyka obszaru w oparciu o waloryzację przyrodniczą, krajobrazową i kulturową, wykaz zidentyfikowanych roślin i zwierząt oraz obiektów o znaczeniu kulturowym i krajobrazowym, ocena przyrodnicza, ocena zagrożeń, dokumentacja karto- i fotograficzna.
  6. Uzasadnienie merytoryczne do wskazania szczególnych celów ochrony wraz z określeniem przebiegu granicy (punkty załamania granicy w formie współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992 oraz w formie graficznej na podkładzie mapy zasadniczej w skali 1:500 z siatką kilometrową), ustalenia dotyczące ochrony czynnej i wskazanie zakazów właściwych dla zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Miasto
    Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Na zdjęciu widać ciemne burzowe niebo ponad budynkami
    Miasto
    W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.