Bezpieczne sprzątanie po powodzi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bezpieczne sprzątanie po powodzi

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2010
Autor: admin_vobacom

Gdy opadnie woda trzeba zorganizować wielkie sprzątanie, czyli dokładnie zdezynfekować i wyczyścić mieszkania i domy. Aby uniknąć zakażeń pokarmowych, wirusowych albo bakteryjnych ważne jest, by przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa - radzi Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przygotowała szereg informacji dla powodzian dotyczących właściwych zachowań i radzenia sobie ze skutkami żywiołu. By ustrzec się przed rozmaitymi zakażeniami należy rygorystyczne przestrzegać zasad higieny.

Należy pamiętać, że artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią są narażone na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie.

Nie jedz, zwłaszcza nie podawaj dzieciom produktów, które:

  • zostały zalane lub zawilgocone, a nie są hermetycznie pakowane, jeśli nawet nie wykazują oznak zepsucia,
  • mają zmieniony zapach, barwę, smak, konsystencję,
  • mają widoczną pleśń lub spleśniały, stęchły zapach,
  • są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają chemiczny zapach,
  • są w opakowaniach pozbawionych etykiet, w związku z czym mogą być mylnie uznane za żywność, np. trujące oleje mineralne, zaprawione zboża siewne itp.,
  • znajdowały się w miejscach brudnych - w chlewach, oborach, kurnikach itp.,
  • są w puszkach o wydętych wieczkach.

W każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego - należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza.

Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia - fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia bakteryjne oraz chemiczne groźne dla zdrowia i życia człowieka. W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i odkazić.

>>> Szczegółowe instrukcje dotyczące odkażania i oczyszczania studni kopanych, wierconych i abisyńskich znajdziesz TUTAJ).

Bezwzględnie należy odkażać także każdą niepewną wodę przeznaczoną do picia. Dzięki odkażeniu i zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia.

Pamiętaj! Odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych. Duża zawartość środków chemicznych (azotanów) może wywołać u niemowląt sinicę, która przy braku natychmiastowej pomocy lekarskiej bywa śmiertelna; dlatego też wszystkie kobiety ciężarne oraz niemowlęta powinny korzystać wyłącznie z wody badanej i określanej jako: "odpowiadającą wymaganiom sanitarnym".

Powódź sprzyja szerzeniu się chorób zakaźnych. Woda roznosi i osadza na terenie powodziowym zarazki zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych. W glebie oraz w pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych mogą one pozostawać zdolne do zakażenia przez kilka tygodni. Zarazki należy zniszczyć wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

W tym celu należy:

  • odkazić wapnem chlorowanym zalane powodzią studnie i ujęcia wodne,
  • oczyścić z osadów i odkazić przy użyciu chemicznych środków czyszczących powierzchnię ścian, podłóg i sprzętów gospodarczych,
  • wywietrzyć, wysuszyć i odmalować pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zwłaszcza te, w których przechowuje się żywność i gdzie przebywają małe dzieci oraz osoby starsze i niedołężne,
  • oczyścić, wysuszyć i odkazić toalety.

Aby nie dopuścić do zachorowania trzeba też bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Koniecznością jest dokładne mycie rąk wodą z mydłem, a także czyszczenie paznokci po każdej wizycie w toalecie, oporządzeniu zwierząt, oczyszczaniu warzyw oraz mięsa i jaj. Woda do picia, płukania owoców i warzyw oraz mycia zębów zawsze powinna być przegotowana. Wszystkie surowe produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja, ryby) oraz warzywa należy traktować jako zakażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia z produktami gotowymi do spożycia.

Ważne!

Punkty wydawania środków dezynfekcyjnych w Toruniu:

  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu,
    ul. Szosa Bydgoska 1, 87-100 Toruń
  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Toruniu
    (Oddział Laboratoryjny),
    ul. Kopernika 9, 87-100 Toruń

Po środki zgłaszać się można w godzinach 7.30-18.00.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Na zdjęciu: strażak biegnie z wężem strażackim
    Miasto
    Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Strażak w masce podczas wykonywania zadania z gaszeniem ogniem
    Miasto, Sport
    Na toruńskiej starówce rozpoczęły się w czwartek 27 czerwca 2024 r. zmagania strażaków w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy o tytuł Najtwardszego Strażaka.
  • Prezydent Torunia z sygnatariuszami umowy z firm Solaris i MZK
    Miasto, MZK
    Cztery kolejne, nieskoemisyjne autobusy przybędą w taborze toruńskiej komunikacji miejskiej. 27 czerwca 2024 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris.
  • Plakat informujący o koncercie flisaków
    Kultura, Miasto
    Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.
  • Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.
  • Ruszają wakacyjne imprezy na basenach letnich w Toruniu. Na lewobrzeżu odbędzie się rekreacyjna impreza Toruń Summer Time. Na wydarzenie zapraszamy w sobotę 29 czerwca 2024 r. na Kempingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
  • 26 czerwca 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej.
  • Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • W czterech lokalizacjach w centrum Torunia od 26 czerwca 2024 r. działają kurtyny wodne.
  • 26 czerwca 2024 r. w Centrum Dialogu odbyła się narada z dyrektorami jednostek oświatowych, podczas której podsumowano zakończony już rok szkolny 2023/2024.
  • Znamy pełen skład głównej sceny Festiwalu NADA.