Bramy fortyfikacji otwarte | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bramy fortyfikacji otwarte

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu Marek Rubnikowicz przemawia

11 czerwca 2021 r. oficjalnie otwarto Muzeum Twierdzy Toruń – siódmy oddział Muzeum Okręgowego. Uroczystości towarzyszyło wręczenie Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze doktorowi Markowi Rubnikowiczowi.

- Toruń w sposób godny poprzez bramy Muzeum Twierdzy Toruń, jednego z oddziałów Muzeum Okręgowego, otwiera dziś przed gośćmi i mieszkańcami miasta rozległe, fascynujące, często jeszcze niezbadane obszary eksploatacji poznawczej toruńskich fortyfikacji mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jest to przestrzeń cenna w skali Europy i część jednego z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski. Warto tutaj zajrzeć, poznać historię tworzenia, a następnie eksploracji obiektów militarnych.

Muzeum Twierdzy Toruń mieści się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. To jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Składają się na niego forty, schrony, baterie artyleryjskie i budowle zaplecza. W Koszarach Bramy Chełmińskiej, przeznaczonych dla około 160 żołnierzy, mieściło się także laboratorium amunicyjne. Mierzący 113 metrów blok koszarowy składa się z trzech skrzydeł, mieszczących 16 komór podzielonych na 26 pomieszczeń. Przez wiele lat obiekt był nieużywany i ulegał zniszczeniu.

Do otwarcia Muzeum Twierdzy Toruń nie doszłoby bez zaangażowania władz samorządowych, państwowych, konserwatorów zabytków oraz wielu innych osób, dzięki którym inwestycja mogła zostać zrealizowana. Wśród nich miejsce czołowe z pewnością zajmuje były dyrektor Muzeum Okręgowego, doktor Marek Rubnikowicz.

- Muzeum Twierdzy Toruń powstało w naszym mieście z inspiracji i pod fachowym nadzorem pana Marka Rubnikowicza. Dlatego w dniu przesuniętego i oficjalnego otwarcia placówki możemy wobec Pana Dyrektora wyznać z wdzięcznością: ocalił i obronił tę warownię, bo stał się dla niej jak baszta, zamek obronny, kasztel i puklerzstwierdził przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Marek Rubnikowicz stanowisko dyrektora objął w 2007 r. i zarządzał placówką przez 14 lat. W tym czasie muzeum zanotowało dynamiczny wzrost liczby widzów: z 208 tys. do ok. 400 tys. gości rocznie. Pod jego kierownictwem instytucja stała się jednym z 10 najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce, a wszystkie budynki muzealne przeszły jedne z największych prac modernizacyjnych w swoich dziejach. W czasie jego pracy muzeum m.in. zyskało dwa nowe oddziały – Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Twierdzy Toruń, gruntownie wyremontowano także m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Te i wiele innych zasług 24 września 2020 r. doceniła Rada Miasta Torunia jednogłośnie decydując o nadaniu doktorowi Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. Oficjalnie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń było okazją do przekazania wyróżnienia dyrektorowi.

- Ten medal, wspaniałe wyróżnienie, dedykuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do świetności muzeum, ponieważ stało się to także z Państwa udziałem. Dziękuję Wam wszystkim za to, że mnie wspomagaliście i byliście ze mnąpowiedział doktor Marek Rubnikowicz.

Prace w obiekcie przeprowadzone zostały w ramach projektu „Muzeum Twierdzy Toruń – adaptacja Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne”. Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Koszt całkowity projektu wynosi 22 935 376 zł, natomiast kwota dofinansowania: 14 382 298,52 zł. Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Logo UE


Więcej:

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.