Być przedsiębiorczym i dobrze zarobić | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Być przedsiębiorczym i dobrze zarobić

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu doradza uczniom, jak być przedsiębiorczym. Logistyk, mechanik, kucharz, operator maszyn, fryzjer, elektryk, księgowy, programista? A może własny biznes? Który zawód wybrać oraz jak pokierować swoją ścieżką kariery, by mieć satysfakcję z pracy i dobrze zarobić?

Centrum Wsparcia Biznesu kontynuuje promocję szkół branżowych i technicznych w mediach oraz przez bezpośredni kontakt z uczniami kończącymi podstawówki i gimnazja podczas indywidualnych spotkań. Jednym z elementów kampanii promocyjnej są „Lekcje przedsiębiorczości w praktyce”, które uświadamiają uczniom, jakie korzyści daje w dorosłym życiu wszechstronna wiedza zawodowa, znajomość zagadnień związanych z prowadzeniem firmy oraz umiejętność pozyskiwania funduszy na swoje pomysły. Spotkania z uczniami odbyły się w 42 placówkach  edukacyjnych w Toruniu, a także w 40 miejscowościach powiatu toruńskiego. Ponad 4000 uczniów ze 174 klas poznało ofertę edukacyjną toruńskich szkół branżowych i technicznych oraz zapoznało się z tematyką przedsiębiorczości.

– Cel przedsięwzięcia pozostaje niezmienny – kształtowanie wśród młodzieży takich cech, jak otwartość, gotowość do podejmowania inicjatywy, wyzwań i ryzyka oraz kreatywność – wyjaśnia Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.Lekcje mają pomóc uczniom w wyborze szkoły ponadpodstawowej - od tego zależeć będzie ich dalsza droga zawodowa.

Doradcy zawodowi z Centrum Wsparcia Biznesu od początku kwietnia do połowy maja odwiedzili 42 szkoły w Toruniu oraz prezentowali ofertę szkolnictwa zawodowego w 40 szkołach podstawowych i oddziałach gimnazjalnych z powiatu toruńskiego: Złejwsi Wielkiej, Rzęczkowa, Górska, Łążyna, Przysieka, Siemonia, Cierpic, Małej Nieszawki oraz miejscowości spoza powiatu: Aleksandrowa Kujawskiego, Ciechocinka, Łubianki, Brąchnowa, Pigży, Warszewic, Wybcza, Grzywna, Kończewic, Sławkowa, Zelgna, Pluskowęs, Głuchowa, Chełmży, Łysomic, Turzna, Ostaszewa, Świerczynek, Lubicza, Lubicza Górnego, Gronowa, Grębocina, Młyńca Pierwszego, Lubicza Dolnego, Złotorii, Brzozówki, Dobrzejewic, Łążyna, Obrowa, Osieka nad Wisłą, Czernikowa, Makowisk, Mazowsza, Steklina i Osówki.

Pracownicy CWB podczas spotkań z uczniami klas przekazali katalogi oraz ulotki dla rodziców i  młodzieży z ofertą edukacyjną 10 szkół branżowych i technicznych z Torunia. Była to także doskonała okazja dla uczniów do zweryfikowania swojej wiedzy nie tylko z zakresu przedsiębiorczości, ale również praktycznej nauki zawodu. Podczas spotkań z doradcami z Centrum Wsparcia Biznesu poruszany był problem zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Kampania miała przekonać młodych ludzi i ich rodziców, że wybór szkoły branżowej lub technicznej to inwestycja w przyszłość: dobry zawód, fach w ręku i pewność zatrudnienia.

Szkoły zawodowe

Dzięki spotkaniom uczniowie poznali modele działalności gospodarczych, a także sposoby pozyskiwania funduszy na start i rozwój swojego biznesu. W sposób przystępny zostały przedstawione zagadnienia związane z prowadzeniem i rejestracją własnej firmy.

– Aby mieć firmę, trzeba mieć wiedzę, aby zdobyć dotację na działalność, trzeba mieć kwalifikacje zawodowe, którą młodzież zdobywa już w szkołach technicznych i branżowychmówi Anna Orzeł, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia. – Najzdolniejszy nawet absolwent boi się, że nie poradzi sobie w zderzeniu z urzędem i dokumentami. Na tych lekcjach dowiadują się, że Toruń należy do niewielkiej grupy miast, w których firmę zakłada się i rozlicza w jednym miejscu.

Projekt zrealizowany w szkołach umożliwił również nabycie umiejętności pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym w ramach wolontariatu, poruszania się na lokalnym rynku pracy oraz aktywności ekonomicznej.

Prezentowany materiał wskazał uczniom możliwości, jakie daje działalność w tzw. III sektorze, co może być doskonałą alternatywą dla osób planujących karierę zawodową.

W trakcie kampanii promocyjnej szkół branżowych i technicznych realizowanej przez Centrum Wsparcia Biznesu aktywnie działa również program „Poznaj naszą firmę” Firmy uczestniczące w projekcie realizują cykl wizyt studyjnych w siedzibie swojego przedsiębiorstwa, w których uczestniczą uczniowie klas profilowanych zgodnych z branżą danej firmy. Współpraca firm ze szkołami skutkuje powstaniem klas patronackich, zwiększeniem liczby praktyk, a także promocją marek toruńskich na rynku pracy. Najbliższe wizyty odbędą się w czerwcu w Hotelu Filmar oraz w firmach: Torimpex, Gamet, a także w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Toruniu.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych trwa do 17 czerwca 2019 r. Wyniki naboru ogłoszone zostaną 16 lipca 2019 roku o godz. 12:00. Planowany jest także drugi nabór – od 16 lipca do 29 sierpnia 2019 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pary małżeńskie z medalami
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 23 sierpnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: podświetlona instalacja w kształcie ptaków
    Kultura, Miasto
    Zaskakujące i urzekające instalacje świetlne jeszcze w piątek i sobotę goszczą na terenie zespołu staromiejskiego w ramach 15. edycji Bella Skyway Festival. To trzeba zobaczyć! A na koniec weekendu czekają nas sportowe emocje – ruszają żużlowe play offy!
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Kultura, Miasto
    Ruszyła 15. edycja najstarszego świetlnego festiwalu światła w Polsce. Do 24 sierpnia zapraszamy do Torunia na wielkie święto światła - Bella Skyway Festival! 5 dni wypełnionych magią świetlnych pokazów, artyści z 9 krajów, 18 instalacji w trzech strefach: Na toruńskiej starówce, w Dolinie Marzen i Błoniach Nadwiślańskich. Tak zapowiada się...
  • Miasto
    W sierpniu 2024 r. odnotowano w Polsce wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19. W dniu 23 sierpnia br. w Polsce odnotowano 1.089 nowych zakażeń, a 3 osoby zmarły z powodu COVID-19.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski ściska dłoń Wilfredo Leona
    Miasto, Sport
    Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się dziś (22 sierpnia 2024 r.) ze starostą powiatu toruńskiego Mirosławem Graczykiem, aby porozmawiać o współpracy obu jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Blask srebrnego medalu olimpijskiego można było zobaczyć podczas spotkania z Wilfredo Leonem, znakomitym siatkarzem związanym z Toruniem.
  • Od 15 do 17 sierpnia 2024 r. na wodach Zatoki Puckiej rozegrano 19. Mistrzostwa Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu, które od tego roku odbywają się pod nową nazwą – Kite Wing Cup.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".
  • Jak co roku do Torunia przyjechała grupa mieszkańców z holenderskiej Lejdy, która jest naszym miastem partnerskim.
  • W niedzielę, 25 sierpnia 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.