Czerwone serca dla Marszałka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Czerwone serca dla Marszałka

Sport
Data publikacji: 12 maja 2010
Autor: admin_vobacom

Patriotyczne wiersze, pieśni, serca i kwiaty pod pomnikiem - dzieci i młodzież z Gimnazjum nr 31 nie zapomniały 12 maja 2010 r. o rocznicy patrona swojej szkoły Józefa Piłsudskiego. W tym roku minęło 75 lat od śmierci Honorowego Obywatela Torunia. 

 

Tradycyjnie 12 maja przy pomniku Marszałka na placu Rapackiego w Toruniu gromadzi się społeczność szkolna Gimnazjum nr 31 oraz przedstawiciele lokalnego samorządu. Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego to lekcja patriotyzmu i okazja do przypomnienia jego wybitnych zasług dla niepodległości Polski.

 

W tym roku miasto reprezentowali na uroczystości zastępca prezydenta Torunia Rafał Pietrucień oraz sekretarz miasta Alicja Kolańska. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu  uczniowie Zespołu Szkół nr 31 zaprezentowali krótki montaż artystyczny, złożony z wierszy i pieśni patriotycznych. Zabrzmiała m.in. Rota, która w tym roku obchodzi 100-lecie powstania. 

Po okolicznościowych przemówieniach pod pomnikiem Marszałka złożono wiązanki kwiatów. Sympatycznym akcentem było udekorowanie pomnika papierowymi kwiatkami i serduszkami wykonanymi własnoręcznie przez dzieci.

***

Marszałek Józef Piłsudski (1867-1935)

Pierwszy marszałek Polski. Uznawany za twórcę niepodległości Polski. Od młodości związany z działalnością konspiracyjną. W 1888 zesłany na Syberię. Wstępuje do PPS i od 1893 r. jest redaktorem naczelnym "Robotnika". Ponownie aresztowany w 1900 r. ucieka z więzienia w Petersburgu. Udaje się w 1904 do Japonii, gdzie stara się o poparcie dla sprawy polskiej.

Po rozłamie w PPS w 1906 r. obejmuje przywództwo PPS Frakcja Rewolucyjna i organizuje grupy bojowe PPS. Przewidując wybuch międzynarodowego konfliktu, tworzy w Galicji paramilitarny Związek Strzelecki. Po wybuchu I wojny światowej na czele dowodzonej przez siebie I Brygady Legionów wkracza do zaboru rosyjskiego. W 1916 r. podaje się do dymisji. Po powrocie z internowania w Magdeburgu obejmuje władzę jako Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz. Twórca zwycięstwa nad Armią Czerwoną w wojnie 1920 r. W 1923 wycofuje się z życia publicznego i osiada w Sulejówku. W maju 1926 r. przeprowadza zamach stanu, ale nie przyjmuje ofiarowanej mu godności prezydenta, zatrzymując funkcje ministra spraw wojskowych i generalnego inspektora sił zbrojnych. Umiera 12 maja 1935 r. Pochowany na Wawelu.

W Toruniu przebywał oficjalnie w czerwcu 1921 r. Dwukrotnie był tu prywatnie. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznano mu dwa dni po śmierci - 14 maja 1935 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
    Kultura, Miasto
    Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
    Drogi, Miasto
    I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
    Inwestycje, Miasto
    Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
  • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
  • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
  • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
  • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.