Człowiek, środowisko, integracja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Człowiek, środowisko, integracja

Tytuł projektu:
Człowiek, środowisko, integracja.

Źródła finansowania:
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Gmina Miasta Toruń.

Wartość projektu:
444 587 euro

Kwota dofinansowania:
EOG (85%): 377 899 euro, wkład własny GMT (15%): 66 688 euro

Realizator:
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” (obecna nazwa Stowarzyszenie "Tilia")
Beneficjentem końcowym jest Gmina Miasta Toruń.

Termin realizacji:
styczeń 2008 – październik 2010

Cel:
Promocja i wprowadzenie w społeczeństwie zasad zrównoważonego rozwoju oraz poprawa poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie dla nauczycieli i uczniów sieci nauczania i szkoleń w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Grupa docelowa:
Placówki oświatowe z terenu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W zajęciach organizowanych na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce udział wzięło 32 822 uczniów.

Główne działania:
Projekt „Człowiek, środowiska i integracja” dotyczył promowania i wprowadzania w życie zasady zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa oraz poprawy poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie sieci nauczania i szkoleń w województwie kujawsko-pomorskim dla nauczycieli i uczniów na lata 2008-2010.

W porozumieniu z starostwami i gminami województwa kujawsko-pomorskiego tworzona była sieć "zielonych" szkół służąca podniesieniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie miało służyć społeczeństwu poprzez organizację zajęć, warsztatów, kampanii, konkursów. Edukacja odbywała się zarówno w bazie w Szkole Leśnej na Barbarce, jak i w poszczególnych gminach i szkołach województwa kujawsko-pomorskiego, koordynowana przez przeszkolonych nauczycieli. Koordynatorzy otrzymywali materiały informacyjne i promocyjne. W Szkole Leśnej na Barbarce uczestnicy mogli skorzystać z zajęć realizowanych w oparciu o leśne zasoby przyrodnicze i zaplecze dydaktyczne. Przeszkolony koordynator odpowiadał za realizowanie równoległych kampanii, konkursów działań w szkole. Dzięki utworzeniu sieci „zielonych” szkół oraz popularyzowaniu edukacji ekologicznej została przybliżona społeczeństwu istota i znaczenie problemów ekologicznych.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowano kampanie pn. „Posadź drzewo dla wszystkich pokoleń”, „Światowy Dzień Ochrony Środowiska”, „Żyjmy zdrowo na sportowo - rajd rowerowy, bieg przełajowy”, „Sprzątanie Świata” „Grzybobranie na polanie”, konkurs na komiks z cyklu „Historie Leśne”. Zajęcia miały różnorodny charakter: przyrodniczo-ekologiczny, historyczny, artystyczny oraz integracyjny.

Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2004-2009
Fundusz: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Program: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Ekologia / Ochrona środowiska
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.