Dwór Artusa rusza z nowym programem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dwór Artusa rusza z nowym programem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 stycznia 2024
Autor: Marcin Pryka

Dwór Artusa rusza z zupełnie nową jakością. Jedna z najważniejszych instytucji kultury miasta Torunia zaprezentowała tegoroczny program wydarzeń. Jego hasłem przewodnim jest "Dwór Artusa - miejsce spotkań". W programie - poza dotychczasowymi - pojawiły się aż cztery nowe festiwale.

Wyznacznikiem hasła przewodniego stała się wieloletnia, a nawet wielowiekowa tradycja Dworu Artusa, który od zawsze był miejscem spotkań. Taką rolę pełnił od wieków i takim hasłem został spięty program instytucji na najbliższy czas. - Niezmiennie pozostajemy miejscem otwartym dla wszystkich. Różne dziedziny kultury, muzyka, film, teatr, sztuka, literatura rozłożą się na całoroczny kalendarz naszych wydarzeń - podkreśla zarządczyni Dworu Artusa Dorota Płoska-Grzybowska.

Od lipca 2023 r. pieczę nad Dworem Artusa sprawuje fundacja Biuro Kultury, która odpowiada m.in. za organizację festiwalu filmowego Tofifest. 

Jak zapewnia kuratorka programowa Dworu Katarzyna Jaworska: – Zależy nam, żeby Dwór Artusa był otwarty zarówno dla mieszkańców, jak i dla artystów: amatorów, debiutantów oraz profesjonalistów i profesjonalistek.

W tegorocznym programie Centrum Kultury Dwór Artusa pojawiły się cztery zupełnie nowe projekty:

7-10 marca 2024 roku Artus Short Film Festiwal

To festiwal filmów krótkometrażowych, który obejmie prezentacje zarówno produkcji polskich, jak światowych. - Festiwal rozpocznie się 7 marca 2024 r. i potrwa cztery dni. Kino krótkometrażowe to kino niezwykle istotne, bo to początek kariery dla wielu reżyserek i reżyserów. Polski rynek jest nienasycony jeżeli chodzi o festiwale kina krótkometrażowego, stąd też pomysł, żeby właśnie taki festiwal powołać do życia - mówi kuratorka programowa Dworu Katarzyna Jaworska.

Będzie to pierwszy taki festiwal filmowy w Toruniu. W swoim założeniu stanie się miejscem spotkań twórczyń i twórców filmowych, którzy swój filmowy dorobek niemalże zawsze rozpoczynają tworząc krótkie metraże. W programie obok najnowszych produkcji, pokazywane będą przeglądy retrospektywne mistrzów ekranu. Festiwalowi towarzyszyła będzie autorska wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego wykonanych powtórnie do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy. W tym roku mija bowiem 15 lat od premiery „Tataraku”, w reżyserii laureata Oskara za całokształt twórczości, do którego zdjęcia nagrywane były w regionie kujawsko-pomorskim, głównie w Grudziądzu, ale również w Toruniu. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w Galerii Artus.

16-18 kwietnia 2024 WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Toruń

Po raz pierwszy w Centrum Kultury Dwór Artusa pojawi się jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka. Festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie organizowany będzie we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka oraz organizacjami i instytucjami partnerskimi.

- W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną przede wszystkim filmy dokumentalne podejmujące szeroko pojętą tematykę praw człowieka, których twórcy i bohaterowie pokazują, że podejmowane przez nich problemy nie dotyczą tylko odległych krajów, ale decydują o naszym życiu tu i teraz. Pokazom filmowym będą towarzyszyć spotkania, dyskusje, warsztaty, a całość zakończymy koncertem. Wydarzenia festiwalowe odbędą się nie tylko w głównym budynku Dworu Artusa, ale również w naszych filiach na lewobrzeżu, czyli na ul. Poznańskiej i na Rudaku. Chcemy, żeby to wydarzenie zyskało szerszy wymiar, żeby było bardziej dostępne dla odbiorców, mieszkańców Torunia. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich, także serdecznie zapraszamy 16-18 kwietnia 2024 r. - informuje nowa kierowniczka działu artystycznego Dworu Artusa Justyna Bieluch-Czyżyk.

24-26 maja 2024 Arte! Festiwal twórczości dzieci i młodzieży

Tym nowatorskim na skalę regionu wydarzeniem Dwór Artusa chce wypełnić lukę, która istnieje od lat w zakresie profesjonalnych konfrontacji wokalnych i muzycznych dla dzieci i młodzieży. Fundamentem tego wydarzenia będzie przede wszystkim muzyka, ale nie tylko. Program poszerzony zostanie o dodatkowe bloki artystyczne, jak chociażby warsztaty wokalne, pokazy filmowe adresowane do młodszej grupy odbiorców. Festiwal zakończy koncert finałowy z udziałem zaproszonych gości.

Nabór zgłoszeń dla uczestników rozpocznie się 1 marca 2024 r. i potrwa przez miesiąc. Wszystkie szczegółowe informacje wraz z regulaminem pojawią się na stronie internetowej Dworu Artusa. Festiwal organizowany jest we współpracy z Sara Pach & Szulc Studio Artystyczno – Rozwojowe.

10-13 października Odkrycia – Sztuka Kobiet

Podczas wydarzenia prezentowana będzie sztuka kobiet i ta znana, i popularna, i ta, którą Dwór Artusa będzie chciał przybliżyć odbiorcy - amatorska czy debiutująca. Festiwal upowszechniać będzie zarówno twórczość artystek lokalnych, jak i ogólnopolskich. Wydarzenie obejmować będzie szerokie spektrum dziedzin sztuki: muzykę, literaturę, kino, teatr, malarstwo, rysunek czy design. Festiwal w swym zamierzeniu będzie wydarzeniem dla wszystkich, nie tylko dla kobiet. Stąd i jego formuła będzie multi tematyczna, gatunkowo zdywersyfikowana i realizacyjnie interdyscyplinarna.

Oczywistym jest, że Centrum Kultury Dwór Artusa będzie kontynuował swoje trzy dobrze znane wydarzenia:

Lipiec/sierpień 2024 Artus Festival

Artus Festival to wydarzenie, które od wielu lat jest jednym z najważniejszych projektów Dworu Artusa i nim pozostanie. W tym roku festiwal zostanie rozłożony na cały okres letni lipiec-sierpień. Muzyka stanowić będzie trzon programowy wydarzenia. Festiwal będzie łączył w sobie różne gatunki. W programie Artus Festival znajdą się wydarzenia artystyczne inspirowane różnymi nurtami muzycznymi, m.in.: muzyką rozrywkową, klasyczną, jazzem, bluesem, hip-hopem, soulem, kabaretem, muzyką dawną, aktorską i innymi. Wydarzenie wpisze się w Kulturalne Lato w Toruniu i ubogaci ofertę skierowaną do mieszkanek i mieszkańców oraz do przybywających do miasta turystów.

25-28 lipca 2024 Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!

Autorski festiwal Piotra Pawłowskiego to czterodniowe święto nowej i coraz popularniejszej dziedziny sztuki, jaką jest impro. To nowa, zyskująca coraz większe grono sympatyków dziedzina teatru i metoda pracy kreatywnej, umożliwiająca aktorom kreowanie spektakli na żywo, bez wcześniej napisanego scenariusza. Mnogość jej form jest tak rozległa, jak wyobraźnia improwizatorów. W trakcie Festiwalu zaprezentowanych zostanie wiele jej odsłon – krótkich i komediowych, długich i bardziej dramatycznych, a nawet muzycznych! To już siódma edycja JO! Dwór Artusa przyzwyczaił widzów do tego, że wizyta na Festiwalu to gwarancja znakomitej rozrywki i szansa na zobaczenie najciekawszych zjawisk w polskim i międzynarodowym impro.

- W ramach tego festiwalu zaprosimy do Torunia twórców z całego świata. Będzie to wydarzenie, które na pewno przyciągnie spore zainteresowanie widzów. Wydarzenie, które ma swoją ugruntowaną renomę i jest też gwarancją dobrej zabawy - zapowiadają zarządzający Dworem Artusa.

5-10 listopada 2024 Toruński Festiwal Słów

Festiwal, który obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia (wcześniej pod nazwą Toruński Festiwal Książki) zaprezentuje różne nurty literatury od literatury pięknej, autobiografie i biografie, literaturę dla dzieci. - Jako, że literatura dotyka coraz większej przestrzeni, stwierdziłyśmy że zostajemy przy tej nazwie festiwalu. Odbędzie się w pierwszej połowie listopada. Nie możemy skupiać się tylko na literaturze pięknej, skupimy się też na literaturze reportażu. Ponadto nie możemy podczas Toruńskiego Festiwalu Słów przejść obok nowych trendów literackich - podkreślają zarządzający Dworem Artusa. W ramach festiwalu odbywać się będą spotkania z wybitnymi autorkami i autorami polskiej literatury, m.in. z laureatami i nominowanymi do nagrody Nike, Paszportów Polityki i Nagrody Lindego, spotkania z autorami książek dla dzieci oraz czytanie literatury dziecięcej przez lokalnych aktorów, spotkania z dziennikarzami i reporterami, spotkania z twórcami podcastów i lektorami audiobooków. Festiwalowi towarzyszyć będzie cykl warsztatów edukacyjnych.

Dwór Artusa zapowiada też liczne działania edukacyjne, które będą stawiały za cel poszerzenie horyzontów oraz rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży, ale również dorosłych i seniorów. Nowy program obejmować będzie różnorodne warsztaty, umożliwiające uczestnikom wyrażenie swojej kreatywności i rozwinięcie umiejętności artystycznych. Warsztaty plastyczne, filmowe, ekologiczne oraz rękodzielnicze stanowić będą integralną część dotychczasowej oferty skierowanej dla szkół i grup zorganizowanych. Podczas różnorodnych zajęć dzieci będą miały okazję poznać świat komiksu, popkultury oraz sztuki. Nie zabraknie również propozycji dla grup zorganizowanych spoza Torunia, które podczas kreatywnej zabawy będą miały okazję poznać historię miasta oraz samego Dworu Artusa.

Już w tej chwili grupy skorzystać mogą z nowości takich jak: zajęcia plastyczne inspirowane światem Pana Kleksa oraz warsztaty tworzenia kartek okolicznościowych z kolorowych pasków. Na wszystkie zajęcia dla grup obowiązują zapisy. Termin ustalany jest indywidualnie z prowadzącymi.

Do oferty wrócą również warsztaty przeznaczone dla najmłodszych pod nową nazwą „Ale heca! Godzina zabawy dla najmłodszych”, które będą odbywać się w lewobrzeżnych filiach Dworu Artusa. Rodziny w dalszym ciągu będą miały okazję przenieść się do bajkowego świata Kina Rudaczek, na które tradycyjnie zapraszamy co miesiąc do Filii Dom Muz Rudak, przy ul. Okólnej 169.

Oferta zajęć stałych, rozszerzona zostanie o warsztaty fitnessowo-taneczne Salsation Kid. Ta propozycja z pewnością odpowie na potrzeby miłośników aktywności fizycznej w wieku od 3 do 12 lat. W dalszym ciągu konturowane będą zajęcia ceramiczne, teatralne bębniarskie, gry na gitarze oraz działalność Klubu Seniora „Podgórski Walczyk”.

Niezmiennie od lat Dwór Artusa zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na tematyczne półkolonie, zimowe oraz letnie. W tym roku, podczas ferii zimowych najmłodszych czekać będzie wyprawa do niesamowitego świata czarodziejów. Pierwszy turnus odbędzie się w Filii Dom Muz Rudak, rozpocznie się 12 lutego 2024 r., natomiast II turnus zorganizowany zostanie w Dworze Artusa przy i rozpocznie się 19 lutego.

Oferta Dworu Artusa to nie tylko nowatorskie spojrzenie na edukację, ale również kontynuacja dotychczasowych tradycji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującego świata sztuki i kreatywności.

Dwór Artusa kontynuować będzie zapoczątkowaną kilka lat temu w Dworze Artusa tradycję zwiedzania. Niezmiennie działa też Galeria Artus, która została otwarta w lipcu 2023 r. Prezentowane wystawy są dostępne nieodpłatnie. Artus tradycyjnie będzie włączał się też we wszystkie wydarzenia miejskie, takie jak święta okolicznościowe, Dni Torunia itp.

Będziemy starały się w jak najwyższej jakości spełniać wszystkie nasze założenia. Marzą nam się wielkie nazwiska. Będziemy to realizować na tyle na ile pozwolą nam środki. Patrzymy w przyszłość bardzo pozytywnie i jesteśmy przekonane, że uda nam się wszystko zrealizować - dodaje kuratorka programowa Katarzyna Jaworska.

Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców oraz turystów do odwiedzania. Spotkajmy się w Dworze Artusa!

Gmina Miasta Toruń w swoim budżecie na rok 2024 zabezpieczyła środki na działalność statutową dla Centrum Kultury Dwór Artusa w wysokości 1 150 000 zł. Dotacja podmiotowa dla Dworu Artusa przeznaczona jest na pokrycie części kosztów działalności statutowej instytucji kultury, do której należą: organizowanie imprez kulturalnych, konferencji, prezentowanie szczególnych dokonań środowisk artystycznych i prowadzenie działalności impresaryjnej. 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
    Miasto
    Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.