Dysputy Nawarryjskie – o Szlaku św. Jakuba | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dysputy Nawarryjskie – o Szlaku św. Jakuba

Kultura
Data publikacji: 13 maja 2010
Autor: admin_vobacom

Fenomenowi szlaku pielgrzymkowego Camino de Santiago do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba poświęcony będzie najbliższy otwarty wykład z cyklu Dysput Nawarryjskich. Wygłosi go 24 maja (poniedziałek) o godz. 19.00 w Colegium Maximum UMK Jose Antonio Fernandez z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie.

Na Camino spotykają się pielgrzymi z wielu krajów.
Fot. Marian Kiżewski

Dysputy Nawarryjskie to okazja do spotkania i posłuchania wybitnych profesorów Uniwersytetu Nawarry z Pampeluny. Wykłady w ramach tego cyklu są otwarte i bezpłatne dla wszystkich torunian. Wygłaszane są w Collegium Maximum UMK na pl. Rapackiego 1. Najbliższ spotkanie: 24 maja o godz. 19.00.

Tytuł wykładu Jose Antonio Fernandeza to "Dlaczego tak wielu zmierzało do Santiago de Compostela? Pielgrzymowanie i troska o podróżnych w średniowieczu". Mowa będzie o jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych w Europie (hiszp. Camino de Santiago) - z tradycją sięgającą ponad 1000 lat i wiodącego do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Celem pielgrzymowania był i jest nadal grób św. Jakuba Większego Apostoła, znajdujący się w tej katedrze. Szlaków wiodących do Santiago z różnych krajów Europy (w tym z Polski) jest wiele. Toruń znajduje się od wieków na jednym z nich. Jednym z najważniejszych etapów na szlaku w samej Hiszpanii jest również Pampeluna. W Hiszpanii najsłynniejsza droga do Santiago to tzw. szlak francuski, rozpoczynający się po hiszpańskiej stronie Pirenejów w wąwozie Roncesvalles, w którym miał zginąć sławny rycerz Roland. Symbolem pielgrzymiej drogi jest muszla św. Jakuba – szlak w wielu miejscach jest oznakowany żółtymi strzałkami układającymi się w charakterystyczny kształt muszli. Dwukrotnym gościem Santiago był Jan Paweł II, który przeszedł fragmentem szlaku. W 1982 r. Szlak św. Jakuba został uznany przez Radę Europy za drogę o wielkim znaczeniu dla kultury europejskiej, w 1987 r. nadano mu miano Europejskiego Szlaku Kulturowego, a w 1993 r. wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Strona www.santiago-compostela.net

Jose Antonio Fernandez w czasie swojego pobytu w Toruniu spotka się z zespołem odpowiedzialnym za promocję UMK i program absolwencki. W sobotę 22 maja w Ośrodku Chopinowskim spotka się ponadto z miłośnikami Camino de Santiago, przejdzie etap z Szafarni do Golubia-Dobrzynia, a w Golubiu w Domu Kultury wygłosi konferencję - prezentację multimedialną na temat praktycznych rad dla wędrujących Szlakiem św. Jakuba. Podczas drogi do Golubia chce "odświeżać" znaki szlaku, zdobywać pieczątki, słuchać opowieści o lokalnych atrakcjach i zachęcać do przeżywania sobót na polskim odcinku Szlaku (Camino Polaco). Jose Antonio Fernandez odwiedzi Polskę po raz pierwszy. Jego wizyta będzie okazją do inauguracji polskiej wersji strony www.campus-stellae.org, poświęconej Akademickiej Akredytacji Jakubowej. Do tego stowarzyszenia należy m.in. UMK.

Dysputy Nawarryjskie

Jest o inicjatywa środowisk uniwersyteckich z Torunia i Pampeluny. Pomysłodawcami wydarzenia są ze strony hiszpańskiej  rektor Uniwersytetu Nawarry profesor Angel Jose Gomez Montoro i konsul honorowy RP w Pampelunie Angel Tellechea Goyena, a ze strony polskiej ks. dr Piotr Roszak ze Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Nawarry, mecenas kontaktów polsko-hiszpańskich Piotr Paweł Orłowski oraz dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni Agnieszka Brzezińska. Toruńskie dysputy odbywają się pod wspólnym patronatem honorowym rektorów Uniwersytetu Nawarry profesor Angela Jose Gomeza Montoro oraz UMK prof. Andrzeja Radzimińskiego, a także marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i księdza biskupa Andrzeja Suskiego. Wykłady obejmują sferę zagadnień  związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, zajmującymi się człowiekiem i jego wytworami kulturowo-duchowymi.

Jose Antonio Fernandez

Szef najprężniejszego w Hiszpanii Stowarzyszenia Absolwentów "Alumni". Jest absolwentem Uniwersytetu Nawarry: z wykształcenia jest farmaceutą, doktorat zdobył w zakresie biochemii, ukończył również studia na prestiżowej uczelni biznesowej IESE Business School w Barcelonie. Koordynuje relacje pomiędzy 145 tys. absolwentów Uniwersytetu Nawarry (24,5 tys. z nich należy do Stowarzyszenia Absolwentów), tworząc dla nich programy stypendialne oraz wspierając rozwój ich kariery zawodowej, m.in. poprzez stałą współpracę z setką firm. Pasjonat podróży, sportów ekstremalnych, historii Ameryki i znawca Szlaku św. Jakuba.

Najczęściej czytane aktualności

  • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
    Kultura, Miasto
    Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
    Drogi, Miasto
    I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
    Inwestycje, Miasto
    Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
  • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
  • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
  • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
  • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.