www.torun.pl

Dzień bez samochodu

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
rowerzyści na ścieżce, fot. GoSport

Zamiast z auta skorzystajmy dziś z roweru, własnych nóg lub transportu publicznego. 22 września jest Europejskim Dniem Bez Samochodu.

Święto jest elementem obchodzonego 16-22 września 2020 r. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To doskonała okazja, aby zastanowić się nad sposobem poruszania się po mieście. Pretekstem do porzucenia auta jest z pewnością możliwość przemieszczania się za darmo transportem publicznym przez właścicieli lub współwłaścicieli pojazdów. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny i dowód osobisty. Ta oferta obowiązuje w Toruniu oczywiście wyłącznie 22 września.

Wydarzenia zachęcające do wyboru ekologicznych sposobów przemieszczania się odbywają się w Toruniu już od kilku dni. W miniony weekend można było wziąć udział w Rowerowej Masie Krytycznej, która pokonała trasę ze starówki na Barbarkę. Na miejscu Szkoła Leśna zaproponowała szereg atrakcji, przypominających o tym, jak ważna jest wspólna troska o środowisko.

Dzisiejsze święto może być świetną okazją do wypróbowania otwartej niedawno nowej ścieżki rowerowej, wiodącej od ul. Łukasiewicza na Barbarkę. Kolejne takie inwestycje dofinansowane z funduszy unijnych planowane są w najbliższym czasie.

Przypominamy też o konkursach organizowanych z okazji święta. Do 9 października 2020 r. do godz. 15.00 trwa konkurs fotograficzny „Dbam o przyrodę nie poruszam się samochodem”. Na autorów najlepszych zdjęć promujących jazdę m.in. na rowerze czy hulajnodze czekają atrakcyjne nagrody. Konkurs przeznaczony jest dla mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego, którzy pracują lub uczą się w Toruniu. Aby wziąć w nim udział należy przesłać własnoręcznie wykonanie zdjęcie obrazujące różne formy poruszania się po Toruniu bez samochodu na adres: ekotorun@um.torun.pl. Konkurs będzie przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych:

1) dla autorów zdjęć w wieku do 10 roku życia (liczy się rok osiągnięcia granicy wieku);
2) dla autorów zdjęć w wieku od 11 roku życia do 19 roku życia (liczy się rok osiągnięcia granicy wieku);
3) dla autorów zdjęć w wieku powyżej 19 roku życia.

Miejski Zakład Komunikacji na swoim FB organizuje konkurs fotograficzny „Utrzymujemy miasto w ruchu”. Zadaniem uczestników, podobnie jak w wypadku poprzedniego konkursu, będzie uchwycenie za pomocą aparatu „miasta w ruchu", czyli tego, jak mieszkańcy Torunia poruszają się bez wykorzystania samochodu – rowerem, hulajnogą, na rolkach czy deskorolce, pieszo oraz oczywiście komunikacją miejską. Nagrodą będzie hulajnoga z kaskiem. Konkurs trwa od 22 do 27 września 2020 r. (do godz. 20:00). Zdjęcia należy umieszczać jako komentarz pod postem konkursowym, na stronie www.facebook.com/MZK-w-Toruniu-Sp-z-oo-190398104409639/. Każdy uczestnik może umieścić dowolną liczbę fotografii (w osobnych komentarzach pod postem). W konkursie nie mogą brać udziału profesjonalni fotografowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 29 września br. na fanpage’u MZK w Toruniu Sp. z o. o.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.