www.torun.pl

Fakty o wolności

Inwestycje, Kultura
Data publikacji: 25 września 2020
Autor: Magdalena Kujawa
baner wydarzenia

Przeniesiony z wiosny z powodu pandemii 8. Festiwal Sztuki Faktu odbędzie się w Toruniu 29-30 września 2020 r. Impreza będzie miała hybrydową formę – część wydarzeń odbędzie się online, pozostałe będą zamkniętymi pokazami dla szkół.

8. Festiwal Sztuki Faktu jak co roku poświęcony będzie gatunkom sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Przebiegać będzie pod hasłem „Drogi wolności, ścieżki pamięci”. Ostatnie wydarzenia – zarówno pandemia COVID-19, jak i polityczne protesty na Białorusi wskazują, że wolność to wartość, która raz dana, może w każdej chwili zostać utracona. Zarówno współczesne wydarzenia, takie jak protesty na tle politycznym czy dzieje polskiej walki o niepodległość pokazują, jak różne oblicza może mieć droga do wolności.

Z siedziby Radia Sfera 29 września zostaną nadane trzy rozmowy w formacie live:

 • godz. 14:30 spotkanie z Anną Kwiatkowską (TVP Historia) - Jak wyglądała polska droga do wolności? Jak widziały ją kamery? Spotkanie skupi się na wydarzeniach grudnia 1970 r. i stycznia 1980 r. przez pryzmat filmów dokumentalnych TVP
 • godz. 15:00 spotkanie z Miłoszem Dobrzyńskim i Jakubem Biernatem (TV Biełsat) - Jak wygląda obecna sytuacja na Białorusi? Jak w kontekście ostatnich wydarzeń pracują lokalni reporterzy? Rąbka tajemnicy uchylą reporterzy TV Biełsat.
 • godz. 15:30 spotkanie z Moniką Sieradzką (Deutsche Welle) - W ramach dyskusji o dokumencie „Zrabowane i zniemczone” pochylimy się nad historiami polskich dzieci porywanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

Widzów festiwalu, zamiast do sal kinowych, organizatorzy zapraszają do odwiedzenia specjalnego serwisu www, w ramach którego na czas wydarzenia udostępnione zostaną filmy dokumentalne i reporterskie według selekcji partnerów festiwalowych.
W programie m.in.:

 • dokumenty o COVID-19 zrealizowane przez reporterów programu „Interwencja” Telewizji Polsat
 • „Zrabowane i zniemczone” (2020) – dokument w reżyserii Elisabeth Lehmann i Moniki Sieradzkiej (Deutsche Welle) o tragicznych losach polskich dzieci porywanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej i zniemczanych
 • Reportaże dokumentujące protesty i obecną sytuację polityczną na Białorusi („Wszystko dopiero się zaczyna”, „Mury” (2020))

Ważnym aspektem festiwalu jest edukacja. Przy współpracy z niektórymi toruńskimi szkołami, przeprowadzony zostanie zamknięty cykl warsztatów dla licealistów.

Do współpracy przy Festiwalu zostały zaproszone TVP Historia, Biełsat TV, TVP Kultura, Telewizja Polsat i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Organizatorem wydarzenia są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

Aby poznać szczegóły, zajrzyj na stronę festiwalu

Najczęściej czytane aktualności

 • Miejsce pamięci pierwszych straceń na Barbarce, obok stoją biało-czerwone flagi, żołnierze pełnią wartę, przemawia prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Torunianie uczcili pamięć ofiar pierwszych straceń na Barbarce, jakie miały miejsce jesienią 1939 roku.
 • Grafika pokazuje dane dotyczące zakażenia Covid-19 w Toruniu
  Koronawirus, Miasto
  Aż 198 osób chorych na koronawirusa przybyło w ciągu minionej doby – takie są dane z dnia 25 października 2020 r. przekazane przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
 • Na zdjęciu kadr ze zwycięskiego filmu festiwalu Tofifest -"Seole", mężczyzna i kobieta ciężarna stoją w drzwiach na tle morza
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowa 18. edycja „niepokornego festiwalu” Tofifest zakończyła się zwycięstwem filmów opowiadających historie kobiet lub wyreżyserowanych przez kobiety.
 • Prezydent Michał Zaleski w obiektywie kamery telewizyjnej przed mikrofonami dziennikarzy.
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski odpowiada na publikację Gazety Wyborczej „Wstrzymane podwyżki, obcięte premie. Tak miasto "troszczy się" o toruński DPS” (23.10.2020, www.torun.wyborcza.pl).
 • Na zdjęciu widać autobus miejski, w tle budynek Urzędu Miasta Torunia
  Miasto, MZK
  Od wtorku 27 października 2020 r. w związku z zawieszeniem zajęć szkolnych w szkołach podstawowych dla klas 4-8 wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii autobusowych.
 • Grafika obrazująca sytuację epidemiczną w Toruniu w dniu 24.10.2020
  Koronawirus, Miasto
  Z piątku na sobotę (23/24 października) liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła o 100 osób. Niepokojące informacje napłynęły z DPS-u przy ul. Szosie Chełmińskiej oraz od sióstr Serafitek.
 • Wieczorną mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w dniu 23 października Toruń pożegnał prof. Jana Hanasza, Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystości pogrzebowe odbęda się w dniu 24 października w Strzelnie.
 • W weekend 24-25 października 2020 r. oraz w kolejnym tygodniu prowadzone będą kolejne prace nocne na moście. Wykonawca wykorzystuje każdy moment dobrej pogody i dodatnie temperatury w nocy. Wszystko po to, aby do końca listopada 2020 r. uporać się z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego nad...
 • Podczas konferencji prasowej, 23 października 2020 r. prezydent Torunia przedstawił nowe obostrzenia epidemiczne. Przedstawiono również zmiany w organizacji ruchu na placu Niepodległości.
 • Od 24 października do 8 listopada 2020 r. zostaną uruchomione dodatkowe połączenia autobusowe w celu rozładowania tłoku na cmentarzach.
 • Od piątku 23 października 2020 r. czynny jest nowy punkt pobrań materiału biologicznego w celu wykonania testu diagnostycznego na obecność wirusa SARS-Cov-2 w specjalnie ustawionych namiotach na Motoarenie.
 • W związku z pracami przy sieci trakcyjnej w rejonie pl. Rapackiego w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek (25/26 i 26/27 października 2020 r.) nie będą kursowały nocne tramwaje.
 • Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – program przeznaczony do koordynacji pomocy osobom starszym w czasie epidemii.
 • Toruńscy drogowcy rozpoczęli przegląd lamp w rejonie toruńskich cmentarzy. Uszkodzone latarnie zostaną niezwłocznie naprawione.