www.torun.pl

Festiwal Podróżników w nowej formie

Miasto
Data publikacji: 11 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Zdjęcie przedstawia plakat wydarzenia - Extreme Travel Festival - człowiek z plecakiem turystycznym stoi u stóp góry, której wierzchołek skrywa się za mgłą

Jubileuszowa 5. edycja Extreme Travel Festival z uwagi na pandemię zostanie przeprowadzona w formie spotkań video. Festiwal odbywać się będzie w dniach 25-26 września 2020 r.

Transmisja spotkań będzie dostępna na profilach WSB w Toruniu i Bydgoszczy.


Program 5. Edycji Extreme Travel Festival

25 września 2020 r. - piątek:
•    godz. 09:00-09:50: Renata i Maciej Czerscy czyli „Nieregularnik z podróży“ „Te Araroa – najdłuższej trasy trekingowej w Nowej Zelandii“. Na co dzień mieszkają w Krakowie i pracują jako korposzczury. Podróżują od czasów wczesnostudenckich. Zwiedzili już Kanadę, Meksyk, Kolumbię, RPA, Lesotho, Iran, Indie, a ostatnio na nogach przeszli całą Nową Zelandię – ponad 3000 km. Te Arora – najdłuższy szlak Nowej Zelandii, biegnący przez całą długość kraju, obie wyspy Północną i Południową to 145 dni marszu przez wszystko co w Nowej Zelandii najlepsze: góry, wulkany, lasy, plaże, bagna, farmy miasta, wsie i pastwiska. Przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów świata, znane szerszej publiczności jako Śródziemie z Władcy Pierścieni.
•    godz. 10:00- 10:50: Dominika Kolańska - jej coroczne wakacje związane były z wyjazdami za granicę, Zawsze były zaplanowane jednak wspólnie z rodziną. Dość interesujące, ale mocno przewidywalne. Ostatnie jednak przyniosły przełom w jej życiu - Dominika wyjechała na samodzielną przygodę do USA. Po trzech miesiącach pracy na Summer Campie w stanie Maryland wyruszyła w miesięczną podróż po wschodnim wybrzeżu USA. 18 lat, grupa nieznających się wcześniej osób, jeden miesiąc, 11 777,28 km, dwa samochody, kilka lotów samolotem i tak oto zrealizowała swoje marzenie.
•    godz. 11:00-11:50: Martina Zawadzka, autorka książki http://dziewiecmarzen.pl/ i bloga lovelajf.pl - po podróży dookoła świata w pojedynkę rozstała się z korporacją i zmieniła życiowe priorytety. Swoją historią i doświadczeniem stara się inspirować innych, aby spełniali marzenia i robili w życiu to, co kochają.
•    godz. 12:00-12:50 Piotr Cyngiel „Romet-Dakar ADV" - muzyk, podróżnik, animator i pasjonat kultury afrykańskiej. Prezes Fundacji Fabryka Rytmu i kierowca kultowego rometa, lider zespołu Derubey. Sztukę gry na afrykańskich instrumentach perkusyjnych oraz wiedzę o kulturze afrykańskiej zdobywał poprzez liczne podróże na Czarny Ląd. Od lat współpracuje w Polsce i Europie z wieloma zespołami muzycznymi, uczestnicząc w koncertach i prowadząc profesjonalne warsztaty gry na bębnach dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Wielka podróż małym motocyklem dwóch zwariowanych chłopaków Piotrka i Tomka. Ta prezentacja opowie o 16 tysiącach kilometrów, 12 krajach przejechanych w trzy miesiące oraz całej masie przygód na chińskim motocyklu. www.facebook.com/piotr.cyngiel oraz www.facebook.com/Romet-Dakar-ADV-1474800292830818

26 września 2020 r. - sobota
•    godz. 09:00-09:50: Wojciech Łopaciński: Na podbój Europy busem i na stopa” - 19-nastolatek, tegoroczny maturzysta w I LO w Toruniu. Jako 11- latek miał okazję podróżować przez rok dookoła świata. Zarażony pasją przez rodziców postanowił już wieku 17 lat wraz z paczką kolegów wyruszyć do Albanii. W wieku 18 lat zorganizowała kolejną wyprawę tym razem busem z kolegami z liceum do Turcji. Niestety przez covid-19 jego ekipa musiała zmienić plan trasy i takim oto sposobem odwiedzili Francję, Grecję, Włochy i Węgry. O tym, jak zorganizować wyprawę busem z grupą przyjaciół, gdzie spać, kiedy brak już pieniędzy, gdzie warto zboczyć z trasy i że świat jest naprawdę piękny opowie w swojej prezentacji.
•    godz. 10:00-10:45 - Cecylia Lisek-Lewicka - Etiopia - kraj, w którym czas odmierza się inaczej. Autorka dzieli się na nim swoim podróżniczym doświadczeniem, zachęca do poznawania świata na własną rękę. Celina odkryła w sobie także żyłkę organizatorską, uwielbia planować, układać trasy i robi to także zawodowo w firmie Travelizeme. Podróże, zaprojektowane przez nią, to nie tylko zwiedzanie głównych atrakcji, to przede wszystkim poznawanie tradycji i odkrywanie nowych kulinarnych smaków. Regiony, które szczególnie ją fascynują to Bliski Wschód oraz Afryka Subsaharyjska. To właśnie o dwukrotnej samodzielnej podróży do Etiopii opowie tym razem. Co ciekawe, podczas tych podróży natrafiła także na polską fundację Dzieci Afryki, działającą na tymże kontynencie, o czym także opowie.
•    godz. 11:00-11:50: Monika Popławska - absolwentka prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana kulturą Kolumbii i zakochana w jej Wybrzeżu Karaibskim, które jej zdaniem jest najbardziej szalone i najbardziej kolorowe ze wszystkich regionów Kolumbii (chociaż nie najpiękniejsze). W przeszłości, w ramach wolontariatu, uczyła angielskiego w Barranquilli i pobliskich miejscowościach, a później pracowała w Bogocie. Jednym z jej ulubionych wspomnień jest zatańczenie wspólnie z Kolumbijczykami tradycyjnego tańca cumbia w paradach jednego z największych karnawałów na świecie (Barranquilla). Uwielbia tańce latynoskie, a salsa w słuchawkach stawia ją na nogi każdego dnia.
•    godz. 12:00-12:50 - Lila Poszumska - „Gabi w krainie lodu i niedzwiedzi czyli Alaska z trzylatką“ www.lilianaposzumska.pl oraz www.tolecimydo.pl - rodzina podróżników, która razem odwiedziła już kilkanaście krajów na pięciu kontynentach. Zanim na świecie pojawiła się ich córka Gabi, Lila i Arek, zdążyli objechać razem lub oddzielnie – w czasach, gdy jeszcze los ich ze sobą nie połączył – spory kawałek globu. Swoje eskapady z okresu „przed Gabi” opisali w pięknie wydanym, dwujęzycznym albumie „Toros Bravos Sueltos”, czyli podróże pewnego małżeństwa, którego premiera odbyła się na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w 2019 roku. Gdy akurat nie podróżują, to mieszkają w Gdyni, gdzie Lila prowadzi swoją szkołę językową La Mancha i pracuje jako tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego, a Arek realizuje projekty informatyczne, po godzinach rozwijając zamiłowanie do fotografii i numizmatyki. Gabi na razie uczęszcza do przedszkola i jeszcze nie wie, kim zostanie w przyszłości.


Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze EFC zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.