Głosuj na tramwaj na Bielany | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Głosuj na tramwaj na Bielany

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 06 marca 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Budowa linii tramwajowej na Bielany, a wraz z nią cały projekt „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013” został nominowany w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne 2015 to inicjatywa organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji Portalusamorządowego.pl, mająca na celu wskazanie wśród inwestycji komunalnych z całego kraju najlepszych praktyk i sukcesów osiągniętych dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Organizatorzy chcą nagrodzić tych, którzy dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska i wyznaczają trendy.

Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń, we współpracy z Radą Konsultacyjną, w której zasiadają doświadczeni samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie i eksperci, wytypowano czołową dwudziestkę inwestycji. Znalazł się w niej toruński projekt tramwajowy. Z prestiżowej listy organizatorzy wyłonia dziesięć najciekawszych inwestycji. Pomogą w tym internauci. Wystarczy, że do 7 kwietnia zagłosują na najlepszy ich zdaniem projekt. 

Inwestycja, która zbierze najwięcej głosów, otrzyma specjalną nagrodę od czytelników Portalusamorządowego.pl. Każdy może oddać jeden głos "za" lub "przeciw" każdej z 20 inwestycji.

Głosować na toruńską inwestycję można w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/top-inwestycje-komunalne-2015/nominacje/68108.html i kliknąć w „podoba mi się”.

Projekt „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013” składa się z czterech podprojektów:

Podprojekt I - System zarządzania ruchem drogowym w Toruniu. Zadaniem objęto przeprogramowanie, przebudowę i budowę nowych sygnalizacji świetlnych oraz modernizację i budowę nowych przystanków tramwajowych dostosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych.

Podprojekt II - System informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wdrożenie systemu informacji przystankowej w czasie rzeczywistym.

Podprojekt III -Trasa tramwajowa do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (osiedle Bielany)

Podprojekt IV- Modernizacja taboru do obsługi linii tramwajowej. Zadaniem objęto modernizację 18 szt. wagonów tramwajowych

Budowa trasy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach podprojektu III jest największym wkładem w infrastrukturę tramwajową w mieście od blisko trzydziestu lat. Inwestycja ze względu na swój zakres została podzielona na trzy części: budowę węzła przesiadkowego w Alei Solidarności, w ścisłym centrum miasta, ułożenie torowiska od ulicy Broniewskiego do UMK oraz modernizację pętli tramwajowej przy ulicy Olimpijskiej (w tym wybudowanie sześciu rozjazdów torowych, trzech torów postojowych na wydzielonym i ogrodzonym terenie wewnątrz pętli – łącznie 523,04 metrów toru).

Najbardziej pracochłonna była jednak budowa zupełnie nowego torowiska od skrzyżowania ulic Bema i Sienkiewicza przez ulice Sienkiewicza, Gagarina, Szosę Okrężną do nowo wybudowanej pętli Uniwersytet (przy Szosie Okrężnej). To prawie 2 km nowej dwutorowej trasy, której większość biegnie po wydzielonym torowisku w technologii tzw. torowiska zielonego.

Przy okazji tramwajowej inwestycji Aleja Solidarności znajdująca się w centrum Torunia przeszła metamorfozę.

Poza dobrze zagospodarowanym węzłem przesiadkowym w Alei Solidarności, zmodernizowaną pętlą przy ulicy Olimpijskiej oraz nowo powstałą pętlą Uniwersytet na walory estetyczne zrealizowanego projektu ma wpływ dodatkowo podprojekt IV tj. „Modernizacja taboru do obsługi linii tramwajowej”. W latach 2007-2014 pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji przeprowadzili modernizację 18 wagonów tramwajowych typu 805Na.

Projektanci chcieli także wyjść naprzeciw oczekiwaniom cyklistów, których tu nie brakuje, dlatego też po raz pierwszy wprowadzono tu tzw. kontrapas rowerowy, czyli wydzielony z jezdni pas przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów.

Nowatorskim elementem projektu jest audiowizualny system informacji pasażerskiej na przystankach tramwajowych, który stanowi nieodzowną pomoc dla osób niedosłyszących, a przede wszystkim niedowidzących.  

Wartość całego projektu: 85 194 057, 26 zł

Data zakończenia inwestycji: grudzień 2014 r.

Źródła dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
    Miasto
    Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • 5. sesja Rady Miasta Torunia
    Miasto
    18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
    Miasto, MZK
    Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
  • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
  • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.