www.torun.pl

Ile wydajemy na usługi komunalne

Miasto
Data publikacji: 14 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać ludzi idących ulicą Szeroką

W trzeciej edycji rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne, przeprowadzonego przez firmę Curulis, w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców Toruń zajął drugie miejsce.

 W rankingu były brane stawki, jakie obowiązują w miastach, za wodę i ścieki, opłaty śmieciowe, podatki od nieruchomości, koszta parkowania i biletów komunikacji miejskiej według stanu na 30 czerwca 2020 r. Kwoty te zostały przeliczone na hipotetyczną rodzinę złożoną z dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci. Rodzina ta mieszka w 74-metrowym mieszkaniu, każdy z domowników rocznie zużywa blisko 34 m sześc. wody i tyleż samo ścieków, każdy 108 razy w roku korzystał z komunikacji publicznej, i w ciągu ostatniego roku zostawiła samochód na miejskim parkingu w sumie na 48 godzin.

Z rankingu wynika, że w grupie miast liczących powyżej 200 tys. mieszkańców Toruń uplasował się na drugiej pozycji z rocznymi wydatkami wysokości 2802,40 zł. Na pierwszym zaś znalazł się Radom, gdzie wydatki wyliczono na kwotę 2765,02 zł. Trzeci w zestawieniu jest Białystok z kwotą wydatków 3012,16 zł. Sąsiednia Bydgoszcz z kolei zajęła 11. Lokatę z wydatkami rzędu 3636,58 zł.

W całym zestawieniu, w którym znalazły się różnej wielkości miasta, zwycięzcą okazał się Zambrów, gdzie taka hipotetyczna rodzina przeznacza na wydatki komunalne rocznie 1610,72 zł. Toruń zajął w ogólnym rankingu miejsce 61. Co warte podkreślenia, w porównaniu z rankingiem z roku 2019 Toruń awansował o 51 miejsc.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze EFC zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.