Jak się spisać? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jak się spisać?

Miasto
Data publikacji: 30 marca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
baner zachęcający do samospisu

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r., który rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r., jest realizowany przede wszystkim metodą samospisu. Jeśli jednak ktoś nie będzie w stanie spisać się samodzielnie, może skorzystać z wsparcia.

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie w stanie spisać się sam, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie. W wyjątkowych sytuacjach można także skorzystać z Punktu spisowego, który działa przy Urzędzie Miasta Torunia i toruńskim oddziale GUS.

Metody przeprowadzenia spisu

1. Samospis internetowy

Między 1 kwietnia a 30 września respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji samospisu, dostępnej na stronie internetowej GUS – kliknij, aby przejść na stronę.
Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym.

Logowanie będzie możliwe za pomocą krajowego węzła identyfikacji elektronicznej lub z użyciem numeru pesel oraz nazwiska rodowego matki. Konieczne jest też zdefiniowanie własnego hasła.
W sytuacji, gdy osoba wypełnia formularz w wielu sesjach pracy, dostęp do formularza podczas kolejnego logowania będzie wymagał podania numeru pesel oraz hasła znanego wyłącznie temu użytkownikowi.

Cudzoziemcy nieposiadający numeru pesel muszą podać adres email i zdefiniować hasło dostępu do konta. Na adres email zostanie wysłany link
aktywacyjny, którego otwarcie będzie wymagane do aktywacji konta. Osoby posiadające tego rodzaju konto mogą logować się wielokrotnie, podając email oraz hasło.

Ważne! Samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania. W przypadku zablokowania konieczny jest kontakt z Infolinią spisową 22 279 99 99.

Osoby bez dostępu do internetu w swoim miejscu zamieszkania, mogą:

a. zadzwonić na numer Infolinii - tel. 22 279 99 99

  • wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, następnie
  • 1 – Spisz się przez telefon lub
  • 2 – Pomoc i informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 oraz weryfikacja rachmistrza

Proszę wprowadzić kod pocztowy swojej miejscowości w postaci pięciu cyfr bez kreski (w przypadku Torunia to 87100). Połączenie będzie obsługiwane przez Urząd Statystyczny Bydgoszcz.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Opłata zgodna z taryfą operatora.

b. po wcześniejszym umówieniu przyjść do punktu spisowego w urzędzie, gdzie z pomocą przeszkolonego pracownika można dokonać spisu

Punkt Spisowy w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy, Oddział w Toruniu
ul. Mickiewicza 10-16, III piętro, pokój 307
Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie na nr tel. tel. 539 671 358
Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00

Punkt Spisowy w Urzędzie Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8
Umów się na wizytę, dzwoniąc w dni powszednie w godz. 8.00-15.00 na nr tel. 56 611-87-27, 56 611-87-34 lub wysyłając maila na adres: punktspisowy@um.torun.pl
Punkt spisowy będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-15.00.

Ważne! Wizyta może nastąpić wyłącznie po uprzednim uzgodnieniu terminu!
Uwaga! Prosimy o korzystanie z punktów spisowych jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy spisanie w inny sposób nie jest możliwe.

c. przyjść bez umówienia do mobilnego punktu spisowego w CH Plaza w każdą sobotę wakacji w godz. 9.00-17.00

Punkt znajduje się W CH PLAZA przy ul. Broniewskiego 90, na parterze budynku, na Placu Orzechowym (na wprost wejścia z parkingu wielopoziomowego, przy windzie. Punkt organizowany jest przez Gminne Biuro Spisowe we współpracy z CH Plaza.

2. Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio

Z osobami które nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia spisu w formie wywiadu telefonicznego.
Uwaga! Rachmistrzowie spisowi dzwonią wyłącznie z numerów telefonu: 22 279 99 99 lub 22 82 88 888

Kolejną opcją jest wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza w domu respondenta, jednak ten uzależniony jest od sytuacji epidemicznej w kraju. Rachmistrz rejestruje odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego: https://spis.gov.pl/, lokalne informacje: www.torun.pl/spis2021

Metody przeprowadzania spisu ilustrują poniższe grafiki - kliknij, aby powiększyć - PDF

Kliknij w obrazek, aby powiększyć     Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

  • Będą zmiany w komunikacji miejskiej na Podgórzu
    Miasto, MZK
    Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Prezydium Rady Miasta Torunia w kadencji 2024-2029_fot_Małgorzata Litwin
    Miasto
    Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Miasto
    Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Kultura, Miasto
    W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
  • Kultura
    22-24 maja 2024 r. w Toruniu po raz jedenasty odbywa się Międzynarodowy Kongres Azjatycki.
  • Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
  • W sobotę 25 maja 2024 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Toruniu serdecznie zaprasza na Toruńskie Zawody Boccie.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. ulicami Torunia przejedzie Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna. Początek wydarzenia o godzinie 16:00 na Rynku Nowomiejskim.
  • Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • - W środę 22 maja od godz. 17:00 aż do godz. 2:00 dnia 23 maja 2024 r. na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.