Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film]

Eko, MZK
Data publikacji: 11 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Autobus "ogórek" i nowoczesny solaris przed Dworcem Miasto

Imprezą "Jelczem pod prąd" Toruń żegnał w sobotę 11 czerwca 2022 r. epokę autobusów starszej generacji i witał erę nowoczesnych elektryków.

Pogoda w sobotę dopisała, więc mieszkańców i turystów chętnych do spotkania z kilkoma dekadami historii komunikacji miejskiej nie zabrakło. Imprezę rozpoczęła parada autobusów, która z placu 18 stycznia przejechała ulicami miasta na Błonia Nadwiślańskie. Na ten historyczny przejazd uczestnicy mogli dojechać z czterech stron Torunia specjalnymi autobusami MZK, które zabierały ich z przystanków na plac przy Dworcu Miasto. Kurs był bezpłatny, a pasażerowie otrzymywali okolicznościowy bilet. Z placu 18 stycznia wyruszyła kawalkada pojazdów ze słynnym „ogórkiem” na czele,  za nim podążały dwa Jelcze z toruńskiego taboru, hybrydowy MAN i nowiutki elektryczny Solaris.

Na Błoniach Nadwislańskich, na terenie MOSiR za przystanią AZS, pochód autobusów i uczestników został powitany przez orkiestrę dętą Vabank OSP Aleksandrów Kujawski. Tam po okolicznościowych przemówieniach wręczone zostały nagrody – Jelczom za całokształt dokonań, a elektrykom – za najlepszy debiut. Z rąk prezydenta Michała Zaleskiego prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca Piotr Rama odebrali Złoty Trójkąt dla Jecza i Złotą Wtyczkę dla Solarisa.

- Na naszych oczach dokonuje się w Toruniu oczekiwana i potrzebna technologiczna zmiana w komunikacji miejskiejmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dzisiaj symboliczne żegnamy autobusy starszej generacji, które spełniły swoją rolę, przez wiele lat wożąc codziennie torunianki i torunian do miejsc ich pracy i zamieszkania. Witamy zaś nowoczesne, wygodne i bardziej przyjazne dla środowiska autobusy elektryczne, których niedawno przyjechało sześć, ale wkrótce będzie w Toruniu jeszcze więcej.

Na pierwszym planie ludzi ogladajacy autobus Solaris, w głebi inne modele

Wszystkie generacje autobusów budziły duże zainteresowanie

Goście pikniku mogli obejrzeć stare i nowe autobusy oraz posłuchać ciekawostek na ich temat. Była też wystawa dawnego sprzętu i projekcje zdjęć Jelczy na ulicach Torunia, przygotowane przez członków Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu współorganizowali imprezę na błoniach.

Na żądnych przygód czekał escape bus. Nie zabrakło również retro zabaw: gry w kapsle, skakania w gumę i przez skakankę czy rysowania kredą na asfalcie wielkiego, kolorowego autobusu. Chętni mogli wziąć udział w "ostatnim przeglądzie Jelcza" – czyli kursach Jelczem z błoni do zajezdni autobusowej, połączonych ze zwiedzaniem z autobusu niedostępnych na co dzień miejsc. Była też okazja do edukacji związanej z bezpieczeństwem na drodze – zadbali o to strażnicy miejscy oraz policjanci.

Muzyczny klimat dawnych lat stworzyli piosenkami w starym stylu Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Krzysztof Zaremba. Całość poprowadził Jacek Pietruski i członkowie Teatru Afisz.

Autobusy marki Jelcz woziły torunian od lat 60. XX w. Od 2008 r. nie są one już produkowane, a zasłużone, ale i wysłużone modele znikają z ulic polskich miast, zastępowane pojazdami nowej generacji. Tak dzieje się również w Toruniu. W miejskim taborze w 2022 r. zostało już ostatnich 8 Jelczy i one również powoli kończą służbę. Część z nich ma trafić jako dar do ogarniętej wojną Ukrainy, do naszego bliźniaczego miasta Łucka. Dwa zostaną w taborze na pamiątkę minionego czasu oraz by w razie potrzeby służyć jako wozy rezerwowe.

Obecnie w Toruniu Jelcze zastępowane są m.in. przez nowoczesne hybrydy (jest ich już w naszym taborze 15), zaś pod koniec maja przyjechało do nas pierwszych sześć pojazdów elektrycznych marki Solaris (kolejne 4 zostaną dostarczone w 2023 r.). I choć pasażerom z pewnością wygodniej podróżuje się autobusami niskopodłogowymi, z klimatyzacją, WiFi, emitującymi znacznie mniej spalin, to wielu ma ogromny sentyment do Jelczy, gdyż kojarzą się z latami ich młodości, a kultowy "ogórek" do dziś zachwyca swoim oryginalnym kształtem.

Fot. Slawomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.