Jerzyki w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jerzyki w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 sierpnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wieża z budkami dla jerzyków

"Budki dla jerzyków za odpady PET" to projekt realizowany na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach budżetu obywatelskiego.

Celem projektu są: promocja i dbałość o środowisko naturalne poprzez zwiększenie liczby miejsc gniazdowania jerzyków, promocja ochrony prawnej jerzyków oraz wsparcie ponownego wykorzystania odpadów plastikowych.

W 2023 roku w ramach projektu zostanie zamontowanych 160 budek lęgowych dla jerzyków: 80 szt. drewnianych i 80 szt. trocinobetonowych. Budki pojawią się na elewacjach budynków toruńskich szkół i przedszkoli, które zgłosiły udział w projekcie. Zawieszone zostaną pod nadzorem ornitologa.

Jerzyki są naturalnym wrogiem m.in. komarów, much i meszek, ale aktualnie tracą swoje siedliska poprzez liczne prace termomodernizacyjne i remontowe. Ptaki te zamieszkują budynki w mniejszych lub większych koloniach, stąd potrzeba wieszania co najmniej 4 budek obok siebie.

Jerzyki przylatują do nas w pierwszych dniach maja; kiedyś przylatywały wcześniej – w kwietniu „na świętego Jerzego”, stąd nazwa. Odlatują już w pierwszych dniach sierpnia, najpóźniej w połowie miesiąca. Wyprowadzają jeden lęg w roku. Gniazda zakładają w szczelinach wysokich budynków, takich jak wieże kościelne czy stare kamienice, a także w stropodachach. Licznie gniazdują w blokach i wieżowcach z wielkiej płyty, rzadziej w naturalnych, skalnych szczelinach lub dziuplach, coraz częściej za to w specjalnie dla nich instalowanych budkach lęgowych. Ze względu na specyficzny układ palców (wszystkie cztery „do przodu”) jerzyk nie może chodzić, natomiast doskonale przyczepia się do pionowych powierzchni.

Główną przyczyną spadku liczebności jerzyków są prace budowlane, a przede wszystkim ocieplanie budynków z równoczesnym zamykaniem otworów w stropodachach, które są w Polsce podstawowym siedliskiem jerzyków.

Jedną z najlepszych form pomocy jerzykom jest montaż specjalnie dla tego gatunku przeznaczonych skrzynek lęgowych. Budki, które będą montowane w ramach projektu w Toruniu, są zgodne z zaleceniami organizacji zajmujących się ochroną jerzyka w Europie i Polsce. Jerzyk, mimo iż jego masa wynosi zaledwie 45-55 g, nie jest wcale takim małym ptakiem. Rozpiętość jego skrzydeł to 40-44 cm, więc budka powinna mieć stosowne wymiary. Przypomnijmy jednak, że budki lęgowe są proponowane jako swoista rekompensata za utratę dotychczas zajmowanych miejsc gniazdowych.

Fot. Małgorzata Litwin, wieża z budkami dla jerzyków

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.