Komunikacja miejska od 1 września | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Komunikacja miejska od 1 września

Miasto, MZK
Data publikacji: 02 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Przypominamy, że od 1 września 2019 r. wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej.

Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych. Zmieniły się niektóre trasy, rozkłady jazdy, a część przystanków stała się przystankami „na żądanie”.

Od 1 września 2019 r., na wnioski pasażerów, zmieniła się trasa linii autobusowej nr 32. W szczycie częstotliwość kursów zwiększy się z 45 do 30 minut. Autobus będzie kursował przemiennie z linią nr 36 i obsłuży rejon ul. Andersa / 63 Pułku Piechoty / Letnia. Zmiana pozwoli na połączenie Podgórza, al. Solidarności, ul. Bema i Wrzosów ze szpitalem wojewódzkim oraz na połączenie Stawek z zespołami szkół średnich.

Także od 1 września zmienia się trasa linii autobusowej nr 15. Co ważne, wstępna propozycja skierowania linii nr 15 przez ul. Bema i ul. Uniwersytecką nie zyskała aprobaty mieszkańców, więc nie zostanie wprowadzona. Linia zostanie za to wydłużona od ul. Gagarina do pętli przy os. Przy Lesie (obecnie obsługiwane linią nr 32). Częstotliwość kursów zwiększy się z 45 do 30 minut, a w szczycie do 20 minut. Autobusy będą kursowały przemiennie z autobusami linii nr 26 od pętli Rubinkowo II.

Z kolei zmiana trasy linii autobusowej nr 13 (od 1 września 2019 r.) będzie polegała na skróceniu trasy z Działek Rudak do przystanku „Odrodzenia”. Spowodowane jest to tym, że dotychczasowa dalsza trasa do Dworca Wschodniego pokrywa się z linią tramwajową nr 2 kursującą co 8 minut, a dojazd z Rudaka do Dworca Wschodniego jest możliwy linią nr 29 w krótszym czasie. Linia nr 13 będzie kursowała z częstotliwości co 30 minut, przemienne z linią nr 12 (kursy w odstępach co 10 lub 20 minut na odcinku wspólnym).

Od 1 września br. nie będzie już kursowała linia autobusowa nr 38. Powodem jest bardzo małe wykorzystanie linii na odcinku Stawki – Czerniewice (średnio 2 – 3 pasażerów na kurs), długa trasa, a co za tym idzie - długi czas przejazdu do centrum oraz podatność na opóźnienia spowodowane warunkami drogowymi. Dzięki koordynacji połączeń z linią nr 29 i 11 pasażerowie będą mieli możliwość przejazdu z przesiadkami.

Od 1 września zmieni się także rozkład jazdy linii nr 35. W porannym szczycie, w godz. 6:50 – 7:20, zwiększy się liczba kursów z Lubicza. Powodem jest zwiększona liczba dojeżdżającej do toruńskich szkół młodzieży. Nastąpi też korekta rozkładu jazdy (zwiększenie czasu przejazdu) na terenie gminy Lubicz.

Co istotne, od 1 września 2019 r., w związku z wprowadzanymi zmianami tras i rozkładów jazdy autobusów linii nr 13, 15 i 32 następujące przystanki zyskują status przystanków "na żądanie":

• „Orzechowa”, „Bluszczowa” i „Lotnisko” (linia nr 15),
• „Gałczyńskiego” (linie nr 25 i 32),
• „Krucza”, „Jastrzębia” i „Myśliwska” (linia nr 32),
• „Szkoła”, „Skrzetuskiego” i „Kmicica” (linie nr 13 i 29).

Kolejne korekty czekają pasażerów 15 września i 1 października br.

Więcej informacji i rozkłady jazdy 

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.