Kosmiczny gość | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kosmiczny gość

Sport
Data publikacji: 12 maja 2010
Autor: admin_vobacom

Stephen Robinson - amerykański astronauta, uczestnik czterech misji kosmicznych NASA, w tym tegorocznego lotu promem Endaevour, odwiedził Toruń. We wtorek, 11 maja 2010 r., spotkał się z młodzieżą z toruńskich liceów i słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pobyt Stephena Robinsona w Toruniu jest elementem wizyty w Polsce pięciu astronautów misji kosmicznej NASA, oznaczonej symbolem STS-130. Członkowie załogi promu Endeavour, którzy od 8 do 21 lutego 2010 r. odbywali misję do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przyjeżdżają do Polski na zaproszenie ambasady amerykańskiej w Warszawie oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Obok Warszawy, każdy z astronautów odwiedza inne miasta.

W spotkaniu ze Stephenem Robinsonem w Sali Wielkiej Dworu Artusa udział wzięła młodzież z I, IV, V i X LO oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Stephen Robinson w barwny i dowcipny sposób opowiadał o swoich kosmicznych podróżach, odpowiadał także na pytania liczne pytania publiczności. Młodych i starszych słuchaczy interesowało m.in. czy astronauta nie miewa klaustrofobii przebywając tak długo w małej, zamkniętej przestrzeni; czy astronauci biorą prysznic i jeśli tak, to w jaki sposób łapią unoszące się krople wody. Jednego z widzów zainteresowało też, czy odchody członków załogi pozostają w przestrzeni kosmicznej, czy wracają na ziemię.

Wieczorem Stephen Robinson zjadł kolację w towarzystwie zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza. Prezydent wręczył gościowi statuetkę przedstawiającą planetoidę Toruń 12999. Astronauta odwiedził także aranżację plastyczną obrazującą planetoidę umiejscowioną przy fontannie Cosmopolis.

Stephen Robinson - urodził się w 1955 roku. Od 1979 roku związany jest z NASA. Prowadził badania w zakresie aerodynamiki i fizyki płynów, zajmował się testowaniem oprogramowania kontroli wahadłowców, tworzeniem pokładowego system komputerowego i wyposażenia załogi oraz pracą nad manipulatorem robotycznym dla stacji kosmicznej. Współpracował również z Departamentem Transportu w zakresie symulacji lotów i badania zachowań w kokpicie. W 1994 r. zakwalifikowany został do lotów kosmicznych. Od tego czasu wziął udział w czterech misjach wahadłowców Discovery i Endeavour.

Warto wiedzieć
Prom Endeavour zasłynął z niezwykłego ładunku, który dowódca płk George Zamka - astronauta NASA o polskich korzeniach, zabrał w przestrzeń kosmiczną. Była nim kopia rękopisu Preludium Op. 28 Nr 7 oraz specjalnie przygotowana płyta z utworami Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Karola Radziwonowicza oraz orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza.

Najczęściej czytane aktualności

  • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
    Kultura, Miasto
    Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
    Kultura, Miasto
    Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
  • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
    Drogi, Miasto
    I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
  • Miasto
    Od 1 do 14 lipca 2024 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
  • Miasto
    W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
  • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
  • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
  • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.