Kultura w zasięgu 2.0 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kultura w zasięgu 2.0

Tytuł projektu:
Kultura w zasięgu 2.0

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 -2020
Oś Priorytetowa 2 „Cyfrowy Region”
Działanie 2.2 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego oraz zasobów nauki, kultury i dziedzictwa regionalnego”

Realizator:
Liderem projektu był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a partnerami:
•    2 jednostki samorządu terytorialnego,
•    2 jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego,
•    58 samorządowych instytucji kultury,
•    3 szkoły wyższe publiczne,
•    szkoła wyższa prywatna,
•    organizacja pozarządowa.

W projekcie, ze strony Gminy Miasta Toruń, uczestniczyły: Urząd Miasta Torunia oraz następujące instytucje kultury, dla których Prezydent Miasta Torunia jest organem prowadzącym:
•    Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy,
•    Centrum Kultury Dwór Artusa,
•    Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu,
•    Muzeum Okręgowe w Toruniu,
•    Teatr Baj Pomorski,
•    Toruńska Agenda Kulturalna,
•    Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Dane finansowe:
Lider oraz partnerzy:
Koszt całkowity: 25 381 176,47 zł
Kwota dofinansowania: 21 573 999,99 zł (85%)
Wkład własny: 3 807 176,48 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Gmina Miasta Toruń:
Koszt całkowity: 3 807 176,48 zł
Kwota dofinansowania: 3 236 100 zł (85%)
Wkład własny: 571 076,47 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Termin realizacji:
1.05.2017 r. – 31.12.2023 r.

Data podjęcia decyzji o dofinansowaniu:
W dniu 29 września 2017 r. została podjęta uchwała nr 38/1784/17 Zarządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 pn. „Kultura w zasięgu 2.0”.

Opis projektu:
Bezpośrednim celem projektu było udostępnienie wszystkim zainteresowanym, w tym głównie mieszkańcom regionu, narzędzi do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych regionu, jak również, poprzez ucyfrowienie zasobów muzeów, bibliotek i innych instytucji, zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń. Realizacja projektu pozwoliła na zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych oraz przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu, a także zapewni ciągłość wsparcia dla sektora kultury Województwa Kujawko-Pomorskiego.

Priorytetowe założenia projektu osiągnięte zostały dzięki szeregowi zadań obejmujących zwiększenie zakresu stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w sferze usług publicznych przez digitalizację, publikację i zastosowanie ponownego wykorzystania zasobów dziedzictwa regionalnego znajdującego się w posiadaniu jednostek kultury. Było to możliwe poprzez kompleksowe działania polegające na:
• wyposażeniu partnerów projektu w sprzęt niezbędny do ucyfrowienia zasobów i udostępniania usług elektronicznych,
• wdrożeniu nowych systemów informatycznych,
• szerokiej promocji wydarzeń kulturalnych, dzięki rozwojowi systemu elektronicznego plakatu,
• szkoleniach.
Digitalizacja przynosi wiele korzyści. Poza swego rodzaju kopią bezpieczeństwa, umożliwia upublicznienie zbiorów w postaci cyfrowej, jak też wykorzystanie ich do różnych celów np. promocyjnych, czy na potrzeby wirtualnego przewodnictwa.

Działania:

  1. Digitalizacja i przygotowanie do publikacji obiektów dziedzictwa regionalnego.
  2. Przygotowanie do publikacji poprzez umieszczenie zdigitalizowanych obiektów w chmurze obliczeniowej oraz stworzenie jednolitej elektronicznej bazy zawierającej skatalogowane ucyfrowione obiekty audio, video oraz graficzne dwu i trójwymiarowe.
  3. Uruchomienie usług elektronicznych w postaci platformy publikacyjnej typu „wirtualne muzeum” oraz systemów towarzyszących (np. rezerwacji i sprzedaży biletów oraz płatności online).
  4. Uruchomienie systemowego rozwiązania pozwalającego na budowanie i udostępnianie aplikacji cyfrowego przewodnictwa bazującego na tzw. rzeczywistości rozszerzonej oraz gier miejskich na platformy mobilne.
  5. Promocja regionalnej oferty kulturalnej i zasobów dziedzictwa regionalnego, w tym m.in. rozbudowa zainicjowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 Systemu Elektronicznego Plakatu w zakresie zarówno funkcjonalnym, jak i ilościowym.
  6. Szkolenia.

Dzięki realizacji projektu, dziedzictwo regionu stanie się powszechnie dostępne dla osób nim zainteresowanych, łatwiej będzie prowadzić badania naukowe, zaś wykorzystanie zdigitalizowanego zasobu do celów promocyjnych oraz przewodnickich znacząco wpłynie na życie turystyczne regionu ułatwiając m.in. udział w nim osobom obcojęzycznym.

Strona internetowa projektu: kulturawzasiegu.eu

Dane kontaktowe realizatora:
Biuro Projektów Informatycznych Urzędu Miasta Torunia
ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń
bpi@um.torun.pl

Projekt zakończony pod względem rzeczowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt pozakonkursowy
Tematyka projektu: 
E-usługi
Infrastruktura informatyczna
Kultura
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Biuro Projektów Informatycznych

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Tereny zielone w Toruniu
    Eko, Miasto
    Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
  • Komunikacja miejska na długi weekend
    Miasto, MZK
    W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Miasto
    W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    31 maja 2024 r. rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Do 7 czerwca będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym 5 spektakli zagranicznych. W sumie odbędzie się 19 pokazów. Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów będą Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory czy Luk Perceval.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
  • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
  • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...