Kwalifikacja wojskowa w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kwalifikacja wojskowa w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 18 marca 2009
Autor: admin_vobacom

Od 1 kwietnia do 10 czerwca 2009 r. w Toruniu zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. To procedura, która zastąpiła dawny pobór do wojska. Jej celem jest rejestracja mężczyzn i kobiet powyżej 18. roku życia na potrzeby powszechnego obowiązku obrony kraju.

Według planów rządu, do końca 2010 r. polskie wojsko ma się składać z samych zawodowców. Ostatni żołnierze z poboru mają skończyć służbę we wrześniu 2009 r. Po zawieszeniu poboru i obowiązkowego odbywania zasadniczej służby wojskowej państwo wprowadziło obowiązek stawienia się osób w wieku poborowym do kwalifikacji wojskowej, czyli rejestracji na potrzeby powszechnego obowiązku obrony kraju. Dodatkowo do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić także ochotnicy, w tym kobiety, jeśli ukończyli 18 lat i zamierzają w przyszłości pełnić służbę w ramach ochotniczych form służby wojskowej.

Do  kwalifikacji wojskowej wzywa się MĘŻCZYZN:
 
1) urodzonych w 1990 r. oraz w latach 1989, 1988, 1987, 1986 i 1985, którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

2) osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

3) urodzonych w roku 1989 i w latach wcześniejszych, którzy ze względu na stan zdrowia zostali uznani za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

4) którzy zostali uznani, ze względu na stan zdrowia, za zdolnych do czynnej służby wojskowej i złożyli, w trybie art. 28 ust. 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, jeżeli nie zostali przeniesieni do rezerwy.

Do kwalifikacji wojskowej wzywa się KOBIETY:

1) posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej urodzone w latach 1990, 1989, 1988, 1987, 1986, 1985, 1984, 1983, 1982 i 1981 oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2008/2009 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków,

2) urodzone w latach 1990, 1989, 1988, 1987, 1986, 1985, 1984, 1983, 1982 i 1981 będące studentkami wyższej szkoły morskiej, posiadające zgodę rektora wyższej szkoły morskiej na odbywanie zajęć wojskowych w tej szkole, jeżeli wystąpią z wnioskiem o skierowanie ich do powiatowej komisji lekarskiej.

Osoby stawiające do kwalifikacji wojskowej (dawnego poboru) po raz pierwszy obowiązane są przedstawić komisji lekarskiej:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  • dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki,
  • potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji,
  • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 (bez nakrycia głowy),
  • posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Osoby zgłaszające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, powinny przedstawić:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
  • książeczkę wojskową,
  • dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie od poprzedniego poboru.

Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, obowiązana jest zawiadomić o tym wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące, najpóźniej w dniu, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, dołączając jednocześnie dokumenty potwierdzające przyczyny niestawiennictwa.

Osoby, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu, nie stawią się do wojskowej pracowni psychologicznej albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności z art. 224 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.).

Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 1 w Toruniu mieści się przy ul. Wojska Polskiego 43/45 (Klub MSM "Sobótka") w godz. 8.00 - 15.00. Wszelkich informacji na temat kwalifikacji wojskowej udziela Wydział Spraw Administracyjnych UMT  tel. 056 61 18 359.

Podstawę prawną kwalifikacji wojskowej stanowią:

  • art. 35 ust. 1 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.)
  • § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z 22 grudnia 2005 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru (Dz.U. z 2006 r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.)
  • rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z 23 lutego 2009 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2009 r. (Dz.U. z 2009 r. Nr 33, poz. 263)     

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.