"Łączymy się z Wolną Warszawą" | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Łączymy się z Wolną Warszawą"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2024
Autor: Marcin Pryka

1 sierpnia 2024 r. w Toruniu odbyły się obchody rocznicowe upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. – W tej poruszającej chwili my wszyscy i cały Toruń łączymy się z Wolną Warszawą i z Wolną Polską, bo sam początek polskiego sierpnia mówi nam od pokoleń o wadze polskiej wolności, której wysoką cenę doskonale w Polsce znamy - mówił w wygłoszonym przemówieniu I Zastępca Prezydenta Torunia Rafał Pietrucień.

Główne wydarzenia rocznicowe miały miejsce w Parku 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski (w bezpośrednim sąsiedztwie pl. Rapackiego). Na terenie zielonym przy obelisku Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe przygotowała barykadę powstańczą, gdzie można było podziwiać wystawę fotograficzną "Polskie Państwo Podziemne", ekspozycję uzbrojenia i wyposażenia Powstańców, ekspozycję repliki niemieckiej wyrzutni rakietowej - tzw. "krowy", niemiecki lekki nosiciel ładunków wybuchowych Goliath oraz wystawę pamiątek po Powstańcu Warszawskim Januszu Leydo ps. Cort.

Na miejscu działał szpital powstańczy oraz punkt edukacyjny dla dzieci z nagrodami. Ponadto drukowano ulotki powstańcze i szyto opaski na historycznych maszynach do szycia. Jedną z atrakcji była także  ekspozycja zrzutu spadochronowego dla powstańców.

Następnie, o godz. 17:00 przy obelisku Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej miała miejsce uroczystość patriotyczna z udziałem żołnierzy z Garnizonu Toruń. Uroczystość ropoczął sygnał syreny upamiętniającej godzinę "W". Odegrano hymn państwowy i podniesiono na maszt flagę Rzeczpospolitej Polskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Marcin Skonieczka, wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych oraz miejskich, radni Sejmiku Województwa, Rady Powiatu Toruńskiego oraz radni Rady Miasta Torunia z przewodniczącym Łukaszem Walkuszem na czele, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, szkół i uczelni wyższych, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, harcerze i młodzież szkolna.

Pod obeliskiem żołnierze Garnizonu Toruń złożyli jedną, symboliczną wiązankę kwiatów w imieniu mieszkańców Torunia i Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - W tym miejscu od lat przywołujemy pamięć bohaterów niezłomnych stolicy. A wezwał nas do tego jak zawsze dźwięk syren, które w Toruniu uruchamiamy jako wyraz naszego hołdu dla powstańców walczącej Warszawy. Ilekroć myślimy o umęczonych bojem żołnierzach Armii Krajowej, harcerkach i harcerzach Szarych Szeregów, tylekroć widzimy również sylwetki powstańców, dla których Toruń stał się powojennym domem. Oni zawsze, na czele z niezapomnianą śp. prof. Elżbietą Zawacką, byli w Toruniu świadkami wydarzeń dla Polaków najważniejszych. Tak więc również z czcią kierowaną ku Ich niezatartej pamięci, wyrażam z Państwem wspólną ufność, by jęk toruńskich syren nigdy w nas nie przebrzmiał mimo upływu 80. lat od godziny „W” - powiedział w przemówieniu Rafał Pietrucień, I zastępca prezydenta Torunia. 

Na zakończenie uroczystości odbył się występ Chóru Lutnia, który zaprezentował pieśni z okresu Powstania Warszawskiego. 

Fot. © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Budynek Urzędu Miasta Torunia, fot. Małgorzata Litwin
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia dokonał zmian w składzie rad nadzorczych spółek. – Zmieniają się priorytety rozwojowe Torunia. Zmieniają się sposoby nadzorowania pracy spółek. Potrzebujemy innego spojrzenia na istotne dla nas zagadnienia – wyjaśnia Paweł Gulewski. Prezydent Torunia podjął decyzję o zmianach w spółkach, w których Gmina Miasta Toruń...
  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Sport
    Czwórka podwójna mężczyzn z reprezentantem sekcji wioślarskiej AZS UMK Mirosławem Ziętarskim wywalczyła brązowe medale Igrzysk Olimpijskich w Paryżu!
  • Miasto
    Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, jest za utrzymaniem i rozwojem Targowiska Miejskiego w jego aktualnej lokalizacji.
  • Uczestnicy spotkania na wspólnym zdjęciu
    Miasto
    O współpracy miasta ze strażą pożarną była mowa 30 lipca 2024 r. na spotkaniu zastępczyni prezydenta Torunia Dagmary Zielińskiej z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
  • Więcej? A może mniej? Terenów zielonych, miejsc parkingowych czy tzw. „betonozy”? Urząd Miasta Torunia organizuje spotkanie, podczas którego zostaną zaprezentowane zmiany w projekcie Trasy Staromostowej.
  • Na leżakach, w relaksującej atmosferze wieczornego Parku Miejskiego, 27 lipca miało miejsce kolejne z cyklu "Spotkań z Kulturą" na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na oprowadzania z przewodnikiem po Ratuszu Staromiejskim, które odbywać będą się w sierpniowe soboty o godzinie 11:00.
  • Doświadczenia Torunia w tworzeniu Centrum Usług Społecznych były tematem spotkania władz Torunia z panią wiceprezydent Włocławka Moniką Jabłońską, która odwiedziła nasze miasto 25 lipca 2024 r.
  • Na ulicy Hebanowej i Platanowej trwają obecnie prace budowlane.
  • Po zwycięstwie nad Algierczykiem Salimem Herouim i porażce z Egipcjaninem Mohamedem Hamzą debiutujący na Igrzyskach Olimpijskich torunianin Jan Jurkiewicz zakończył swój udział w turnieju indywidulanym floretu na 1/16.
  • Tylko w lipcu w ramach festiwalu odbyło się aż pięć wydarzeń – a w sierpniu będzie ich jeszcze więcej!
  • Trzecia edycja wakacyjnej imprezy na basenach letnich w Toruniu.