Lato z orkiestrą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lato z orkiestrą

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
baner festiwalu

Koncertem „Raz Dwa Trzy Symfonicznie” rozpocznie się 26 czerwca Międzynarodowy 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncerty w weekendy lata, aż do 5 września.

Na festiwal złoży się 14 koncertów oraz wydarzenia towarzyszące: projekcja filmowa i wystawa. Będą koncerty kameralne i symfoniczne. Wiele wydarzeń nawiąże do ważnych świąt i rocznic. W ramach obchodów Święta Miasta festiwal rozpocznie 26 czerwca w Sali na Jordankach zespół Raz Dwa Trzy, który wykona swoje największe hity w wersjach symfonicznych. Ta sama okazja jest powodem występu cenionego przez publiczność Infinito Quartet. Usłyszymy go w repertuarze muzyki klasycznej i filmowej 26 czerwca o godz. 20.45 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Koncert odbędzie się po odsłonięciu katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Ważne rocznice

Pierwszy lipcowy koncert festiwalu zorganizowany został z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. 5 lipca w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny usłyszymy kwartet smyczkowy, który w hołdzie papieżowi-Polakowi wykona utwory m.in. Mozarta, Vivaldiego, Pachelbela, Bacha, Hydna, Chopina i Haendla. Kolejny rocznicowy koncert 1 sierpnia upamiętni wybuch powstania warszawskiego. Będzie to recital skrzypcowy Roberta Łaguniaka – półfinalisty konkursu im. Wieniawskiego w 2016 r. oraz zdobywcy II nagrody na ubiegłorocznym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu. Na fortepianie towarzyszyć mu będzie Marcin Sikorski. W sali kameralnej CKK Jordanki zabrzmią utwory Francka, Prokofieva, Szymanowskiego i Wieniawskiego. Muzycznie i filmowo wspominać będziemy również 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najpierw 8 sierpnia pokazany zostanie film „Cud nad Wisłą” z 1921 r. z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora, performera i producenta muzycznego Marcina Pukaluka. 15 sierpnia w sali na Jordankach Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona motywy muzyczne z takich filmów, jak „Pianista”, „Pan Tadeusz”, „Faraon”, „Ogniem i mieczem”, „Chłopi”, „Noce i dnie”, a także tematy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza m.in. do „Janosika”, „Alternatyw 4”, „Stawki większej niż życie”, „Czterdziestolatka”. Niezwykłym koncertem Beethoven Electric 2D uczczona zostanie z kolei 250. rocznica urodzin kompozytora wszechczasów. 29 sierpnia na Jordankach obok toruńskich symfoników wystąpią znakomici artyści jazzowi: Urszula Dudziak – śpiew, Adam Bałdych – skrzypce, Dominik Wania – fortepian z towarzyszeniem zespołu. Za niecodzienne aranżacje Beethovenowskie odpowiada Mikołaj Blajda.

Stęsknieni symfonicy

Muzycy toruńskiej orkiestry wyraźnie zatęsknili za swoją publicznością, bo koncertów symfonicznych w programie tegorocznego festiwalu jest naprawdę sporo. 17 lipca w sali na Jordankach usłyszymy suity Griega i Bizeta. Orkiestrą dyrygować będzie Dainius Pavilionis przy asyście Wojciecha Pławnera. Ten ostatni poprowadzi orkiestrę w kolejny piątkowy wieczór. Usłyszymy wtedy koncert na klarnet i orkiestrę Mozarta, Cztery pory roku Vivaldiego oraz dwa walce Kilara. Solistami koncertu będą Monika Skruszewicz – skrzypce oraz Rafał Kleszcz – klarnet. Pod batutą Adama Banaszaka orkiestra zagra 22 sierpnia. Na program złożą się kompozycje von Suppego, Rossiniego oraz Verdiego. Jak zawsze na zakończenie festiwalu 5 września zabrzmią utwory operowe. Orkiestra towarzyszyć będzie litewskim solistom: sopranistce Ievie Juozapaitytė oraz barytonowi Vytautasowi Juozapaitisowi.

W mniejszym składzie

Zanim jednak nastąpi finał, czeka nas jeszcze kilka propozycji kameralnych oraz recitali. 11 lipca w Ratuszu Staromiejskim zabrzmią kompozycje Telemana, Bacha, Vivaldiego, Baculewskiego i Pstrokońskiej-Nawratil. Prapremierowo wykonany zostanie także utwór na 2 flety i klawesyn Iwony Kisiel. Wystąpi zespół w składzie: Łukasz i Agata Długosz – flet oraz Marek Toporowski – klawesyn. Przeboje muzyki rozrywkowej wykonają 25 lipca znani i lubiani toruńscy artyści Rafał „Zwierzak” Zieliński – gitara, wokal oraz Joanna Czajkowska – wokal z towarzyszeniem zespołu.
Miłośników muzyki organowej zapraszamy 11 lipca na recital Dawida Wesołowskiego. W programie koncertu Tabulatura toruńska oraz Elegia z Fantazji fis-moll op. 30 Surzyńskiego. 2 sierpnia w sali kameralnej CKK Jordanki wystąpi zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu Elias David Moncado z Niemiec. Zabrzmią utwory Mozarta, Ernsta, Beethovena oraz Saint-Saënsa. Przy fortepianie zasiądzie Bartłomiej Wezner.
Dopełnieniem programu będzie wystawa fotografii Łukasza Ułanowskiego z Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego. Oglądać ją będzie można na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego od 11 lipca do 2 sierpnia.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu TUTAJ

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.