Lokale gminne z obniżkami | www.torun.pl

Lokale gminne z obniżkami

Biznes, Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 18 lutego 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu toruńska starówka w blasku zachodzącego słońca

Kontynuowana będzie 90% obniżka czynszu dla najemców gminnych lokali użytkowych oraz wsparcie dla branż chronionych, zanikających i preferowanych - tak zadecydowała 18 lutego 2021 r. Rada Miasta Torunia.

19 listopada 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę, dzięki której została udzielona obniżka czynszu w wysokości 90% dla najemców gminnych lokali użytkowych. Ulga skierowana była do przedsiębiorców, którzy w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku zaprzestali powadzenie działalności gospodarczej lub istotnie ograniczyli zakres tej działalności w wynajmowanym lokalu z powodu ograniczeń wprowadzonych w randze ustawy bądź rozporządzenia. Wykazać musieli przy tym, że odnotowali spadek wynoszący nie mniej niż 40% przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku 2019. Tę samą obniżką objęte są organizacje pozarządowe niedziałające w celu osiągnięcia zysku, jeśli ich działalność na mocy obowiązujących przepisów zostanie zakazana lub ograniczona.

>> Przejdź do strony ze szczegółami dot. obniżki czynszu użytkowych lokali gminnych.

Przyjęta na dzisiejszej sesji uchwała zakłada wydłużenie terminu udzielania ww. obniżki na miesiące: marzec i kwiecień 2021 r. Warunki jej przyznania kształtują się tak samo, zmieniono jednak zapis dot. zadłużeń oraz wprowadzono zapis, że w jednym z miesięcy od 1.12.2020 do 31 kwietnia 2021 przedsiębiorca zaprzestał lub ograniczył działalność. Obecnie wynika z niego, że w chwili składania wniosku, a według stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc składania wniosku, zadłużenie najemcy nie może być wyższe niż 10% kwoty odpowiadającej wartości miesięcznego czynszu.


WYSOKOŚĆ OBNIŻKI – 90%
* z zastrzeżeniem, że w budynkach, gdzie istnieją wspólnoty mieszkaniowe, obniżka nie będzie niższa od sumy zaliczek na koszty eksploatacyjne i fundusz remontowy obciążający Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

DLA KOGO? – przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe, które wynajmują lokal gminny

WARUNKI

 • zaprzestanie lub ograniczenie działalności w lokalu gminnym w związku z obostrzeniami rządowymi (nałożone ograniczenia dla branży w randze ustawy lub rozporządzenia)
 • wykazanie spadku przychodów w wysokości nie mniej niż 40% w odniesieniu do okresu analogicznego w 2019
 • zadłużenie najemcy nie może być wyższe niż 10% kwoty miesięcznego czynszu
  *za zadłużenie nie uznawane jest rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu jej płatności

Rada Miasta Torunia na lutowej sesji przyjęła także kontynuację wsparcia finansowego dla branż, które prowadzą działalność uznawaną za chronioną, zanikającą i preferowaną. Będą mogły ubiegać się one o obniżkę stawki czynszu, nie większą niż 30%.

>>Przejdź do szczegółowej listy branż chronionych, zanikających i preferowanych

Pomoc ta skierowana jest do mikroprzedsiębiorców wynajmujących od Gminy lokale położone na obszarze Zespołu Staromiejskiego Miasta Torunia. Strefa ta wyznaczona jest poniżej na mapie.

Obszar Zespołu Staromiejskiego UNESCO

Kliknij, aby powiększyć

Dla przypomnienia, w kategorii MŚP mikroprzedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 milionów EUR.

Obniżona stawka będzie obowiązywała przedsiębiorcę przez okres 12 miesięcy kalendarzowych, pod warunkiem, że najemca nie zmieni przedmiotu działalności na inny, który nie uprawnia do obniżki. Ewentualna obniżka stawki na kolejny okres – uchwała obowiązuje do 2023 r. - będzie możliwa na wniosek przedsiębiorcy, po spełnieniu wszystkich ww. wymogów.


WYSOKOŚĆ OBNIŻKI – nie większa niż 30%

DLA KOGO?

 • mikroprzedsiębiorcy
 • wynajmujący lokal gminny położony na obszarze Zespołu Staromiejskiego
 • wykonujący działalność w branży chronionej, zanikającej, preferowanej

Fot. Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika promująca konkurs z wizerunkiem Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Urząd Miasta Torunia zaprasza do wzięcia udziału w drugiej turze konkursu „Odkryj Toruń na nowo”. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody!
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W Toruniu od soboty 27 lutego potwierdzono 63 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.