Marszałek w Archiwum Emigracji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marszałek w Archiwum Emigracji

Kultura
Data publikacji: 04 sierpnia 2009
Autor: admin_vobacom

Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu RP i honorowy patron odbywających się w Toruniu XIV Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, zwiedził w poniedziałek, 3 sierpnia 2009 r. Archiwum Emigracji - pracownię Biblioteki UMK, posiadającą bogate, unikatowe zbiory dokumentalne polskiego uchodźstwa po 1939 r.

Borusewicz przyjechał do Torunia na niedzielną inaugurację igrzysk w fosie zamkowej. Jednym z głównych zadań Senatu RP i jej przedstawiciela - marszałka jest podtrzymywanie kontaktów z Polonią i Polakami za granicą.  Z wykształcenia historyk, w 1975 ukończył studia na Wydziale Nauk
Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest również
absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Swą polityczną karierę Bogdan Borusewicz rozpoczynał jako czołowy działacz opozycyjny,  jeden z głównych twórców NSZZ "Solidarność". W polskim parlamencie jest od 1991 r., na Marszałka Senatu wybrany w 2005 r., pełni  tę funkcję już drugą kadencję.

 

Podczas wizyty w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK Marszałkowi towarzyszyli senator Andrzej Person, prezydent Torunia Michał Zaleski i prorektor prof. dr hab. Andrzej  Tretyn. Dyrektor placówki i jednocześnie twórca działu Archiwum Emigracji, dr Mirosław A. Supruniuk, pokazał Bogdanowi Borusewiczowi wiele cennych zbiorów  tej pracowni, m.in. oryginalne listy Henryka Wieniawskiego czy prace wybitnego grafika Konstantego Brandla, przedstawiające widoki starej Warszawy. Na zakończenie wizyty w bibliotece marszałek wpisał się do księgi pamiątkowej. W upominku od bibliotekarzy
otrzymał kilka okolicznościowych wydawnictw związanych z twórcami emigracyjnymi oraz eleganckie wydanie "Pana Tadeusza", dzieła napisanego przez Adama Mickiewicza w latach 1832-34 w Paryżu.

Archiwum Emigracji gromadzi spuściznę pisarzy, publicystów, wydawców, ludzi nauki i artystów emigracyjnych, ich księgozbiory, archiwa redakcji czasopism, oficyn wydawniczych i księgarskich oraz instytucji kulturalno-społecznych działających na emigracji w XX wieku. W latach 1995-2006, dzięki pomocy wielu wybitnych osobistości polskiego wychodźstwa (przede wszystkim Stefanii Kossowskiej i Jerzego Giedroycia) archiwum pozyskało ponad 300 kolekcji archiwalnych, bibliotecznych i artystycznych z całego "polskiego" świata, stając się najważniejszym ośrodkiem w Polsce dokumentującym dorobek kulturalny wychodźstwa polskiego po 1939 roku. Archiwalia gromadzone w Toruniu są ważnym źródłem dla badań naukowych nad dorobkiem kulturalnym Polaków w XX wieku.

Najcenniejszą kolekcją archiwalną jest archiwum tygodnika literackiego "Wiadomości" (Londyn 1946-1981) - największe i najbogatsze archiwum emigracyjne w Polsce - ponad 60 tys. rękopisów i listów. Wśród wielu kolekcji są archiwa księgarni Libella i Galerie Lambert (Paryż 1947-1993), Teatru "Syrena" (Londyn) i wydawnictwa Książnica Polska (Glasgow); Biblioteka Marii i Józefa Czapskich (Paryż 1945-1992) - ponad 1,5 tys. książek z marginaliami i rysunkami; oraz ponad 300 archiwów pisarzy, dziennikarzy, publicystów, artystów, ludzi teatru i nauki oraz wybitnych osobistości życia społeczno-kulturalnego wychodźstwa polskiego XX wieku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.