Miasto przejęło CSW | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto przejęło CSW

Kultura
Data publikacji: 07 stycznia 2010
Autor: admin_vobacom

Od 1 stycznia 2010 r. gmina miasta Toruń jest głównym organizatorem Centrum Sztuki Współczesnej, a nie Ministerstwo Kultury. Nie oznacza to jednak zmian programowych ani kadrowych w tej placówce.

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu    Fot. Wojciech Olech

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" powstało dzięki porozumieniu czterech partnerów: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Toruń, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych "Znaki Czasu". Przy czym dotychczas głównym organizatorem instytucji było ministerstwo. Jednak w listopadzie ubiegłego roku z inicjatywy tegoż podpisano aneks do umowy określającej zasady prowadzenia Centrum. Na jego mocy i za zgodą radnych od 1 stycznia miasto stało się głównym organizatorem tej instytucji.

W praktyce oznacza to, że przełożonym dyrektora CSW jest teraz prezydent Torunia, a nie minister kultury. Nie zmienią się zasady finansowania: ministerstwo - 50  proc. wysokości kosztów, a gmina miasta Toruń i samorząd województwa  po 25 proc. Zmieniony będzie statut placówki, który przewiduje utworzenie stanowiska dyrektora programowego zamiast kuratora. Nie zmienią się natomiast parytety w Radzie Programowej. Nadal ministerstwo będzie desygnowało do niej trzy osoby, po dwie osoby reprezentować w niej będzie miasto oraz marszałka i dwie osoby zasiądą w niej z ramienia społecznego stowarzyszenia.

Toruńskie CSW działa od 19 miesięcy. Na swym koncie ma 28 dużych projektów wystawienniczych, sześć festiwali, trzy duże międzynarodowe konferencje naukowe, a także liczne wydarzenia filmowe i 40 warsztatów edukacyjnych. - W skali podejmowanych przedsięwzięć możemy porównać się z warszawską Zachętą i   Zamkiem Ujazdowskim, przy czym tam pracuje znacznie więcej osób - podsumował Stefan Mucha, dyrektor CSW, który podkreślił też międzynarodową rangę instytucji. Jej przejawem jest podpisanie wstępnego porozumienia z Centrum Sztuki w Dortmundzie (jednym z ważniejszych w Niemczech) w sprawie wymiany wystaw.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.