Miasto przyjęło program dla niepełnosprawnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto przyjęło program dla niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 09 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Podczas czwartkowej (8 lutego 2024 r.) sesji Rady Miasta Torunia przyjęto Program działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2030.

Program jest dokumentem wieloletnim, wskazuje kształt polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnością na terenie miasta Toruń. Ma on na celu zdiagnozowanie i ocenę sytuacji takich osób, wyszczególnienie dotychczasowych działań w zakresie tej grupy, określenie głównych założeń i celów, a także zdefiniowanie podmiotów podejmujących inicjatywę.

By osiągnąć możliwie najlepsze efekty działań istotne jest włączenie w realizację programu szerokiego grona interesariuszy. Rolą programu jest stworzenie warunków oraz zagwarantowanie i udzielenie osobie z niepełnosprawnością pomocy, która umożliwi maksymalne wykorzystanie jej potencjalnych możliwości dla osiągnięcia jak największej życiowej samodzielności i aktywności.

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. odsetek osób z niepełnosprawnością w Toruniu wynosił 15,23% ogółu mieszkańców, co stanowi ok. 30 tys. mieszkańców. 20 358 osób stanowiły osoby z niepełnosprawnością prawną, zaś 9 669 osoby z niepełnosprawnością biologiczną.

Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu w 2022 r. wydał 508 orzeczeń o niepełnosprawności dla osób poniżej 16. roku życia. Dla osób powyżej 16. roku życia wydano 3 456 orzeczeń o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zauważa się wzrost liczby wydanych orzeczeń dla osób powyżej 16. roku życia. Na tą sytuację miał wpływ stan zagrożenia epidemiologicznego COVID-19, który wydłużał czas trwania orzeczeń o niepełnosprawności.

W latach 2018-2022 liczba łącznie wydanych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16. roku życia wynosiła 15 806. Około 53% osób z niepełnosprawnością w tym okresie stanowiły kobiety, zupełnie odwrotnie niż w przypadku osób poniżej 16. roku życia, gdzie dziewczynki stanowią mniejszość (36%).

Kluczową instytucją z zakresu wspierania osób i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej w Toruniu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na przestrzeni ostatnich lat maleje liczba osób z niepełnosprawnością korzystająca ze wsparcia MOPR. W 2018 r. z usług MOPR skorzystało 1404 rodzin (2 111 osób), natomiast w 2022 r. pomocą objętych było 1 255 rodzin (1 865 osób).

Szczegóły Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2030.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  •  Od 1 czerwca zmiany w komunikacji miejskiej
    Miasto, MZK
    Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...