Prof. Jan Hanasz (2016) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prof. Jan Hanasz (2016)

Prof. Jan HanaszProfesor Jan Hanasz
(1934-2020)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Astronom, pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu oraz bohater toruńskiej "Solidarności" podziemnej.

Jan Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. Od 1955 r. zatrudniony w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika PAN. Od 1981 r. doktor habilitowany, od 2008 r. profesor. Jeden twórców "Solidarności" w  Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizator "Toruńskiego Informatora Solidarności", najważniejszego pisma toruńskiej "Solidarności" podziemnej. Jego pierwszy numer ukazał się z datą 2 stycznia 1982 r. Pismo to wydawane było przez całe lata osiemdziesiąte. Jan Hanasz faktycznie kierował podziemnymi strukturami toruńskiej "Solidarności" w latach 1982-1984. Z czasem zostało to sformalizowane i stał on na czele Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność". Wykazywał na tym stanowisku niebywałą aktywność –  m. in. dzięki niemu "Solidarność"  toruńska nawiązała szerokie kontakty z zagranicą.

W 1984 r. Jan Hanasz rozpoczął organizowanie toruńskiego Radia "Solidarność". Był on mózgiem całego przedsięwzięcia i autorem unikalnych rozwiązań technicznych. Nadajniki szybowały podwieszone do balonów, a audycje były odbierane nawet 40 kilometrówod Torunia.

W 1985 r. Jan Hanasz zorganizował przed wyborami do sejmu telewizyjne transmisje (na wizji) haseł antywyborczych. Podczas drugiej audycji został aresztowany wraz z Zygmuntem Turło, Leszkiem Zaleskim i Piotrem Łukaszewskim. Podczas czteromiesięcznego śledztwa odmówił składania zeznań.  Dnia 26 stycznia 1986 r. został skazany na półtora roku pozbawienia wolności  w zawieszeniu. W następnych latach podjął w Gdańsku starania w celu seryjnej produkcji nadajników telewizyjnych dla podziemnej "Solidarności". W ramach represji pozbawiono go stanowiska docenta, które odzyskał dopiero w 1989 r.

Od 1989 r. koncentruje się głównie na pracy naukowej i działalności społecznej (m. in. w Fundacji Polcul). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uchwałę w sprawie nadania prof. dr. hab. Janowi Hanaszowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia Rada Miasta Torunia przyjęła 15 grudnia 2016 r. (uchwała RMT nr 485/2016). Uroczysta sesja rady miasta, podczas której zostało wręczone wyróżnienie, odbyła się 29 grudnia 2016 r.

Profesor Jan Hanasz zmarł 18 października 2020 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu przy ul. Kolejowej w Strzelnie.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
    Miasto, Sport
    Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.