Młyn Wiedzy na wAKaCJE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyn Wiedzy na wAKaCJE

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2020
Autor: Natalia Przytarska

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało ofertę na pierwszą toruńską wirtualną majówkę oraz wakacje. Mimo zamknięcia dla zwiedzających - instytucja nie zwalnia tempa i udostępnia wiele materiałów online.  

- Nie wiemy kiedy będziemy mogli ponownie spotkać się z naszymi gośćmi w naszych przestrzeniach. Wiemy jedno: jesteśmy przygotowani na majówkę i do wakacji - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. - Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez nas materiałów online, a także do zapoznania się z naszymi wakacyjnymi propozycjami. Z docierających do nas informacji wiemy, że nasi goście bardzo chcą już do nas przyjechać i liczą, że będzie to możliwe najpóźniej w czerwcu. My bardzo stęskniliśmy się za nimi, i mamy nadzieję, że spotkamy się niebawem - dodaje. 


 Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na pierwszą majówkę online w Toruniu przygotowało edukacyjne filmy, które zostały pogrupowane w trzy kategorie: "hobby", "zabawy z nauką" i "organizmy".

Pierwszego maja widzowie przeniosą się wehikułem czasu do majowych wydarzeń z przeszłości, poznają historię telefonu i komunikacji, dowiedzą się czym jest "greenwashing", czy bawełna jest ekologiczna i czy ekologiczna koszulka bawełniana może być tania. Będzie również coś dla miłośników roślin, którzy poznają historię sztuki bonsai.

Dzień później w ramach "zabaw z nauką" dowiemy się dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową. Nie zabraknie eksperymentów, które pokażą "umiejętności" muzyczne wiatru i tego jak działa on na otoczenie człowieka. Animatorzy centrum nauki przygotowali również materiały poświęcone iluzjom optycznym, zmysłom człowieka i zwierząt, enzymom (gł. katalazie) i zabawkom, stymulującym zmysł dotyku oraz motoryki.

Trzeciego maja centrum nauki zaprezentuje kolejne materiały, które będą związane z organizmami. Będzie można zanurzyć się w fascynujący świat mikroskopijnych zwierząt i roślin, ale przede wszystkim dowiedzieć się jaka jest ich rola w środowisku wodnym, i czy na podstawie ich obecności można ocenić stan czystości wody. Animatorzy przekonają widzów, że bzyczenie ma znaczenie i zaprezentują jak można pomóc pszczołom, których blisko 500 gatunków można spotkać w Polsce. Będzie można poznać zwyczaje wyjątkowych mieszkańców Młyna Wiedzy - straszyków australijskich i karaczanów madagaskarskich. Nie zabraknie odpowiedzi na pytanie "jak żyć bez nóg?". Z filmu dowiemy się jak odróżnić żmiję od zaskrońca, jak przebiegała ewolucja węży, czy wąż mleczny pije mleko i czym jest mimikra.


Obecnie centrum nauki planuje uruchomienie oferty wakacyjnej od 30 czerwca. Termin może jednak ulec zmianie ze względu na zmienność sytuacji w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

Od wtorku do soboty w CNMW będą odbywały się wakacyjne warsztaty - centrum zaprasza na wyprawę Kon-Tiki, do odkrywania sekretów jedzenia i super mocy, poznania historii przypraw, które wykorzystujemy w kuchni, laboratorium naukowca i przeprowadzania "odjazdowych" doświadczeń oraz stworzenia własnej gry planszowej. W Centrum Innowacyjnej Edukacji natomiast na wakacje planowane są warsztaty cykliczne - poświęcone tworzeniu gry RPG oraz radiu. Pierwsze zajęcia adresowane są do odbiorcy w wieku 13-16 lat. Na warsztatach uczestnicy stworzą własną grę RPG, m.in. planszę, karty i pionki. "Letnie radio" to propozycja dla osób w wieku 16-18 lat. W ramach zajęć uczestnicy poznają zasady prowadzenia wywiadu radiowego, układania ramówki czy tworzenia słuchowiska radiowego.

Szczegóły wakacyjnych propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej instytucji.


Od połowy kwietnia toruńskie centrum nauki przygotowuje edukacyjne materiały online, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli czy rodziców, w czasie gdy dzieci i uczniowie przebywają w domach. Dostępne są karty z propozycjami doświadczeń i eksperymentów, które można przeprowadzić w domu, wirtualne zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej oraz zwiedzanie wystaw Młyna Wiedzy. Wszystkie materiały udostępniane są sa fanpage'u Młyna Wiedzy, Youtubie oraz stronie instytucji

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.