Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje koncert zatytułowany „Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia”, który odbędzie się 22 czerwca 2024 r. o godz. 17:00. Podczas wydarzenia wystąpi Zuzanna Kuliszewska - sopran oraz Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn. 

W programie koncertu znajduje się zapomniana i na nowo odkrywana muzyka polskich twórców drugiej połowy XVIII i pierwszej XIX wieku. Królować będzie POLONEZ, jeden z najważniejszych polskich tańców narodowych. Usłyszeć go można w ciekawej obsadzie na sopran i klawesyn oraz klawesyn solo w twórczości Józefa KozłowskiegoAntoniego Leopolda, jak również Michała Kleofasa Ogińskiego, który obok tanecznych miniatur komponował także pieśni i romanse. Są one niezwykle interesującym działem w jego twórczości. Oczarowują bogatą paletą muzycznych barw i niebywałymi środkami wyrazu. Napisane zostały do tekstów francuskich i włoskich, w tym programie wykonywane są między innymi w polskich tłumaczeniach, których autorką jest Wisława Szymborska. Perełkami repertuarowymi są także Dumka z opery „Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów” Karola Kurpińskiego, arie Józefa Elsnera dedykowane Giuseppinie Mostowskiej oraz fragmenty mszy Józefa Kozłowskiego napisane na okoliczność śmierci króla Polski Stanisława Augusta.

Z uwagi na ciekawy repertuar bilety na sobotni koncert zostały wyprzedane.

Zuzanna Kuliszewska ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Doskonaliła umiejętności u wybitnych pedagogów, takich jak Mariusz Kwiecień i Paul Esswood. Aktywnie koncertuje na ogólnopolskich festiwalach muzycznych i w Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2019 roku zagrała Kleopatrę w operze "Giulio Cesare in Egitto" oraz Gasparinę w operze "La Canterina". W 2020 roku wystąpiła na Gali Operowej w Operze Krakowskiej. Prowadzi również klasę śpiewu w  Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

Paulina Tkaczyk-Cichoń jest doktorem sztuk muzycznych, specjalizującą się w grze na klawesynie i flecie barokowym. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w Monachium, zdobywając liczne wyróżnienia i  stypendia. Założyła zespoły „Cantica Sacra”, „Musica Graziosa” i „Finesis Trio”, współpracuje z wieloma zespołami, jest członkiem „Baroque Collegium Musicum” i  Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. Prowadzi kursy i wykłady z muzyki dawnej, koncertuje w kraju i za granicą, oraz wydała pięć płyt i książkę o Christliebie Siegmundzie Binderze.

Szczegółowe informacje na www.szafarnia.art.pl


Data: 
22.06.2024 17:00
Miejsce: 
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Prezydent Rafał Pietrucień z prowadzącymi Hostel Happy Street.
    Miasto
    Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Od połowy czerwca br. na terenie Dworca Kolejowego Toruń Główny prowadzone są prace związane z uszczelnieniem wind. Utrudnienia w korzystaniu z dźwigów mają się zakończyć jeszcze w tym tygodniu.
  • Uczestnicy Historycznego Rajdu Rowerowego, który odbył się 29 czerwca 2024 r., poznawali dzieje Torunia z perspektywy rowerowego siodełka. Rowerzyści odwiedzili Rubinkowo, Fort IV, toruńską rakarnię i tzw. Wiesiołki.
  • Dziś (01.07.2024 r.) rozpoczęła się przebudowa pieszo-jezdni na ulicy Konstytucji 3 Maja 14-16.
  • To było słoneczne przedpołudnie w rytmie wakacyjnych hitów od Radia Gra. W sobotę 29 czerwca 2024 r. ruszył cykl letnich imprez na basenach „Toruń Summer Time”. Pierwsze wydarzenie odbyło się na Kempingu Tramp.
  • Rozpoczął się remont ulicy Zamenhofa. Prace są realizowane na odcinku 174 metrów, od ulicy Długosza do ulicy Wybickiego i potrwają do początku sierpnia.
  • W związku z prognozowanymi burzami i silnymi opadami deszczu 30 czerwca 2024 r. dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Jeszcze do 1 lipca 2024 r. można zgłaszać swoje pomysły na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej.