Na moście jednym pasem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na moście jednym pasem

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 28 czerwca 2018
Autor: Maria Wesoła

Rozpoczęły się dyżury informacyjne dotyczące przebudowy i modernizacji mostu im. J. Piłsudskiego. 28 czerwca do godz. 17:00 i 29 czerwca w godzinach 10:00-16:00 na Placu Rapackiego na mieszkańców czeka zespół projektowy, eksperci i przedstawiciele Miejskiego  Zarządu Dróg oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Czwartkowe spotkanie informacyjne rozpoczęło się konferencją prasową z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz jednego z autorów dokumentacji projektowej Przemysława Patrusia.

- Coroczne kontrole stanu mostu wskazują, że wymaga interwencji technicznej. Na szczęście nie postępuje w zbyt dużym stopniu. Przypomnę, że obiekt ma już swoje lata, bo jest użytkowany od 1933 roku. Oczywiście most przechodził remonty, ale przygotowujemy się już do kolejnej przebudowy, która obejmie nawierzchnię i to, co pod nawierzchnią  - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach prac nastąpi m.in. rozebranie płyt pomostu, wsporników podchodnikowych i zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji i wymiana uszkodzonych elementów, wymiana łożysk, urządzeń dylatacyjnych, zamontowanie nowych wsporników pochodnikowych, naprawa i modernizacja systemu odwodnienia i przebudowa schodów po stronie północnej i dobudowa schodów po stronie południowej.

- Remont mostu zakłada m.in. wymianę i zastosowanie wsporników podchodnikowych,  które pomogą na dostosowanie przeprawy do ruchu pieszego i rowerowego, wymianę płyty pomostu i remont konstrukcji stalowej i wykonanie powłok antykorozyjnych oraz dodatkowych elementów, takich jak klatki schodowe dodał Przemysław Patruś z firmy Trasal, która zajmuje się dokumentacją projektową przebudowy mostu im. Piłsudskiego.

Remont mostu jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy utrzymany zostanie maksymalnie jeden pas ruchu. Będzie on użytkowany wyłącznie przez komunikację miejską i służby ratunkowe. Na pasie będzie się odbywać ruch wahadłowy. Ruch kołowy innych pojazdów będzie się odbywać mostem im. Gen. Elżbiety Zawackiej. Organizacja ruchu przy zjazdach z nowego mostu drogowego będzie zmieniona i dostosowana do natężenia ruchu.

Prace będą rozłożone maksymalnie na dwa sezony budowlane, przy czym ruch kołowy ma zostać przywrócony w pierwszym sezonie budowlanym (2019) , a w drugim będą trwały roboty wykończeniowe (2020).

Prace będą skoordynowane z przebudową alei św. Jana Pawła II, realizowaną w ramach projektu tramwajowego przez MZK w Toruniu.

- Przygotowujemy już tymczasowe miejsca parkingowe, na których będzie można zostawić samochód i skorzystać z bardziej pojemnej komunikacji miejskiej. Jeśli Rada Miasta Torunia wyda zgodę, przejazdy przez most na czas przebudowy nawierzchni mostu  będą przejazdami bezpłatnymi –  dodał prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że proponowane rozwiązania spotkają się z Państwa zrozumieniem, aby remont przebiegł sprawnie i abyśmy jak najprędzej cieszyli się z szybkiego przemieszczania między brzegami Wisły tą toruńską przeprawą.

 Planuje się uruchomienie dodatkowej wahadłowej linii autobusowej na trasie Odrodzenia - aleja Solidarności - Wały gen. Sikorskiego - al. św. Jana Pawła II - most. im. Józefa Piłsudskiego - Poznańska - Hallera - 63. Pułku Piechoty - Andersa (Letnia); powrót Andersa (Letnia) - Drzymały - Poznańska - most. im. Józefa Piłsudskiego - al. Jana Pawła II - Wały gen. Sikorskiego - aleja Solidarności. Przejazd tą linią będzie bezpłatny.

Mieszkańcy w czasie dwustopniowych konsultacji społecznych mogli zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami lub przedstawić własne. Optowali za wprowadzeniem rozdzielnych ciągów pieszych i rowerowych po obu stronach mostu, wykonaniem zejścia dla pieszych do Zamku Dybowskiego, budową schodów na Kępę Bazarową oraz powstaniem mini tarasów widokowych. Wszystkie wymienione propozycje zostały uwzględnione w projekcie.

kliknij i powiększ informację

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
    Miasto
    Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.